united kingdom
ukraine

Powołanie opiekunów społecznych.

UCHWAŁA Nr 92
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1959 r.
w sprawie powołania opiekunów społecznych.

Na podstawie art. 67 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) w celu zorganizowania skuteczniejszego zaspokojenia potrzeb w zakresie pomocy społecznej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W organach właściwych do spraw pomocy społecznej prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty miejskie i dzielnicowych w miastach wyłączonych z województw) rad narodowych należy powołać odpowiednio powiatowych (miejskich, dzielnicowych) opiekunów społecznych przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. Nr 33, poz. 149).
§  2.
Powiatowi (miejscy, dzielnicowi) opiekunowie społeczni działają w oparciu o sieć terenowych opiekunów społecznych, których działalność organizują i koordynują.
§  3.
1.
Terenowych opiekunów społecznych powołują - za ich zgodą - prezydia właściwych rad narodowych na wniosek organizacji społecznych, zaopiniowany przez właściwy do spraw pomocy społecznej organ prezydium rady narodowej.
2.
Terenowi opiekunowie społeczni, o których mowa w ust. 1, mogą być odwoływani ze swego stanowiska na wniosek właściwej organizacji społecznej, kierownika właściwego do spraw pomocy społecznej organu prezydium właściwej rady narodowej lub na własną prośbę.
3.
Terenowi opiekunowie społeczni działają na terenie najbliższym swego zamieszkania (w bloku, osiedlu, wsi) wyznaczonym przez właściwego powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) opiekuna społecznego.
4.
Stanowisko terenowego opiekuna społecznego jest honorowe. Terenowi opiekunowie społeczni otrzymują z kredytów przeznaczonych na pomoc społeczną zwrot wydatków poniesionych w związku z wykonywaniem czynności opiekuńczych.
§  4.
1.
Do zakresu działania opiekunów społecznych, o których mowa w § 1, oraz terenowych opiekunów społecznych, o których mowa w § 3, należy bezpośrednie organizowanie i prowadzenie w ramach obowiązujących przepisów, na terenie objętym ich zakresem działania, akcji pomocy społecznej, a w szczególności w zakresie:
a)
poprawy warunków materialnych, socjalnych i wychowawczych,
b)
pomocy dla młodzieży i dzieci pozbawionych właściwej opieki rodziny,
c)
pomocy dla rodzin po utracie żywiciela lub w razie jego ciężkiej choroby bądź kalectwa,
d)
pomocy w walce z alkoholizmem i prostytucją oraz
e)
zapewnienia opieki starcom.
2.
W celu wykonania zadań określonych w ust. 1 opiekunowie społeczni powinni utrzymywać łączność oraz współpracować z właściwymi organami władzy i administracji państwowej, sądami i prokuraturą, zakładami pracy, szkołami i innymi zakładami wychowawczymi oraz organizacjami społecznymi prowadzącymi działalność opiekuńczą.
§  5.
Właściwe organy władzy i administracji państwowej zobowiązane są w granicach swego działania do udzielania opiekunom społecznym (§ 1) oraz terenowym opiekunom społecznym (§ 3) wszechstronnej pomocy w ich działalności oraz do współdziałania z nimi przy wykonywaniu czynności opiekuńczych.
§  6.
Opiekunowie społeczni, o których mowa w § 1, nie mogą być delegowani do prac nie związanych bezpośrednio z zakresem ich działania.
§  7.
Szczegółowy zakres i tryb działania oraz zasady współpracy opiekunów społecznych (§ 1) oraz terenowych opiekunów społecznych (§ 3) z właściwymi organami władzy i administracji państwowej, sądami i prokuraturą oraz szkołami i innymi zakładami wychowawczymi określi Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, Ministrowi Finansów oraz prezydiom wojewódzkich (miejskich) rad narodowych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd przyjął projekt ustawy likwidującej Centralną Informację Emerytalną

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel dostęp do danych o prognozowanej emeryturze – poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Projekt zakłada też uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej.

Grażyna J. Leśniak 20.05.2025
Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.32.145

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie opiekunów społecznych.
Data aktu: 05/03/1959
Data ogłoszenia: 16/04/1959
Data wejścia w życie: 16/04/1959