united kingdom
ukraine

Dyscyplina pracy studentów szkół wyższych.

ZARZĄDZENIE NR 160
MINISTRÓW KULTURY I SZTUKI, OŚWIATY, SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI, ZDROWIA ORAZ PREZESAD RADY MINISTRÓW
z dnia 28 września 1951 r.
w sprawie dyscypliny pracy studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 7, 16 i 88 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415), art. 3 ustawy z dnia 30 grudnia 1949 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 526) oraz art. 5 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o organizacji wyższego szkolnictwa artystycznego (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 269) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na wszystkich wydziałach (oddziałach, studiach specjalnych) i latach studiów szkół wyższych zawodowych i szkół wyższych akademickich studenci obowiązani są do przestrzegania dyscypliny pracy przez:
1)
uczęszczanie na wykłady, ćwiczenia i zajęcia praktyczne objęte planem studiów;
2)
zgłaszanie się w przewidzianych terminach na egzaminy i kolokwia oraz wykonywanie prac w terminach przewidzianych planem studiów.
§  2.
1.
Student przed podjęciem pracy zarobkowej lub już pracujący obowiązany jest uzyskać zgodę dziekana.
2.
Studenci pracujący mogą uzyskać od dziekana stałe lub okresowe zwolnienie z tych zajęć na uczelni, na które nie uzyskali zwolnienia z pracy na podstawie pisma okólnego Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie wykonania postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy (Monitor Polski Nr A-66, poz. 776).
3.
Dziekan może w uzasadnionych przypadkach zwolnić okresowo od obowiązku uczęszczania na wykłady również innych studentów.
4.
W razie nieudzielenia przez dziekana zgody na podjęcie przez studenta pracy zarobkowej dziekan nie udzieli zwolnień przewidzianych w ust. 2.
§  3.
Stałe zwolnienie z ćwiczeń, seminariów i zajęć praktycznych jest niedopuszczalne.
§  4.
Student obowiązany jest w ciągu trzech dni usprawiedliwić nieobecność lub uchybienie wyznaczonego terminu. W przypadku przeszkody w terminowym złożeniu usprawiedliwienia student obowiązany jest złożyć je w ciągu trzech dni od ustania przeszkody.
§  5.
Decyzja w sprawie usprawiedliwienia nieobecności lub uchybienia wyznaczonego terminu należy do dziekana. Dziekan podejmuje decyzję po wysłuchaniu studenta i po zasięgnięciu opinii starosty grupy.
§  6.
Nie usprawiedliwione spóźnienie lub nieobecność na zajęciach wymienionych w § 1 podlega karze.
§  7.
Stosuje się następujące kary:
1)
za nie usprawiedliwione opuszczenie zajęć w ciągu jednego dnia w danym semestrze - upomnienie;
2)
za nie usprawiedliwione opuszczenie drugiego dnia zajęć lub dwu dni kolejno w danym semestrze - upomnienie z zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń;
3)
za nie usprawiedliwione opuszczenie trzeciego dnia zajęć lub trzech dni kolejno w danym semestrze - upomnienie z odnotowaniem w aktach personalnych i zamieszczeniem na tablicy ogłoszeń, dla stypendystów ponadto - wstrzymanie stypendium na okres jednego miesiąca.
§  8.
Nie usprawiedliwione opuszczenie połowy zajęć, przewidzianych w danym dniu planem studiów, uważane jest jako opuszczenie całego dnia zajęć. Nie usprawiedliwione opuszczenie godzin, stanowiących mniej niż połowę wymiaru zajęć przewidzianych w danym dniu planem studiów, odnotowywane jest w wykazach obecności studentów jako opuszczenie odpowiednich godzin. Trzykrotne nie usprawiedliwione opóźnienie traktowane jest jako jednorazowa nie usprawiedliwiona nieobecność na jednej godzinie zajęć. Sposób prowadzenia kontroli i sprawozdawczości uczęszczania studentów na zajęcia reguluje instrukcja wydana przez ministerstwo, któremu dana szkoła podlega.
§  9.
Kary wymienione w § 7 nakłada dziekan po wysłuchaniu wyjaśnień studenta i opinii starosty grupy. Od kar nałożonych przez dziekana nie ma odwołania.
§  10.
Nie usprawiedliwiona nieobecność w ciągu kolejnych czterech dni zajęć lub więcej albo opuszczenie bez usprawiedliwienia czwartego dnia zajęć lub więcej w danym semestrze jest złośliwym i uporczywym powtarzaniem naruszenia dyscypliny pracy studenta i podlega kolejno następującym karom:
1)
naganie, ponadto dla stypendystów wstrzymaniu stypendium na okres dwóch miesięcy;
2)
naganie z zagrożeniem skreślenia z uczelni, ponadto dla stypendystów wstrzymaniu stypendium na okres czterech miesięcy;
3)
usunięciu z uczelni.
§  11.
1.
Kary wymienione w § 10 nakładane są przez komisję złożoną z dziekana oraz dwóch przedstawicieli danego wydziału spośród profesorów albo pomocniczych sił naukowych, powołanych przez rektora uczelni.
2.
Komisja rozpatruje sprawy po wysłuchaniu wyjaśnień studenta i zasięgnięciu opinii przedstawiciela komitetu uczelnianego Z. S. P. Sprawy związane z naruszeniem dyscypliny pracy studentów rozpatrywane są w terminie tygodniowym.
§  12.
Niezależnie od powyższych kar nie usprawiedliwione opuszczenie trzech ćwiczeń, seminariów lub zajęć praktycznych powoduje skreślenie studenta z listy uczestników tych zajęć.
§  13.
Studenci-stypendyści niezależnie od wyżej wymienionych kar podlegają sankcjom przewidzianym w regulaminie stypendialnym.
§  14.
Nadzór nad wykonaniem niniejszego zarządzenia porucza się rektorom wszystkich wyższych uczelni.
§  15.
Uchyla się zarządzenie Ministrów: Szkół Wyższych i Nauki, Zdrowia, Oświaty oraz Kultury i Sztuki z dnia 21 września 1950 r. o dyscyplinie pracy studentów szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-104, poz. 1311).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1951 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-91.1256

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dyscyplina pracy studentów szkół wyższych.
Data aktu: 28/09/1951
Data ogłoszenia: 26/10/1951
Data wejścia w życie: 26/10/1951, 01/10/1951