Zasady i sposób przeprowadzania przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych (na przeszkolenie wojskowe) i studentów przed przystąpieniem do wojskowego szkolenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 30 października 1964 r.
w sprawie zasad i sposobu przeprowadzania przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych (na przeszkolenie wojskowe) i studentów przed przystąpieniem do wojskowego szkolenia.

Na podstawie art. 78 ust. 3 oraz w związku z art. 64 ust. 3 i art. 114 ust. 4 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych zwyczajnych, kobiet przeniesionych do rezerwy i przeznaczonych do odbycia przeszkolenia wojskowego oraz studentów szkół wyższych zgłaszających prośbę o poddanie ich wojskowemu szkoleniu studentów - dokonuje lekarz zatrudniony w zakładzie społecznym służby zdrowia, wyznaczony przez właściwy do spraw zdrowia organ prezydium powiatowej (miejskiej w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej.
2.
Dla dokonania przeglądu należy wyznaczać w miarę możliwości lekarzy posiadających doświadczenie w zakresie orzekania o zdolności do służby wojskowej.
3.
Dla dokonania przeglądu lekarskiego kobiet należy wyznaczać w miarę możliwości lekarzy-kobiety.
§  2.
1.
Przegląd lekarski polega na przeprowadzeniu badania ogólnego i ocenie na tej podstawie zdolności fizycznych i psychicznych do służby wojskowej osoby badanej według zasad określonych w przepisach o badaniu lekarskim i ocenie zdolności fizycznych i psychicznych do służby wojskowej.
2.
W wyniku dokonanego przeglądu lekarskiego określa się:
1)
zdolność do odbycia ćwiczeń wojskowych zwyczajnych przez żołnierzy rezerwy,
2)
zdolność do odbycia przeszkolenia wojskowego przez kobiety,
3)
zdolność do odbywania wojskowego szkolenia studentów.
§  3.
1.
Badania pomocnicze i specjalistyczne niezbędne do ustalenia wyniku przeglądu lekarskiego przeprowadzają bezpłatnie zakłady społeczne służby zdrowia na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza dokonującego przeglądu lekarskiego.
2.
Jeżeli wyniki badań pomocniczych lub specjalistycznych nie mogą być przedstawione lekarzowi w dniu dokonywania przeglądu, osoba, której one dotyczą, może być wezwana do przeglądu lekarskiego w terminie dodatkowym.
§  4.
Żołnierzy rezerwy (kobiety przeniesione do rezerwy) kieruje do przeglądu lekarskiego wojskowy komendant rejonowy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) tych żołnierzy lub ich pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a studentów szkół wyższych - kierownik studium wojskowego szkoły wyższej.
§  5.
1.
Wojskowi komendanci rejonowi i kierownicy studiów wojskowych szkół wyższych zgłaszają kierownikom organów określonych w § 1 ust. 1 liczbę osób przewidzianych do przeglądu lekarskiego.
2.
Kierownicy tych organów ustalają w porozumieniu z wojskowymi komendantami rejonowymi i kierownikami studiów wojskowych szkół wyższych miejsce, czas i szczegółowy terminarz przeprowadzania przeglądu.
3.
Przegląd lekarski należy organizować w miarę możliwości dla większych grup osób podlegających przeglądowi, z tym jednak że liczba ich nie może przekraczać 42 osób na jeden dzień pracy lekarza.
§  6.
1.
Prezydium właściwej powiatowej (miejskiej w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej zapewnia lokal, w którym ma być przeprowadzany przegląd lekarski żołnierzy rezerwy oraz kobiet przeniesionych do rezerwy, a rektor szkoły wyższej - lokal, w którym ma być przeprowadzony przegląd lekarski studentów.
2.
Prezydia rad narodowych (ust. 1) oraz rektorzy szkół wyższych powinni czuwać nad zaopatrzeniem lokalu w sprzęt gospodarczy oraz nad utrzymaniem go w stanie odpowiednim.
3.
Dostarczenie materiałów kancelaryjnych, druków i tekstów obowiązujących przepisów potrzebnych lekarzowi do pracy oraz zapewnienie obsługi kancelaryjnej należy do obowiązków wojskowego komendanta rejonowego lub kierownika studium wojskowego.
4.
Sprzęt lekarski do przeprowadzenia przeglądu zapewnia właściwy do spraw zdrowia organ prezydium powiatowej (miejskiej w miastach stanowiących powiaty, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 listopada 1959 r. w sprawie zasad i sposobu przeprowadzania przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy, studentów szkół wyższych odbywających wojskowe szkolenie oraz kobiet przeniesionych do rezerwy (Monitor Polski Nr 98, poz. 530).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.82.386

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i sposób przeprowadzania przeglądu lekarskiego żołnierzy rezerwy przeznaczonych do odbycia ćwiczeń wojskowych (na przeszkolenie wojskowe) i studentów przed przystąpieniem do wojskowego szkolenia.
Data aktu: 30/10/1964
Data ogłoszenia: 01/12/1964
Data wejścia w życie: 01/12/1964