united kingdom
ukraine

Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w centralnych laboratoriach.

UCHWAŁA Nr 269
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 2 czerwca 1956 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w centralnych laboratoriach.

§  1.
1.
Wynagrodzenie zasadnicze pracowników technicznych zatrudnionych w centralnych laboratoriach ustala się w zależności od stopnia posiadanych kwalifikacji, jak następuje:
miesięcznie złotych
od do
1) zasiadający ukończone studia wyższe i co najmniej 7-letnią praktykę w zakładzie produkcyjnym bądź w placówce naukowo-badawczej 1.750 2.050
2) posiadający ukończone studia wyższe i co najmniej 5-letnią praktykę w zakładzie t produkcyjnym bądź w placówce naukowo-badawczej 1.500 1.750
3) posiadający ukończone studia wyższe i co najmniej 3-letnią praktyką w zakładzie produkcyjnym bądź w placówce naukowo-badawczej 1.300 1.500
4) posiadający ukończone wyższe studia 920 1.300
5) technik posiadający ukończone technikum i co najmniej 4-letnią praktyką na stanowisku technika 1.000 1.300
6) technik posiadający ukończone technikum 700 1.000
7) laborant, kreślarz posiadający ukończoną szkołą zawodową i co najmniej 4-letnią praktyką 800 1.100
8) laborant, kreślarz posiadający ukończoną szkołą zawodową 650 800
2.
Posiadanie wymaganego przepisami ust. 1 stopnia kwalifikacji w zakresie wykształcenia uzasadnić można dowodem ukończenia zakładu, kursu lub studiów uznanych przez właściwe władze za równorzędne z wymienionymi w przepisach ust. 1 lub też złożenia egzaminu określonego przez właściwe władze.
3.
Wynagrodzenie przewidziane w ust. 1 przysługuje pracownikom technicznym zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy.
4.
Pracownikom technicznym, zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy, odpowiadającym połowie etatu, przysługuje wynagrodzenie w wysokości połowy stawki wymienionej w ust. 1.
§  2.
1.
Pracownikami technicznymi w rozumieniu uchwały są pracownicy działalności podstawowej zatrudnieni w pracowniach i na stanowiskach pracy (w sekcjach) planowania badań oraz dokumentacji i informacji naukowo-technicznej, o ile posiadają kwalifikacje określone w § 1, jak również pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy (w sekcjach) inwestycji i zaopatrzenia materiałowego, o ile posiadają kwalifikacje inżyniera lub technika.
2.
Pracownikami administracyjnymi w rozumieniu uchwały są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pracy (w sekcjach) nie wymienionych w ust. 1.
§  3.
1.
Ustala się dodatki za kierownictwo określone w stosunku procentowym do wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników technicznych zajmujących następujące stanowiska:
1)
kierownik centralnego laboratorium 30%,
2)
zastępca kierownika centralnego laboratorium 20%,
3)
kierownik pracowni, sekcji lub warsztatu zatrudniających co najmniej 5 pracowników 15%.
2.
W wyjątkowych uzasadnionych przypadkach właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może przyznać dodatek za kierownictwo pracownikowi kierującemu pracownią, sekcją o obsadzie mniejszej, aniżeli przewidziana w ust. 1 pkt 3, jednakże co najmniej 3-osobowej.
§  4.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może w ramach zatwierdzonych kredytów przyznać pracownikowi technicznemu z tytułu szczególnych osiągnięć w pracy badawczej dodatek w wysokości nie przekraczającej 30% wynagrodzenia zasadniczego.
§  5.
1.
Robotnicy zatrudnieni w centralnych laboratoriach otrzymują następujące wynagrodzenie godzinowe:
Lp. Kwalifikacje Stawka za 1 godziną złotych
1. Robotnik wysokowykwalifikowany wykonujący samodzielnie skomplikowane i precyzyjne roboty 5,00 - 6,00
2. Wykwalifikowany robotnik wykonujący pod nadzorem skomplikowane i precyzyjne roboty 3,60 - 4,60
3. Robotnik 2,60 - 3,20
4. Uczeń 2,60
2.
Robotnik pracujący, a ponadto nadzorujący i organizujący pracę brygady, otrzymuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej.
3.
Za wykonanie prac w terminie i w dobrej jakości robotnicy o kwalifikacjach wymienionych w pkt 1 lp. 1-2 mogą otrzymać premię w wysokości do 25% stawki podstawowej.
4.
O wysokości premii i jej przyznaniu decyduje kierownik jednostki nadrzędnej na wniosek kierownika centralnego laboratorium.
§  6.
1.
Pracownikom technicznym i robotnikom, którzy wykonują pracę w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, może być przyznany dodatek specjalny w wysokości od 10 do 30% wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Szczegółowe wykazy prac, o których mowa w ust. 1, oraz wysokość procentową dodatku, zależną od stopnia szkodliwości i uciążliwości pracy, określą właściwi ministrowie w drodze zarządzeń wydanych w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów, Ministrem Zdrowia i Centralną Radą Związków Zawodowych.
§  7.
1.
W razie wykonywania przez pracowników technicznych i robotników pracy w warunkach szkodliwych dla zdrowia mogą do tych pracowników mieć odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy z dnia 19 kwietnia 1950 r. o skróconym czasie pracy szczególnie uciążliwej lub wykonywanej w szkodliwych warunkach (Dz. U. Nr 20, poz. 174), a także przepisy art. 10 ustawy o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu w brzmieniu ustawy z dnia 20 marca 1950 r. (Dz. U. Nr 13, poz. 123).
2.
Skrócenie czasu pracy w trybie ust. 1 nie wyklucza możliwości przyznania dodatku specjalnego przewidzianego w § 6.
§  8.
1.
Pracownicy techniczni są pracownikami o nienormowanym czasie pracy i nie mogą być wynagradzani za pracę wykonywaną poza normalnymi godzinami pracy.
2.
Robotnicy są pracownikami o normowanym czasie pracy i mają prawo do dodatku za pracę w godzinach przekraczających tygodniowy wymiar czasu pracy, określony w ustawie z dnia 18 grudnia 1919 r. o czasie pracy w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1933 r. Nr 94, poz. 734 z późniejszymi zmianami). Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych wypłaca się według art. 16 powołanej ustawy. Ilość godzin nadliczbowych na 1 robotnika nie może przekraczać 120 godzin w stosunku rocznym.
3.
Za dyżury niezbędne do wykonania prac badawczych, a trwające nieprzerwanie co najmniej 4 godziny poza czasem normalnej pracy, pracownicy techniczni otrzymują wynagrodzenie dodatkowe w wysokości jednej stosiedemdziesiątejpiątej części otrzymywanego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę dyżurów.
4.
Robotnicy zatrudnieni w centralnych laboratoriach mają prawo do urlopów wypoczynkowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 maja 1922 r. o urlopach dla pracowników zatrudnionych w przemyśle i handlu (Dz. U. z 1949 r. Nr 17, poz. 365 z późniejszymi zmianami). Robotnicy, którzy przed wejściem w życie niniejszej uchwały korzystali z dłuższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, zachowują dotychczasowe uprawnienia w zakresie urlopu wypoczynkowego na okres pracy w danym centralnym laboratorium.
§  9.
1.
Wynagrodzenie pracowników administracyjnych ustala się w zależności od stopnia posiadanych kwalifikacji, jak następuje:
Lp. Stanowisko Symbol funkcji Kwalifikacje Miesięcznie złotych
od do
1 Kierownik sekcji K 1) wyższe wykształcenie, 2 lata praktyki w administracji

2) średnie wykształcenie zawodowe lub ogólnokształcące 2 lata praktyki w administracji

1.300 1.700
2 Starszy księgowy pełniący obowiązki głównego księgowego K 1) średnie wykształcenie zawodowe lub ogólnokształcące 2 lata praktyki w księgowości

2) ukończony kurs księgowości z wiadomościami na poziomie średniej szkoły zawodowej, 3 lata praktyki w księgowości

1.100 1.500
3 Księgowy W 1) średnie wykształcenie zawodowe lub ogólnokształcące 1 rok praktyki w księgowości
2) ukończony kurs księgowości z wiadomościami na poziomie średniej szkoły zawodowej, 2 lata praktyki w księgowości 900 1.200
4 Starszy referent W średnie wykształcenie zawodowe lub ogólnokształcące w 3 lata praktyki w administracji 800 1.200
5 Referent W 1) średnie wykształcenie zawodowe lub ogólnokształcące 1 rok praktyki w administracji
2) wykształcenie podstawowe 2 lata praktyki w administracji 700 900
6 Kasjer W 1) średnie wykształcenie zawodowe lub ogólnokształcące 1 rok praktyki w służbie finansowo-księgowej
2) wykształcenie podstawowe, 2 lata praktyki w służbie finansowo-księgowej 800 1.100
7 Kontysta W 1) ukończony kurs księgowości
2) 1 rok praktyki w księgowości 700 800
8 Maszynistka W wykształcenie podstawowe, umiejętność pisania na maszynie z szybkością 180 uderzeń na minutę 750 950
9 Kancelista P wykształcenie podstawowe 600 700
2.
Właściwy minister może w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów uzupełnić nomenklaturę stanowisk objętą ust. 1 oraz wprowadzić nowe stanowiska do odpowiedniej pozycji tabeli płac.
§  10.
1.
Pracownicy, którym zgodnie z niniejszą uchwałą przysługiwałoby wynagrodzenie niższe od otrzymywanego na podstawie dotychczasowych przepisów, otrzymują przez czas pozostawania na dotychczasowym stanowisku dodatek wyrównawczy do poziomu wynagrodzenia dotychczas przez nich pobieranego.
2.
Pracownikom premiowanym, zatrudnionym w dniu wejścia w życie uchwały, przysługuje wynagrodzenie łączne netto (wynagrodzenie zasadnicze wraz ze wszystkimi przysługującymi dodatkami) nie niższe od dotychczasowego wynagrodzenia netto (wynagrodzenie zasadnicze wraz z przeciętną premią otrzymaną w 1955 r., otrzymywanym dodatkiem funkcyjnym, lokalnym i specjalnym oraz ekwiwalentem za deputat węglowy lub branżowy).
§  11.
Za konkretne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej, wykonywania prac w należytej jakości i zakreślonym terminie pracownikom technicznym i robotnikom mogą być przyznane nagrody w wysokości nie mniejszej niż 300 zł, lecz nie przekraczające 100% zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego danego pracownika, a w ciągu roku 300% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz właściwym ministrom.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1956 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.48.559

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w centralnych laboratoriach.
Data aktu: 02/06/1956
Data ogłoszenia: 18/06/1956
Data wejścia w życie: 01/06/1956, 18/06/1956