Umowy o roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 14 kwietnia 1958 r.
w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe.

Na podstawie § 9 ust. 1 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe wykonują roboty budowlano-montażowe dla jednostek państwowych, spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej na podstawie uprzednio zawartych umów według zasad określonych w "Ogólnych zasadach umów o roboty budowlano-montażowe", stanowiących załącznik do zarządzenia.
2.
Jednostki państwowe udzielają zamówień na roboty budowlano-montażowe przedsiębiorstwom państwowym, działającym na tym samym obszarze.
3.
Zamawiającemu przysługuje prawo wyboru wykonawcy spośród przedsiębiorstw państwowych danej branży, działających na danym obszarze.
4.
W razie trudności w ulokowaniu zamówienia w przedsiębiorstwach państwowych działających na danym obszarze, zamawiający może zwrócić się do jednostki zwierzchniej tych przedsiębiorstw o wyznaczenie wykonawcy właściwego do przyjęcia zamówienia.
5.
Zamówienia od jednostek spółdzielczych z wyjątkiem spółdzielni mieszkaniowych (lokatorskich) oraz od jednostek gospodarki nie uspołecznionej przedsiębiorstwa państwowe mogą przyjmować w miarę posiadania mocy produkcyjnej nie wykorzystanej zamówieniami jednostek państwowych i spółdzielni mieszkaniowych (lokatorskich).
§  2.
1.
Umowy zawarte po dniu 1 lipca 1958 r. powinny odpowiadać całkowicie zasadom określonym w zarządzeniu.
2.
Umowy zawarte przed dniem 1 lipca 1958 r. powinny być w zakresie obiektów lub części obiektów, stanowiących techniczną całość, rozpoczynanych po dniu 1 lipca 1958 r. dostosowane do przepisów zarządzenia.
§  3.
Stosownie do przepisu § 14 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) tracą moc:
  1)
w zakresie unormowanym zarządzeniem uchwała nr [...] Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe wraz z "Ogólnymi zasadami umów o roboty budowlano-montażowe" (Monitor Polski Nr 4, poz. 28),
  2)
§ 3 zarządzenia nr 165 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 lipca 1957 r. w sprawie planowania i realizacji nakładów na zaplecze techniczno-ekonomiczne i socjalno-bytowe przedsiębiorstw budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 373).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1958 r.

ZAŁĄCZNIK 

OGÓLNE ZASADY UMÓW O ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWE

A.

Roboty wykonywane na rzecz jednostek państwowych.

1.
Przepisy ogólne.
§  1.
1.
Roboty budowlano-montażowe mogą być wykonywane tylko na podstawie uprzednio zawartej umowy.
2.
Ilekroć w niniejszych przepisach jest mowa o robotach budowlano-montażowych - należy przez to rozumieć również roboty remontowe budowlano-montażowe.
§  2.
1.
Umowa powinna być zawarta w zasadzie o wykonanie całości zadania inwestycyjnego, objętego wspólnym projektem.
2.
Przy inwestycjach wieloletnich, realizowanych etapami, przedmiotem kolejnych umów mogą być obiekty lub zespoły obiektów stanowiące część zadania inwestycyjnego, realizowaną w określonym czasie.
3.
Przez pojęcie "obiekt" należy rozumieć budynek lub budowlę oraz wyodrębnione roboty lub grupy robót, stanowiące określoną całość.
§  3.
1.
Umowa powinna być zawarta w zasadzie z jednym przedsiębiorstwem budowlano-montażowym jako generalnym wykonawcą na całość lub część zadania inwestycyjnego.
2.
Generalny wykonawca może powierzyć podwykonawcom część robót, powiadamiając o tym zamawiającego.
3.
Generalny wykonawca jest odpowiedzialny za koordynację całości robót oraz za właściwe i terminowe ich wykonanie.
4.
Za roboty powierzone podwykonawcom generalny wykonawca odpowiada łącznie z podwykonawcami.
5.
Wykonawca może powierzyć wykonanie robót przedsiębiorstwom gospodarki niepaństwowej tylko za zgodą zamawiającego i z zachowaniem przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 1957 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 3, poz. 7).
6.
Wykonawcy nie wolno zatrudniać przy wykonywaniu robót pracowników zamawiającego.
§  4.
1.
Zamawiający może powierzyć wykonanie całości lub części robót wykonawcom o odpowiedniej specjalizacji (wykonawcom częściowym) z pominięciem zasady generalnego wykonawstwa.
2.
Wykonawca może uchylić się od przyjęcia generalnego wykonawstwa za zgodą zamawiającego.
3.
Generalny wykonawca ma prawo odmówić włączenia do umowy z nim zawieranej:
  1)
obiektów lub robót, które mają być wykonane znacznie przed rozpoczęciem lub znacznie po zakończeniu robót generalnego wykonawcy,
  2)
robót posiadających charakter skomplikowanego montażu maszyn i urządzeń przemysłowych (fabrycznych), dla których zamawiający nie zapewnił właściwego kierownictwa montażu,
  3)
robót związanych z zazielenieniem nie zabudowanej powierzchni terenu.
4.
Do zakresu generalnego wykonawstwa nie wchodzą roboty przewidziane przez zamawiającego do wykonania systemem gospodarczym.
5.
Jeżeli z generalnego wykonawstwa wyłączona zostanie część robót, strony uzgodnią, która z nich koordynuje te roboty z robotami prowadzonymi przez generalnego wykonawcę.
6.
W przypadku powierzenia wszystkich robót wykonawcom częściowym, roboty przez nich prowadzone koordynuje zamawiający.
§  5.
Warunkiem zawarcia umowy jest posiadanie przez zamawiającego:
  1)
projektu i kosztorysu w zakresie ustalonym w § 6 ust. 3,
  2)
dokumentacji prawnej ustalającej lokalizację i stwierdzającej prawo zamawiającego do władania terenem budowy,
  3)
zabezpieczenia środków finansowych na opłacenie zamawianych robót.
§  6.
1.
Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, z wyjątkiem przypadków, gdy wynagrodzenie wykonawcy nie przekracza 5.000,- zł; w tych przypadkach o formie umowy decydują strony.
2.
Umowa powinna zawierać wszystkie dane i postanowienia zabezpieczające interesy obu stron, a w szczególności:
  1)
oznaczenie stron zawierających umowę oraz datę i miejsce jej zawarcia,
  2)
ustalenie przedmiotu umowy oraz określenie terminów rozpoczęcia i ukończenia poszczególnych obiektów i robót lub ich kompleksów,
  3)
określenie ogólnej sumy wynagrodzenia wykonawcy oraz wynagrodzenia za poszczególne obiekty lub sposobu ustalenia tego wynagrodzenia (np. według kosztorysów, ryczałtu umownego),
  4)
określenie obiektu lub obiektów i robót stanowiących całość użytkową w ramach zadania inwestycyjnego (kompleksy użytkowe) wraz z charakterystyką minimalnego zakresu robót, których wykonanie oraz przeprowadzenie próby gotowości jest niezbędne, aby tak pojęta całość (kompleks) mogła być odebrana i przekazana w ustalonym terminie,
  5)
inne ustalenia istotne w warunkach danej budowy, jak na przykład warunki wykorzystania pracy przyszłych użytkowników lub pracy w ramach czynów społecznych, rodzaj, ilość i terminy dostarczenia maszyn, konstrukcji lub materiałów.
3.
Do umowy powinien być dołączony projekt i kosztorys kompletny lub w zakresie uzgodnionym między stronami, nie mniej jednak niż pierwsze stadium zatwierdzonego projektu i zbiorczego zestawienia kosztów budowy (projekt wstępny). W tym wypadku pozostałe projekty i kosztorysy w kompletach dotyczących poszczególnych obiektów powinny być dostarczone wykonawcy w terminie ustalonym w umowie, nie później niż na trzy miesiące przed ustalonym w umowie terminem rozpoczęcia budowy poszczególnych obiektów.
§  7.
1.
Zamawiający składa wykonawcy zamówienie na wykonanie robót budowlano-montażowych:
  1)
na podstawie bezpośredniego porozumienia,
  2)
w wyniku porównania ofert zebranych uprzednio bezprzetargowo lub w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1958 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. Nr 6, poz. 17).
2.
Przyjęcie i potwierdzenie przez wykonawcę zamówienia zawierającego istotne postanowienia umowy oraz określającego termin, w którym ona ma być zawarta - powoduje skutki prawne umowy przedwstępnej.
§  8.
1.
Wykonawca na podstawie zamówienia sporządza projekt umowy. W razie nieopracowania projektu umowy przez wykonawcę w terminie ustalonym w zamówieniu projekt umowy może opracować zamawiający.
2.
Strona, która otrzymała projekt umowy, może w ciągu 14 dni zgłosić poprawki. Strona, która nie zgadza się na poprawki do projektu umowy, może odmówić zawarcia umowy lub w ciągu 14 dni zwrócić się do komisji arbitrażowej o rozstrzygnięcie spornych kwestii, zawiadamiając o tym drugą stronę na piśmie. Do czasu rozstrzygnięcia sporu umowę uważa się za zawartą w części nie kwestionowanej, w pozostałej zaś części obowiązują czasowo ustalenia strony, która umowę zaprojektowała.
3.
Jeżeli strona w ciągu 14 dni od daty otrzymania projektu umowy opracowanego na podstawie zamówienia potwierdzonego przez wykonawcę nie zgłosi poprawek, umowę uważa się za zawartą w brzmieniu ustalonym przez projektodawcę. Jeżeli w przypadku zgłoszenia poprawek strona nie skorzystała z uprawnień przewidzianych w ust. 2, umowę uważa się za zawartą w brzmieniu uwzględniającym poprawki.
4.
W razie gdy wykonawca, którego oferta została wybrana przez zamawiającego w wyniku porównania zebranych ofert, uchyla się od zawarcia umowy ponosi skutki przewidziane w § 22 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1958 r.
2.
Podstawowe obowiązki stron.
§  9.
1.
Do podstawowych obowiązków zamawiającego należy:
  1)
dostarczenie projektu i kosztorysu,
  2)
przekazanie terenu (placu) budowy,
  3)
dostarczenie maszyn, urządzeń i konstrukcji z wyjątkiem tych, które z mocy szczególnego przepisu lub umowy dostarczyć powinien wykonawca,
  4)
odbiór wykonanych robót,
  5)
zapłata wynagrodzenia wykonawcy.
2.
Zamawiający jest uprawniony do kontrolowania w każdym czasie jakości wykonywanych robót oraz jakości materiałów budowlanych.
§  10.
Do podstawowych obowiązków wykonawcy należy terminowe wykonanie zamówionych robót zgodnie z projektem i kosztorysem, zasadami sztuki budowlanej i wiedzy technicznej, przy zastosowaniu obowiązujących przepisów, norm i warunków technicznych.
§  11.
1.
Zamawiający i wykonawca obowiązani są współdziałać w celu terminowego, najlepszego i najoszczędniejszego wykonania robót objętych umową.
2.
W razie powstania przeszkód w wykonaniu robót strony - każda w zakresie swoich obowiązków - obowiązane są do usunięcia tych przeszkód pod rygorem wynagrodzenia szkód poniesionych z tego tytułu przez drugą stronę. Powstanie przeszkody stwierdza się wpisem do dziennika budowy.
3.
Generalny wykonawca, podwykonawcy oraz wykonawcy częściowi powinni w zakresie swoich specjalności świadczyć sobie wzajemnie odpłatne usługi oraz odstępować odpłatnie materiały zasadnicze dla świadczącego usługi, a pomocnicze dla drugiej strony.
4.
Wykonawca łącznie z zamawiającym obowiązani są przeprowadzać inwentaryzację i ustalać protokolarnie na podstawie obmiaru stan robót w obiektach na koniec każdego kwartału.
§  12.
1.
Zamawiający obowiązany jest najpóźniej w dniu przekazania terenu (placu) budowy powiadomić wykonawcę na piśmie, komu powierzył obowiązki inspektora nadzoru.
2.
Generalny wykonawca powinien najpóźniej w dniu przejęcia terenu (placu) budowy powiadomić zamawiającego na piśmie, komu powierzył kierownictwo budowy. Podwykonawca lub wykonawca częściowy powinien najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez niego robót na budowie powiadomić zamawiającego, a podwykonawca również generalnego wykonawcę, komu powierzył kierownictwo robót.
3.
Inspektor nadzoru, kierownik budowy i kierownik robót są pełnomocnikami stron w zakresie robót powierzonych im do wykonywania lub nadzorowania w ramach zawartej umowy. Czynności zdziałane przez nich obowiązują mocodawców na zasadach ogólnych.
4.
Nadzór autorski działa w stosunku do wykonawcy przez inspektora nadzoru.
§  13.
1.
Wykonawca obowiązany jest prowadzić bieżąco dziennik budowy oraz księgi obmiaru.
2.
Kontrola dzienników budowy i sprawdzanie ksiąg obmiaru należy do obowiązków zamawiającego.
§  14.
1.
Na każdy wpis do dziennika budowy zawierający żądanie pod adresem drugiej strony obowiązana jest ona odpowiedzieć w ciągu 5 dni od daty wpisu, chyba że strony ustaliły inny termin. Brak odpowiedzi w tym terminie upoważnia stronę zgłaszającą żądanie do przedsięwzięcia koniecznych środków na ryzyko i odpowiedzialność strony zwlekającej z odpowiedzią.
2.
Wykonawca obowiązany jest stosować się do poleceń zamawiającego wpisanych do dziennika budowy przez inspektora nadzoru.
3.
Wykonawca powinien wpisać do dziennika budowy umotywowany sprzeciw przeciwko poleceniom zamawiającego, które jego zdaniem są niewłaściwe, a w razie potwierdzenia polecenia przez zamawiającego wykonać je na ryzyko i odpowiedzialność zamawiającego.
§  15.
1.
Jeżeli umowa zawarta z dostawcą albo wytwórcą maszyn i urządzeń przewiduje przy ich montażu specjalne kierownictwo montażu (szefostwo montażu), zamawiający powinien zapewnić to kierownictwo.
2.
Umowa o specjalne kierownictwo montażu powinna być uzgodniona z wykonawcą. Wykonawca może żądać szczegółowego określenia w umowie praw i obowiązków kierownictwa montażu w zakresie kierowania koordynacji i kontroli prac montażowych, a ponadto w razie konieczności stosowania szczególnie skomplikowanych przyrządów pomiarowo-kontrolnych - ustalenia obowiązku dostarczenia tych przyrządów przez i na koszt kierownictwa montażu.
3.
Polecenia kierownictwa montażu są dla wykonawców wiążące po zaakceptowaniu przez inspektora nadzoru, przy zachowaniu uprawnień wykonawcy przewidzianych w § 14 ust. 3.
3.
Projekty i kosztorysy.
§  16.
Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, zamawiający dostarcza projekty i kosztorysy generalnemu wykonawcy w 3 egzemplarzach, częściowemu wykonawcy - w dwóch egzemplarzach; generalny wykonawca dostarcza podwykonawcy odpowiednie części projektu i kosztorysu w dwóch egzemplarzach.
§  17.
1.
Wykonawca obowiązany jest sprawdzić przy współudziale zainteresowanych podwykonawców, czy zamawiający dostarczył projekty i kosztorysy w zakresie przewidzianym w umowie, czy poszczególne dokumenty są kompletne, czy dokumentacja jest zatwierdzona, a ponadto czy ceny przyjęte w kosztorysach zgodne są z opisem poszczególnych pozycji kosztorysowych i obowiązującymi normami oraz z danymi wyjściowymi uzgodnionymi między stronami.
2.
Wykonawca powinien zgłosić zamawiającemu zauważone wady (usterki, braki i niedokładności) w otrzymanej dokumentacji w zakresie nie objętym przepisem ust. 1.
3.
Jeżeli strony nie umówią się inaczej - sprawdzenie projektów i kosztorysów powinno być dokonane w terminie 30 dni od ich dostarczenia. Przepis ten stosuje się również do projektów i kosztorysów zamiennych, zgłoszonych przez wykonawcę.
4.
Uzgadnianie projektów i kosztorysów oraz zmiany w zakresie robót powierzonych podwykonawcy zamawiający przeprowadza z generalnym wykonawcą i zainteresowanym podwykonawcą.
§  18.
1.
Jeżeli w trakcie wykonywania robót budowlano-montażowych zostaną stwierdzone wady lub braki w projekcie lub kosztorysie, strony ustalają termin usunięcia ich przez zamawiającego, jak również na wniosek wykonawcy - nowy termin rozpoczęcia i wykonania robót. Zwłoka w usunięciu przez zamawiającego wad i braków w projekcie lub kosztorysie traktowana jest na równi ze zwłoką w dostarczeniu zakwestionowanej dokumentacji.
2.
Jeżeli stwierdzone wady lub braki w projekcie lub kosztorysie powodują opóźnienie rozpoczęcia lub wykonania robót, wykonawca ma prawo żądać odpowiedniego przesunięcia terminu ich wykonania. Przesunięcie terminu nie pozbawia wykonawcy prawa żądania odszkodowania umownego za opóźnione dostarczenie dokumentacji.
§  19.
1.
Wykonawca obowiązany jest zawiadomić na piśmie zamawiającego o konieczności wykonania robót nie objętych projektem lub kosztorysem, jak również o wadach i brakach w dokumentacji, stwierdzonych w czasie wykonywania robót.
2.
Roboty nie objęte dokumentacją mogą być wykonane tylko na podstawie pisemnego zamówienia. Zamawiający obowiązany jest w tym przypadku dostarczyć wykonawcy niezbędne rysunki i kosztorys dodatkowy lub zamienny albo też wykaz cen jednostkowych na te roboty.
3.
Zamówienie na roboty zamienne nie powodujące zwiększenia wynagrodzenia wykonawcy za poszczególne obiekty oraz na roboty dodatkowe w granicach uzgodnionych przez strony może być dokonywane wpisem do dziennika budowy.
§  20.
1.
Wykonawca może wykonać bez zamówienia tylko takie roboty nie objęte dokumentacją, które są niezbędne ze względu na bezpieczeństwo lub zabezpieczenie przed awarią. Podstawą do podjęcia tych robót jest sporządzony przez wykonawcę protokół konieczności przesłany zamawiającemu po dokonaniu odpowiedniego wpisu do dziennika budowy.
2.
Zamawiający pokrywa koszt robót, o których mowa w ust. 1, jeżeli konieczność ich podjęcia powstała z przyczyn, za które odpowiada zamawiający.
§  21.
1.
Wykonawca ma prawo wykonać roboty inaczej niż to przewiduje projekt oraz zmienić określone w projekcie materiały i konstrukcje na inne, równorzędne, pod warunkiem utrzymania pełnych wymiarów, trwałości oraz wartości użytkowej, technicznej i estetycznej obiektu - z zastrzeżeniem przepisu § 39 ust. 1.
2.
O zamierzonych zmianach powinien wykonawca zawiadomić zamawiającego, który w razie zastrzeżeń ma prawo odwołać się do jednostki zwierzchniej wykonawcy.
3.
Jeżeli zamierzone zmiany powodują zmianę projektu, roboty mogą być wykonywane tylko na podstawie zmienionej dokumentacji zatwierdzonej przez właściwy organ w obowiązującym trybie. Koszty zmiany dokumentacji ponosi w tym przypadku wykonawca.
4.
Teren (plac) budowy i jego urządzenie.
§  22.
1.
Zamawiający obowiązany jest w terminie ustalonym w umowie przekazać protokolarnie wykonawcy teren budowy w rozmiarach i w stanie umożliwiających wykonywanie powierzchniowych robót.
2.
Za zgodą stron teren budowy może być przekazywany częściami.
§  23.
1.
Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, wykonawca po przejęciu terenu budowy odpowiada wobec zamawiającego za szkody wynikłe na tym terenie aż do chwili oddania zamawiającemu całości robót. Wykonawca nie odpowiada za szkody powstałe wskutek okoliczności, za które odpowiada zamawiający, oraz wskutek działania siły wyższej w przypadkach, które nie mogły być objęte ubezpieczeniem.
2.
Organizacja straży przeciwpożarowej i dozoru mienia na terenie budowy obowiązuje generalnego wykonawcę, koszty zaś utrzymania ponoszą poszczególni wykonawcy w wysokości ustalonej w umowie. Jeżeli roboty są prowadzone w zakładach czynnych lub przekazanych do użytku, na zamawiającym ciąży obowiązek organizacji i utrzymania straży przeciwpożarowej oraz dozoru mienia.
3.
Wykonawca może na żądanie i koszt zamawiającego rozszerzyć zakres dozoru (dozór specjalny).
4.
W miarę oddawania wykonanych obiektów lub części terenu budowy zamawiającemu ustaje odpowiedzialność wykonawcy, o której mowa w ust. 1, w stosunku do oddanych obiektów lub części terenu.
5.
Wykonawca odpowiada za mienie zamawiającego znajdujące się na terenie budowy, jeżeli przyjął obowiązki dozoru nad tym mieniem. Czynności dozoru są odpłatne.
§  24.
1.
Zamawiający obowiązany jest przed terminem rozpoczęcia robót na własny rachunek:
  1)
wyznaczyć na terenie budowy w terminie uzgodnionym z wykonawcą w sposób trwały główne osie budowy i poszczególnych obiektów, osie urządzeń technologicznych oraz osie komunikacyjne, a w miastach linie zabudowania i poziom chodnika,
  2)
założyć i przekazać wykonawcy stałe punkty niwelacyjne (repery).
2.
Zamawiający obowiązany jest dostarczyć wykonawcy plan urządzeń podziemnych, znajdujących się na terenie budowy (przewodów wodociągowych, kanalizacyjnych, kabli itp.).
3.
Zamawiający ma prawo korzystać odpłatnie z sił pomocniczych wykonawcy do prac wymienionych w ust. 1, które wykonawca obowiązany jest dostarczyć w uzgodnionym terminie.
§  25.
1.
Wykonawca obowiązany jest:
  1)
wytyczyć poszczególne obiekty zgodnie z projektem i w uzgodnieniu z zamawiającym,
  2)
chronić wyznaczone na terenie budowy punkty stałe oraz zastrzeżone zadrzewienie,
  3)
wytyczyć stanowiska montowanych urządzeń.
2.
Jeżeli roboty obejmują montaż ciężkich urządzeń lub maszyn, wymagających pomiarów przy pomocy sprzętu precyzyjnego, koszty z tym związane ponosi zamawiający, chyba że normy kosztorysowe uwzględniają te pomiary.
§  26.
1.
Nakłady na urządzenie terenu budowy, a w szczególności nakłady na budowę i rozbiórkę obiektów i urządzeń tymczasowych niezbędnych do prowadzenia robót, z wyjątkiem obiektów i urządzeń wymienionych w następnym paragrafie - obciążają wykonawcę.
2.
Wykonawca po ukończeniu budowy może sprzedać zamawiającemu obiekty budownictwa tymczasowego na podstawie uzgodnionych między stronami cen uwzględniających aktualną wartość użytkową tych obiektów.
§  27.
1.
Zamawiającego obciążają:
  1)
nakłady na budowę i rozbiórkę niżej wymienionych tymczasowych obiektów i urządzeń, niezbędnych do uzbrojenia terenu, zgodnie z założeniami projektu organizacji budowy:
a)
drogi dojazdowe do oznaczonych punktów na terenie budowy wraz z mostami, przepustami itp., a także bocznice kolejowe, przewidziane w projekcie organizacji budowy,
b)
doprowadzenie wody wraz z ujęciem lub studnią, pompownią, zbiornikiem itp. (bez nakładów na rozprowadzenie po terenie budowy),
c)
linie zasilające elektro-energetyczne ze stacją transformatorową (bez nakładów na rozprowadzenie po terenie budowy),
d)
zbiorniki na smołę przy budowie nawierzchni smołowych powyżej 6 tys. m2,
e)
tymczasowe specjalne urządzenia ochronne niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa robót prowadzonych w czynnych oddziałach budowanego lub rozbudowanego zakładu, a w szczególności w pobliżu materiałów wybuchowych, w bezpośredniej bliskości instalacji elektrycznej oraz przewodów pod napięciem.

Powyższe nakłady nie obciążają zamawiającego w przypadku, gdy mogą być do tego wykorzystane urządzenia stałe;

  2)
nakłady na tymczasowe obiekty i urządzenia niezbędne dla jego potrzeb, np.: budynki dla nadzoru inwestycyjnego, na składowanie zakupywanych przez zamawiającego maszyn i urządzeń itp.
2.
Zamawiającego obciążają ponadto nakłady na budowę i rozbiórkę tymczasowych dróg oraz głównych linii rozprowadzających wodociągowych i elektro-energetycznych na terenie budowy, zastępujących linie stałe, przewidziane programem inwestycji, jeżeli zamawiający wyznaczył nieprawidłową kolejność zabudowy (realizacji inwestycji).
§  28.
1.
Wykonawca jest uprawniony do nieodpłatnego korzystania z obiektów wykonywanych w ramach umowy do czasu odebrania ich w ustalonym terminie przez zamawiającego pod warunkiem doprowadzenia ich przed odbiorem do stanu określonego warunkami umowy.
2.
Wykonawca nie opłaca czynszów z tytułu użytkowania tymczasowych obiektów i urządzeń wykonanych na koszt zamawiającego.
3.
Wykonawca ponosi koszty eksploatacji i konserwacji wszystkich użytkowanych przez siebie obiektów tymczasowych.
4.
Wykonawcy nie obciążają koszty konserwacji i naprawy publicznych dróg dojazdowych lub objazdowych łącznie z mostami i przepustami oraz dróg w czynnych zakładach lub użytkowanych częściach osiedli - chyba że wykonawca korzysta z dróg w sposób powodujący nadmierne ich zużycie.
§  29.
1.
Po zakończeniu robót objętych umową wykonawca jest obowiązany oddać zamawiającemu uporządkowany teren budowy w terminie ustalonym w umowie.
2.
Jeżeli strony nie umówią się inaczej, wykonawca obowiązany jest oddawać uporządkowane części terenu budowy jednocześnie z przekazywaniem poszczególnych obiektów i robót lub ich kompleksów.
§  30.
1.
Generalny wykonawca obowiązany jest zaspokoić odpłatnie potrzeby podwykonawcy w zakresie urządzeń terenu budowy na warunkach i w terminach wzajemnie uzgodnionych w umowie.
2.
Jeżeli pomieszczenia dostarcza zamawiający, podwykonawca przeprowadza z nim bezpośrednio rozrachunek.
3.
W przypadku nieprzydzielenia lub spóźnionego przydzielenia pomieszczeń zobowiązany do dostarczenia pomieszczeń pokrywa różnicę kosztów poniesionych z tego tytułu przez podwykonawcę.
5.
Dostawa maszyn, urządzeń i konstrukcji oraz materiałów budowlano-montażowych.
§  31.
1.
Zamawiający dostarcza na swój koszt loco magazyn na budowie maszyny, urządzenia i konstrukcje przeznaczone do montażu, a nie zaliczone do wartości produkcji budowlano-montażowej.
2.
Wykonawca może podjąć się zakupu i dostarczenia na rachunek zamawiającego przedmiotów wymienionych w ust. 1.
3.
Wykonawca obowiązany jest na żądanie zamawiającego przechowywać odpłatnie maszyny, urządzenia i konstrukcje dostarczone przedterminowo na teren budowy przez zamawiającego.
4.
Zamawiający oddaje wykonawcy przedmioty, o których mowa w ust. 1, do montażu w terminach ustalonych w umowie. Jednocześnie doręcza on wykonawcy specyfikację fabryczną, opis techniczny, rysunki montażowe oraz warunki techniczne, którym powinny odpowiadać dostarczone maszyny, urządzenia lub konstrukcje.
5.
Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, odpowiedzialność za maszyny, urządzenia i konstrukcje oraz koszt ich przechowywania i konserwacji obciążają: do czasu oddania ich wykonawcy do montażu - zamawiającego, z chwilą zaś oddania, aż do ostatecznego odbioru obiektu, dla którego są przeznaczone - wykonawcę.
6.
Wykonawcy nie obciąża obowiązek technicznego odbioru maszyn dostarczonych przez zamawiającego, o ile strony nie umówią się inaczej.
§  32.
Wady w maszynach, urządzeniach i konstrukcjach przeznaczonych do montażu, a nie zaliczonych do wartości produkcji budowlano-montażowej - ujawnione w trakcie montażu lub próby - stwierdza się w protokołach sporządzonych przez przedstawicieli zamawiającego i wykonawcy. Reklamacje do dostawcy wnosi zamawiający, chyba że wykonawca podjął się dostawy.
§  33.
1.
Wykonawca wykonuje roboty z materiałów własnych.
2.
Materiały posiadane przez zamawiającego lub których dostarczenie należy do obowiązków zamawiającego odstępuje on odpłatnie wykonawcy według cen obowiązujących w dniu dostawy w ilościach i w terminach z nim uzgodnionych.
3.
Wykonawca ma prawo żądać odkupienia przez zamawiającego materiałów nietypowych, które okażą się zbędne na skutek błędów w projekcie lub na skutek zmian zakresu robót z przyczyn niezależnych od wykonawcy.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do maszyn, urządzeń i konstrukcji zaliczonych do wartości robót budowlano-montażowych.
§  34.
Na żądanie podwykonawcy generalny wykonawca ma obowiązek do czasu wejścia podwykonawcy na teren (plac) budowy wyładowywać i przechowywać odpłatnie nadchodzące pod adresem podwykonawcy przesyłki (materiały itp.) na warunkach określonych w umowie. Podwykonawca obowiązany jest dokonać odbioru przesyłki przez swego przedstawiciela, jeżeli strony nie umówią się inaczej.
6.
Wynagrodzenie wykonawcy i rozliczenia.
§  35. 1
 Zasady ustalania wynagrodzenia i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe regulują odrębne przepisy.

§ 36-47.[]  2  (skreślone).

§  48.
1.
Odbiory mają na celu sprawdzenie zgodności wykonania obiektów, elementów i robót z umową oraz określenie ich wartości technicznej i wynagrodzenia wykonawcy.
2.
Odbiory przeprowadza się jako:
  1)
odbiory częściowe wykonanych elementów i robót w obiekcie,
  2)
odbiór końcowy wykonanego obiektu lub całości robót w obiekcie powierzonych poszczególnym wykonawcom (generalnemu wykonawcy i podwykonawcom lub wykonawcom częściowym),
  3)
odbiór pogwarancyjny obiektów, robót lub kompleksu obiektów.
3.
Odbiory częściowe są dokonywane również w innych koniecznych przypadkach, np.:
  1)
przy robotach zanikających lub ulegających zakryciu,
  2)
w przypadku dłuższej przerwy w robotach lub zmiany wykonawcy.
4.
Odbiór ostatniego lub ostatnich elementów należy przeprowadzać łącznie z odbiorem końcowym obiektu lub wyodrębnionych robót.
5.
Odbiór końcowy kompleksu obiektów lub robót stanowiących całość użytkową jest dokonywany wówczas, gdy w umowie przewidziano kompleksowe ich wykonanie i odbiór.
6.
Jeżeli z przyczyn wywołanych siłą wyższą lub zależnych od zamawiającego całkowite wykończenie obiektu nie jest możliwe, a przerwa w wykonywaniu robót przekracza 3 miesiące, zamawiający jest obowiązany dokonać odbioru końcowego obiektu według stanu na dzień odbioru.
§  49.
1.
Wynik odbioru powinien być ustalony protokolarnie.
2.
Protokół odbioru częściowego powinien zawierać w szczególności następujące ustalenia:
  1)
zgodność wykonania elementów i robót z umową, projektem i kosztorysem,
  2)
ilość zamówionych i wykonanych elementów lub robót łącznie z robotami dodatkowymi,
  3)
jakość robót w porównaniu z projektem i kosztorysem oraz z obowiązującymi warunkami technicznymi, ewentualne wady w wykonanych robotach oraz koszty i terminy usunięcia tych wad,
  4)
należność wykonawcy z uwzględnieniem wyniku odbioru.
3.
Protokół odbioru końcowego poza ustaleniami podanymi w ust. 2 powinien ponadto zawierać:
  1)
terminowość wykonania robót oraz terminowość dostarczenia projektu i kosztorysu, materiałów, maszyn, urządzeń i konstrukcji,
  2)
obliczenie ewentualnych odszkodowań umownych,
  3)
decyzję co do potrącenia kaucji gwarancyjnej.
4.
Protokół odbioru pogwarancyjnego powinien zawierać ustalenia co do wypełnienia przez wykonawcę wszystkich zobowiązań wynikających z umowy w stosunku do odbieranego obiektu i stwierdzenie możności zwolnienia kaucji gwarancyjnej.
5.
Wykonawca może w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu protokołu odbioru zgłosić zastrzeżenia co do ustaleń protokołu. Zastrzeżenia zgłoszone po tym terminie nie powodują skutków prawnych.
§  50.
1.
Wykonawca powinien przeprowadzić przed odbiorem końcowym obiektu lub robót próby techniczne konstrukcji i sprawności zamontowanych maszyn i urządzeń, gdy przewidują to obowiązujące przepisy lub na żądanie zamawiającego. Próby te powinny być przeprowadzone w obecności zamawiającego, chyba że nie stawi się on w terminie uzgodnionym do przeprowadzenia prób.
2.
Do prób, o których mowa w ust. 1, zalicza się również sprawdzanie przewodów dymowych i wentylacyjnych, instalacji gazowych, wodociągowych, elektrycznych itp. - przez właściwe organy.
3.
Za próby, o których mowa w ust. 1 i 2, należy się wykonawcy osobne wynagrodzenie, chyba że czynności te uwzględniono w normach kosztorysowych lub w cenie ryczałtowej.
§  51.
1.
Jeżeli zgłoszony do odbioru obiekt, elementy obiektu lub roboty nie odpowiadają umowie lub obowiązującym warunkom technicznym - zamawiający:
  1)
odmawia odbioru obiektu, elementów lub robót źle wykonanych, a jeżeli jest to konieczne ze względów użytkowych lub technicznych, żąda ich rozebrania lub przerobienia,
  2)
odbiera obiekt, element lub robotę wykonane z wadami trudnymi do usunięcia, ale nadające się do przyjęcia z punktu widzenia użytkowego i technicznego, zmniejszając odpowiednio wynagrodzenie wykonawcy,
  3)
może tymczasowo odebrać obiekt, element lub robotę wykonane z wadami dającymi się usunąć, określając termin ich usunięcia oraz przewidywane koszty z tym związane.

Po usunięciu wad następuje ponowny odbiór obiektu, elementu lub roboty, stwierdzający usunięcie wad.

2.
Zamawiający może odmówić odebrania poszczególnych obiektów lub robót wchodzących w skład określonego zespołu użytkowego, jeżeli nie ukończono ich kompleksowo wbrew postanowieniom zawartym w umowie. Uprawnienie to nie przysługuje zamawiającemu w odniesieniu do obiektów lub robót, których opóźnienie w wykonaniu zostało przez niego spowodowane.
§  52.
1.
Odbiór częściowy przeprowadza zamawiający w terminie do 10 dni, a odbiór końcowy w terminie do 20 dni po zakończeniu robót i zgłoszeniu ich do odbioru zapisem w dzienniku budowy.
2.
Niedokonanie odbioru w terminie upoważnia wykonawcę do jednostronnego sporządzenia protokołu odbioru.
§  53.
Odbiór robót wykonanych przez podwykonawcę przeprowadza zamawiający jednocześnie od generalnego wykonawcy i od podwykonawcy.
§  54.
Czynności przygotowawcze do odbioru robót należą do obowiązków kierownika budowy, kierownika robót oraz inspektora nadzoru.
8.
Rękojmia za wady.
§  55.
1.
Okres gwarancyjny wynosi 12 miesięcy.
2.
Jeżeli szczególny przepis lub umowa stron nie stanowi inaczej, okres gwarancyjny liczy się od daty odbioru końcowego lub od daty przekazania obiektu do użytku, jeżeli przekazanie to nastąpiło przed odbiorem końcowym.
3.
Jeżeli z winy zamawiającego odbiór końcowy obiektu (roboty) nie nastąpił w terminie, okres gwarancyjny rozpoczyna się po upływie 20 dni od daty, w której wykonawca stwierdził zapisem w dzienniku budowy gotowość obiektu (roboty) do odbioru.
§  56.
1. 3
 Kaucja gwarancyjna wynosi 2% wynagrodzenia wykonawcy określonego fakturą końcową.
2.
 W przypadkach gospodarczo uzasadnionych zamawiający może nie potrącać kaucji gwarancyjnej, szczególnie gdy rodzaj robót i jakość ich wykonania uzasadnia taką decyzję.
3.
W odniesieniu do obiektów małych, o wartości do 300.000,- zł, kaucji gwarancyjnej nie potrąca się.
§  57.
1.
Wykonawca obowiązany jest usunąć na własny koszt wady ustalone w protokole końcowego odbioru obiektu oraz powstałe z jego winy wady wykonywanych robót, ujawnione w okresie gwarancyjnym.
2.
Stwierdzenie wad ujawnionych w okresie gwarancyjnym oraz ustalenie terminu ich usunięcia powinno nastąpić protokolarnie przy udziale wykonawcy i ewentualnie użytkownika.
3.
Jeżeli wykonawca nie wykona w terminie obowiązków określonych w ust. 1, zamawiający, zachowując swoje uprawnienia do odszkodowań umownych przewidzianych w § 60 ust. 3, może bez dalszego stawiania wykonawcy w zwłoce usunąć wady na jego koszt.
4.
Koszty usunięcia wad zamawiający pokrywa:
  1)
z sum potrąconych na ten cel w fakturze końcowej - jeżeli wady były ustalone w protokole odbioru końcowego,
  2)
z sum potrąconych tytułem kaucji gwarancyjnej, jeżeli wady zostały ujawnione w okresie gwarancyjnym, co nie zwalnia wykonawcy od obowiązku pokrycia kosztów z tego tytułu w części przekraczającej wysokość kaucji gwarancyjnej.
9.
Odszkodowanie umowne.
§  58.
1.
Strona, która nie wykonała zobowiązania lub wykonała je nienależycie, obowiązana jest zapłacić odszkodowanie umowne oraz ewentualne odszkodowanie uzupełniające do wysokości rzeczywiście poniesionej szkody.
2.
Odszkodowanie umowne płaci się nawet wówczas, gdy strona uprawniona do jego żądania nie może wykazać szkody majątkowej.
3.
Odszkodowanie umowne lub odszkodowanie uzupełniające należy się również, jeżeli zobowiązanie nie zostało wykonane na skutek decyzji organu nadrzędnego strony zobowiązanej.
4.
Odszkodowanie umowne nie należy się, gdy przyczyna zwłoki powstała z winy uprawnionego do jego żądania.
5.
Strony są zwolnione od obowiązku zapłaty odszkodowania umownego, jeżeli udowodnią, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania nastąpiło z powodu wypadku losowego lub siły wyższej.
§  59.
1.
Zamawiający płaci wykonawcy odszkodowanie umowne za:
  1)
niedotrzymanie terminu doręczenia lub poprawienia całości projektu i kosztorysu lub ich części - w wysokości 0,01% wartości obiektu, którego dotyczy dokumentacja, za każdy dzień zwłoki aż do dnia dostarczenia projektu i kosztorysu lub wcześniejszego zakończenia robót mimo braku tej dokumentacji,
  2)
niedotrzymanie terminu przekazania terenu (placu) budowy - w wysokości 0,01% wartości robót, które mają być wykonane w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, za każdy dzień zwłoki,
  3)
niedostarczenie w terminie lub dostarczenie nieodpowiednich materiałów oraz maszyn, urządzeń i konstrukcji, do których dostarczenia zamawiający jest zobowiązany - w wysokości 0,01% wartości nie dostarczonych przedmiotów za każdy dzień zwłoki aż do dnia ich dostarczenia temu wykonawcy, który wykonuje roboty budowlano-montażowe; jeżeli niedostarczenie wymienionych przedmiotów powoduje opóźnienie wykonania obiektu (robót), odszkodowanie powyższe oblicza się od wartości obiektu, dla którego przeznaczone są te przedmioty,
  4)
przerwę w prowadzeniu robót, za którą odpowiada zamawiający - w wysokości 0,01% wartości obiektu za każdy dzień przerwy,
  5)
niedokonanie odbioru w obowiązującym terminie - w wysokości 0,02% wartości nie odebranych robót za każdy dzień zwłoki aż do dnia dokonania odbioru lub wygaśnięcia okresu gwarancyjnego.
2.
Odszkodowanie za zwłokę w wynagrodzeniu wykonawców ustalają odrębne przepisy.
3.
Przesunięcie terminu wykonania robót z przyczyn, za które odpowiada zamawiający, nie pozbawia wykonawcy prawa żądania odszkodowań umownych.
§  60.
1.
Generalny wykonawca płaci zamawiającemu, za każdy dzień zwłoki, aż do dnia faktycznego wykonania i zgłoszenia obiektu do odbioru - odszkodowanie umowne za niedotrzymanie terminu wykonania obiektu (robót) w wysokości 0,02% wynagrodzenia ustalonego w umowie za dany obiekt lub roboty.
2.
Podwykonawca, który przez dopuszczenie zwłoki w wykonaniu robót, spowodował niedotrzymanie terminu wykonania całego obiektu (kompleksu obiektów) objętego umową - płaci odszkodowanie umowne za każdy dzień zwłoki w wysokości 0,01% wynagrodzenia za dany obiekt (kompleks obiektów).

W razie gdy kilku podwykonawców odpowiada za niedotrzymanie terminów wykonania obiektu (robót), odszkodowanie umowne, o którym mowa wyżej, obciąża każdego z nich w stosunku do wartości wykonywanych robót.

3.
Wykonawca płaci zamawiającemu odszkodowanie umowne za niedotrzymanie terminu usunięcia wad stwierdzonych przy ostatecznym odbiorze lub ujawnionych w okresie gwarancyjnym - w wysokości 10% kosztów usunięcia tych wad za każdy rozpoczęty miesiąc zwłoki, nie mniej jednak niż 1.000,- zł.
4.
Wykonawca płaci zamawiającemu odszkodowanie umowne za:
  1)
powierzenie bez zgody zamawiającego wykonania całości lub części umowy jednostce niepaństwowej, w wysokości 20% wartości powierzonych robót,
  2)
zatrudnienie przy realizacji przedmiotu umowy pracowników jednostki zamawiającej, w wysokości sumy wypłaconej lub należnej pracownikom zamawiającego bez względu na wysokość szkody rzeczywistej.
§  61.
W razie gdy zwłoka przekroczy 30 dni, odszkodowanie umowne za każdy dalszy dzień zwłoki liczy się podwójnie.
10.
Zmiana i odstąpienie od umowy.
§  62.
1.
Zmiana postanowień umowy może nastąpić za zgodą obu stron wyrażoną na piśmie. Zmiana umowy może przewidywać zwolnienie od obowiązku odszkodowania umownego, ustalonego w pierwotnej umowie.
2.
Terminy wykonania obiektów lub robót ustalone w umowie podlegają odpowiedniemu przedłużeniu, jeżeli przeszkody nie powstały z winy wykonawcy. Przyczyna uzasadniająca żądanie przedłużenia terminu powinna być wpisana do dziennika budowy pod rygorem utraty prawa do tego żądania.
3.
Zamawiający jest obowiązany zmienić ustalony w umowie zakres robót, jeżeli zachodzi konieczność dostosowania tego zakresu do wielkości dysponowanych przez niego środków finansowych - co nie zwalnia go od rygoru przewidzianego w § 66.
4.
Jeżeli strony nie umówią się inaczej, wykonawca może odmówić wykonania zwiększonego zakresu robót w terminie ukończenia danego obiektu, jeżeli zwiększenie proponowane przez zamawiającego przekracza 5% wartości robót wynikającej z umowy.
§  63.
1.
W razie opóźnienia:
  1)
w przekazaniu terenu (placu) budowy,
  2)
w dostarczeniu projektu lub kosztorysu,
  3)
w dostarczeniu maszyn, urządzeń i konstrukcji, których dostawa należy do zamawiającego,

wykonawca może wyznaczyć odpowiedni termin dodatkowy, a po bezskutecznym upływie tego terminu może odstąpić od umowy.

2.
Jeżeli przerwa w wykonywaniu robót nastąpi z przyczyn, za które nie odpowiada wykonawca, lub z powodu działania siły wyższej i trwa dłużej niż 3 miesiące, wykonawca może odstąpić od umowy.
3.
W razie zwłoki w terminowym wykonaniu robót zamawiający może wyznaczyć wykonawcy odpowiedni termin dodatkowy do ich wykonania, a po bezskutecznym upływie tego terminu - odstąpić od umowy. Zamawiający może odstąpić od umowy również w przypadku naruszenia przez wykonawcę ustaleń zawartych w § 3 ust. 5.
§  64.
1.
W razie zmiany wykonawcy lub zamawiającego - strony ustalają protokolarnie termin i warunki przekazania budowy lub projektu i kosztorysu budowy oraz warunki rozliczeń i odpowiedzialność w okresie gwarancyjnym, a ponadto przeprowadzają inwentaryzację robót według stanu w dniu przekazania.
2.
Jeżeli strony nie umówią się inaczej, wykonawca przekazujący budowę obowiązany jest:
  1)
przeprowadzić rozliczenie z zamawiającym za elementy i roboty zakończone i ponosić odpowiedzialność za jakość tych robót wobec zamawiającego do końca okresu gwarancyjnego,
  2)
przekazać nowemu wykonawcy roboty w toku i przeprowadzić z nim rozliczenie z tego tytułu,
  3)
odsprzedać nowemu wykonawcy materiały zgromadzone na budowie i odstąpić zamówienia na materiały przeznaczone na daną budowę,
  4)
odsprzedać lub udostępnić odpłatnie nowemu wykonawcy tymczasowe urządzenia placu budowy.
3.
Sprzęt i maszyny budowlane znajdujące się na budowie nowy wykonawca może zakupić lub wydzierżawić od wykonawcy przekazującego budowę na warunkach wzajemnie uzgodnionych.
§  65.
W przypadku odstąpienia od umowy:
  1)
wykonawca jest obowiązany zabezpieczyć przerwane roboty na koszt strony, z powodu której roboty przerwano,
  2)
strony są obowiązane do rozliczenia wykonanych robót w terminie 6 tygodni od zakończenia robót zabezpieczających.
§  66.
Jeżeli strona odstąpi od umowy całkowicie lub częściowo z przyczyn nie zawinionych przez drugą stronę lub na skutek decyzji wydanej przez swoją jednostkę nadrzędną - strona ta obowiązana jest zapłacić drugiej stronie odszkodowanie umowne w wysokości 3% wartości robót, od których wykonania odstąpiła.

B.

Roboty wykonywane na rzecz jednostek spółdzielczych i nie uspołecznionych.

§  67.
Przedsiębiorstwa państwowe zawierając umowy z jednostkami spółdzielczymi i gospodarki nie uspołecznionej na wykonanie robót budowlano-montażowych obowiązane są stosować odpowiednio przepisy zawarte w części A ze zmianami określonymi w §§ 68-71.
§  68.
Opustów od cen robót wykonywanych na rzecz jednostek spółdzielczych i nie uspołecznionych może udzielać przedsiębiorstwo państwowe jedynie w przypadkach określonych szczególnymi przepisami.
§  69.
1.
Do umowy powinien być dołączony dowód stwierdzający, że zamawiający posiada środki pieniężne na pokrycie wynagrodzenia wykonawcy, zabezpieczone na wydzielonym koncie bankowym utworzonym wyłącznie na ten cel, i ewentualnie zaświadczenie banku o przyznaniu na ten cel kredytu bankowego.
2.
Wykonawca powinien zastrzec w umowie wykonywanie robót tylko do wysokości środków i kredytów, o których mowa w ust. 1.
§  70.
1.
Wykonawca może przyjąć na siebie obowiązki w zakresie dostarczenia projektu i kosztorysu, niezbędnych do prowadzenia robót, na warunkach ustalonych w umowie.
2.
Dokumentacja dostarczona przez wykonawców staje się wiążąca dla stron po odpowiednim jej zatwierdzeniu przez właściwy organ i zaakceptowaniu przez zamawiającego.
§  71.
1.
Wynagrodzenie wykonawcy określa kosztorys sporządzony na podstawie cen kalkulowanych zgodnie z zasadami obowiązującymi dla robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych oraz przy uwzględnieniu miejscowych warunków budowy.
2.
Jeżeli przewidują to odpowiednie przepisy - do wynagrodzenia obliczonego według przepisu ust. 1 wykonawcy należy się dopłata wynikająca z różnicy pomiędzy cenami materiałów budowlanych obowiązującymi dla budownictwa spółdzielczego oraz indywidualnego a cenami obowiązującymi dla budownictwa na rzecz jednostek państwowych - chyba że zamawiający dostarczy materiały i odsprzeda je wykonawcy według cen obowiązujących dla jednostek państwowych.
3.
Dopłaty powyższe powinny być pobierane przez wykonawców na podstawie odrębnych faktur (wyrównawczych) bez doliczania narzutów przewidzianych w przepisach o sporządzaniu kosztorysów.
4.
Jeżeli wykonawca zastosował do wykonywania robót materiały nabyte według cen obowiązujących dla budownictwa na rzecz jednostek państwowych, to różnice wynikające z zastosowania tych materiałów powinien rejestrować na wyodrębnionym koncie i odprowadzać na rachunek budżetu Państwa.

C.

Przepisy końcowe.

§  72.
W stosunkach między generalnym wykonawcą i podwykonawcą przepisy dotyczące zamawiającego stosuje się odpowiednio do generalnego wykonawcy, a przepisy dotyczące wykonawcy - odpowiednio do podwykonawcy, chyba że z treści przepisów wynika inaczej.
§  73.
1.
Ustalenia zawarte w "Ogólnych zasadach umów o roboty budowlane-montażowe" obowiązują umawiające się strony bez potrzeby zamieszczania ich w treści umowy. Strony ustalają w umowie, które z alternatywnych ustaleń ogólnych zasad umów mają zastosowanie przy wykonywaniu danej umowy.
2.
Strony mogą zamieszczać w umowie uzgodnione postanowienia szczególne, które powinny być zgodne z "Ogólnymi zasadami umów o roboty budowlano-montażowe".
§  74.
Przed skierowaniem sporu do rozstrzygnięcia przez komisję arbitrażową lub sąd strony mogą zawrzeć ugodę na podstawie opinii powołanego przez nich rzeczoznawcy.
§  75.
W sprawach nie uregulowanych "Ogólnymi zasadami umów o roboty budowlano-montażowe" mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu zobowiązań.
1 Załącznik § 35 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1959 r. (M.P.60.7.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
2 Załącznik § 36-47 skreślone przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1959 r. (M.P.60.7.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.
3 Załącznik § 56 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 29 grudnia 1959 r. (M.P.60.7.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024