Zadrzewienie kraju.

UCHWAŁA NR 240
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 19 marca 1955 r.
w sprawie zadrzewienia kraju.

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Zadrzewienie w rozumieniu uchwały oznacza wszelkie drzewa i krzewy z wyłączeniem rosnących na miejskich (komunalnych) terenach zielonych, w sadach oraz na gruntach leśnych w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1949 r. o państwowym gospodarstwie leśnym (Dz. U. z 1949 r. Nr 63, poz. 494 i z 1950 r. Nr 49, poz. 448) oraz dekretu z dnia 26 kwietnia 1948 r. o ochronie lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. Nr 24, poz. 165).
§  2.
W celu wzmożenia zadrzewień szczególnie na obszarach mało lesistych województw i powiatów - zobowiązuje się wszystkich ministrów i prezydia rad narodowych do prowadzenia zadrzewień oraz ich ochrony i pielęgnowania na znajdujących się w ich zarządzie terenach nadających się do tego celu w rozumieniu niniejszej uchwały, a w szczególności:
1)
Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego - przy drogach publicznych;
2)
Ministra Żeglugi - przy wodach otwartych i zamkniętych;
3)
Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych i Ministra Rolnictwa - przy wodach otwartych i zamkniętych, przy drogach i zabudowaniach, w parkach oraz na gruntach nie nadających się do innego użytkowania;
4)
Ministra Gospodarki Komunalnej - na terenach nie zagospodarowanych w granicach administracyjnych miast i osiedli;
5)
Ministra Kolei - wzdłuż torów zgodnie z obowiązującymi przepisami o bezpieczeństwie ruchu i przy zabudowaniach kolejowych;
6)
Ministra Leśnictwa - przy dojazdowych drogach leśnych, przy wodach otwartych i zamkniętych, w osadach leśnych oraz na innych gruntach nie nadających się do gospodarczego użytkowania;
7)
Ministra Górnictwa i Ministra Hutnictwa - na hałdach, bagrowiskach i przy osiedlach fabrycznych; spod obowiązku zadrzewienia wyłącza się hałdy kopalniane, które w niedalekiej przyszłości mają być eksploatowane dla celów podsadzkowych, uzyskiwania surowców do produkcji materiałów budowlanych lub paliwa; hałdy podlegające wyłączeniu oznaczy Minister Górnictwa;
8)
prezydia rad narodowych - na nieużytkach, przy drogach gromadzkich, zabudowaniach oraz na innych terenach nadających się do zadrzewienia.
§  3.
Planowanie i zagospodarowanie zadrzewień należy:
1)
w planie centralnym - do ministerstw i podległych im jednostek organizacyjnych, prowadzących zadrzewienia;
2)
w planie terenowym - do Ministerstw: Gospodarki Komunalnej, Rolnictwa, Zdrowia, Oświaty, Transportu Drogowego i Lotniczego (drogi gromadzkie) oraz do właściwych wydziałów i zarządów w prezydiach rad narodowych.
§  4.
1.
Dla zapewnienia ciągłości zadrzewień przyjmuje się zasadę wprowadzania młodych drzew w sąsiedztwie drzewa przeznaczonego do usunięcia na 5 lat przed jego wycięciem.
2.
Stanowiska po usuniętych drzewach i wywrotach, złomach i posuszu powinny być uzupełnione bezzwłocznie.
§  5.
Zarówno przy zakładaniu nowych zadrzewień, jak i odnawianiu już istniejących należy kierować się zasadami:
1)
dostosowania gatunków drzew i krzewów oraz formy zadrzewień do miejscowych warunków glebowych, klimatycznych i krajobrazowych;
2)
wprowadzania możliwie dużych ilości drzew gatunków szybko rosnących, jak: topola, wierzba, brzoza, modrzew i daglezja;
3)
stosowania tylko uznanych gatunków i odmian topoli;
4)
zwiększenia udziału gatunków miododajnych, jak lipa i akacja, przemysłowych, jak morwa, cennych liściastych, jak dąb rodzimy, jesion, jawor, klon i olsza czarna, oraz dających pokarm ptakom, jak jarzębina;
5)
przy zagospodarowaniu zadrzewień komunalnych w miastach i osiedlach stosuje się normatywy i normy obowiązujące w resorcie gospodarki komunalnej.
§  6.
W celu zapewnienia dostatecznej ilości materiałów zadrzewieniowych potrzebnych do realizacji planów zadrzewień oraz w celu stworzenia podstawy do wzmożenia akcji zadrzewieniowej zobowiązuje się:
1)
wszystkich ministrów i prezydia rad narodowych do złożenia Ministrowi Leśnictwa:
a)
zapotrzebowania na materiał roślinny (szkółkarski) obejmującego okres planu 5-letniego i perspektywicznego,
b)
danych co do wysokości własnej produkcji szkółkarskiej w okresie podanym pod lit. a);
2)
Ministrów: Transportu Drogowego i Lotniczego, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Rolnictwa, Żeglugi i Kolei do zakładania i prowadzenia szkółek dla produkcji materiału sadzeniowego oraz zbioru nasion w istniejących zadrzewieniach, w ilościach i rozmiarach ustalonych własnymi okresowymi i rocznymi planami zadrzewień;
3)
Ministra Gospodarki Komunalnej i Ministra Leśnictwa do produkcji materiału sadzeniowego na potrzeby własne oraz innych resortów, stosownie do otrzymanego zapotrzebowania;
4)
Ministra Leśnictwa do dostarczenia na potrzeby szkółkarskie wszystkich ministerstw i rad narodowych zrzezów topolowych uznanych gatunków i odmian oraz nasion i jednoletnich sadzonek innych drzew; produkcja i dostawa zrzezów topolowych znajduje się w wyłącznej gestii Ministra Leśnictwa;
5)
Ministra Państwowych Gospodarstw Rolnych do zapewnienia w razie potrzeby zainteresowanym resortom niezbędnej ilości gruntów rolnych przydatnych do założenia i prowadzenia szkółek centralnych.
§  7.
1.
W celu podniesienia stanu zdrowotnego zadrzewienia oraz zapewnienia racjonalnego wykorzystania surowca drzewnego planowemu usunięciu podlegają złomy i wywroty, drzewa martwe, chore i obumierające oraz drzewa zdrowe, których usunięcie jest uzasadnione względami gospodarczymi i kształtowaniem krajobrazu.
2.
Zasady zagospodarowania zadrzewień ustali Minister Leśnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami za zgodą resortowego wiceprezesa Rady Ministrów. Zasady te powinny określać, że użytkowanie zadrzewień, a w szczególności usunięcie drzew zdrowych, nie może naruszać podstawowych funkcji biocenotycznych i klimatycznych, jakie spełniają zadrzewienia w krajobrazie.
3.
W stosunku do zadrzewień objętych ochroną na podstawie przepisów o opiece nad zabytkami i przepisów o ochronie przyrody dokonywanie jakichkolwiek zmian stanu faktycznego zadrzewienia wymaga uzgodnienia z konserwatorem zabytków lub konserwatorem przyrody.
§  8.
1.
Gospodarkę zadrzewieniami prowadzi się zgodnie z okresowymi i rocznymi planami zadrzewień, które powinny przewidywać zadrzewienie najwyżej w ciągu 10 lat wszystkich terenów przeznaczonych na ten cel niniejszą uchwałą.
2.
Zobowiązuje się zainteresowanych ministrów i przewodniczących prezydiów rad narodowych do zabezpieczenia w swoich planach rocznych i wieloletnich niezbędnych kwot na finansowanie akcji zadrzewień.
§  9.
1.
Zobowiązuje się i upoważnia Ministra Leśnictwa:
1)
do koordynowania resortowych planów zadrzewień i produkcji szkółkarskiej;
2)
do nadzoru w zakresie realizacji planów (sadzenia, ochrony, pielęgnowania i wyrębu drzew oraz produkcji szkółkarskiej).
2.
Spod nadzoru Ministra Leśnictwa wyjęte są zadrzewienia w miastach i produkcja szkółkarska, prowadzone przez resort gospodarki komunalnej.
§  10.
1.
Powołuje się przy Ministrze Leśnictwa Międzyresortową Komisję Zadrzewień jako organ doradczy i opiniodawczy.
2.
Zakres działania i tryb postępowania oraz skład Międzyresortowej Komisji Zadrzewień ustali Prezes Rady Ministrów.
§  11.
1.
Zasady i tryb przeprowadzenia inwentaryzacji zadrzewień i terenów podlegających zadrzewieniu ustali Minister Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie 6 tygodni od wejścia w życie uchwały. Zainteresowani ministrowie i prezydia rad narodowych w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie uchwały dokonają szczegółowej inwentaryzacji tych zadrzewień i terenów.
2.
Zasady i tryb sporządzania planów zadrzewień i ich koordynacji ustali w drodze instrukcji Minister Leśnictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego po zasięgnięciu opinii Międzyresortowej Komisji Zadrzewień - w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie uchwały.
§  12.
1.
Plany roczne zadrzewień (sadzenia, ochrony, pielęgnowania, wyrębu drzew oraz produkcji szkółkarskiej), sporządzone zgodnie z instrukcją, zaopiniowane przez Międzyresortową Komisję Zadrzewień i zatwierdzone przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, stanowią krajowy plan gospodarczy zadrzewień włączony do narodowego planu gospodarczego.
2.
Plan zadrzewień i produkcji szkółkarskiej na okres lat 1956-1960 oraz plan perspektywiczny na lata 1961-1970 powinny być opracowane w terminie do dnia 31 grudnia 1955 r.
§  13.
Dla zapewnienia realizacji zadań zadrzewieniowych zobowiązuje się:
1)
Ministrów: Leśnictwa, Transportu Drogowego i Lotniczego, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Rolnictwa, Żeglugi i Kolei do ustawienia stanowisk pracy w ministerstwach i podległych im organach terenowych;
2)
prezydia wojewódzkich rad narodowych do powołania w samodzielnych oddziałach leśnictwa stanowisk pracy do spraw zadrzewień w ciągu jednego miesiąca od wejścia w życie uchwały;
3)
Ministra Finansów do zapewnienia środków finansowych niezbędnych do realizacji zadań wynikających z uchwały.
§  14.
Dla rozwoju akcji zadrzewieniowej, w szczególności w spółdzielniach produkcyjnych i gospodarstwach indywidualnych - zobowiązuje się:
1)
prezydia rad narodowych do udzielania wskazań i pomocy spółdzielniom produkcyjnym i gospodarstwom indywidualnym przy prowadzeniu przez nie zadrzewień, Związek Samopomocy Chłopskiej, Związek Młodzieży Polskiej i inne organizacje społeczne i polityczne do prowadzenia na wsi systematycznej akcji propagandowej i uświadamiającej w sprawie zadrzewień za pośrednictwem prasy, radia, filmów, odczytów i pogadanek;
2)
Ministra Oświaty - do prowadzenia wśród młodzieży (a za jej pośrednictwem wśród całego społeczeństwa) szerokiej akcji uświadamiającej o znaczeniu zadrzewień;
3)
Ministra Leśnictwa i Ministra Gospodarki Komunalnej - do zaopatrywania spółdzielni produkcyjnych i gospodarstw indywidualnych w niezbędny do założenia zadrzewień materiał sadzeniowy według ustalonego cennika.
§  15. 1
(skreślony).
§  16.
Traci moc uchwała Prezydium Rządu z dnia 23 grudnia 1950 r. w sprawie zadrzewienia dróg publicznych, brzegów wód otwartych i zamkniętych oraz parków wiejskich, znajdujących się na gruntach będących w posiadaniu Państwa lub instytucji uspołecznionych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-3, poz. 39).
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Leśnictwa, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 15 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 134 z dnia 2 lipca 1971 r. (M.P.71.38.247) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 lipca 1971 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024