Dopuszczenie niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA
z dnia 12 czerwca 1950 r.
w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.

Na podstawie art. 162 ust. 2 prawa górniczego (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 85, poz. 654, z 1938 r. Nr 91, poz. 627, z 1947 r. Nr 24, poz. 93 i z 1947 r. Nr 65, poz. 383) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się Wyższemu Urzędowi Górniczemu po zasięgnięciu opinii organizacji miernictwa górniczego, nadać uprawnienia oraz tytuł pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego również osobie, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie,
2)
włada biegle językiem polskim w słowie i w piśmie,
3)
nie jest pozbawiona z mocy wyroku sądowego zdolności do piastowania urzędów publicznych,
4)
przedstawi jeden z następujących dowodów posiadania wykształcenia teoretycznego i praktyki zawodowej:
a)
świadectwo ukończenia szkoły technicznej oraz dowód odbycia ośmioletniej praktyki przy mierniczym górniczym, lub
b)
dowód odbycia co najmniej dwunastoletniej praktyki przy mierniczym górniczym,
c)
udowodni swe uzdolnienie praktyczne i teoretyczne przez poddanie się z pomyślnym wynikiem egzaminowi przed osobną komisją, ustanowią przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego lub wyznaczona przezeń osoba jako przewodniczący komisji,
2)
przedstawiciele Ministerstwa Górnictwa i Związku Zawodowego Górników,
3)
znawcy poszczególnych przedmiotów, powołani przez przewodniczącego komisji spośród praktykujących mierniczych górniczych i wykładowców zawodowych szkół licealnych.
§  2.
1.
Egzamin na pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego składa się z egzaminu pisemnego i ustnego:
1)
egzamin pisemny polega na wykonaniu pomiarów poziomych i wysokościowych na kopalni. Rozmiary prac winny być tak wybrane, aby przeciętny pracownik mógł je wykonać w terenie i w biurze w ciągu 2 tygodni. Cała praca winna być wykonana samodzielnie i własnoręcznie;
2)
egzamin ustny obejmuje dziedziny: techniczną i prawną oraz geologię.

W dziedzinie technicznej kandydat winien wykazać znajomość różnych metod mierzenia (miernictwo powierzchniowe i górnicze).

W dziedzinie prawa winien wykazać się znajomością przepisów prawa górniczego oraz przepisów, dotyczących prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia zakładów górniczych.

Egzamin z geologii odbywa się w zakresie programu szkoły licealnej górniczo-mierniczej. Kandydaci, którzy przedstawią świadectwo ukończenia takiej szkoły lub szkoły równorzędnej ze stopniem co najmniej dostatecznym z geologii, są zwolnieni od egzaminu z geologii.

2.
Postępowanie przy wymienionych egzaminach prowadzi się zgodnie z przepisami rozdz. III. rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 27 października 1933 r. o egzaminach osób, ubiegających się o uprawnienia do wykonywania zawodu mierniczego górniczego (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr 92, poz. 709) bez uwzględnienia przepisów dotyczących rysunku próbnego oraz obowiązku stosowania § 10 (4) tegoż rozporządzenia.
3.
Osoby, o których mowa w art. 162 ust. 2 prawa górniczego, wykazują dostateczne uzdolnienie praktyczne z zakresu miernictwa górniczego w sposób, przewidziany w § 2 niniejszego zarządzenia i uzyskują tytuł pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.
§  3.
Pomocnik (asystent) mierniczego górniczego uprawniony jest do dokonywania:
1)
pomiarów poligonowych i niwelacyjnych, opartych na pomiarach podstawowych;
2)
pomiarów uzupełniających;
3)
wyznaczania filarów ochronnych;
4)
na zlecenie pisemne mierniczego górniczego czynności pomiarowych, obliczeniowych i rysowniczych w zakresie pomocniczych czynności pomiarowych;
5)
za zgodą Wyższego Urzędu Górniczego na wniosek mierniczego górniczego:
a)
pomiarów orientacyjnych i nawiązujących na powierzchni i w kopalni,
b)
pomiarów podstawowych na powierzchni i w kopalni między głównymi wyrobiskami górniczymi (szyby, przekopy upadowe łączące kopalnię z powierzchnią),
c)
pomiarów podstawowych dla pól górniczych lub terenów eksploatacyjnych,
d)
pomiarów badawczych dla ustalenia wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię (ruchy terenu, zanik wody itp.),
e)
pomiarów i czynności, które ze względu na bezpieczeństwo ruchu kopalni lub bezpieczeństwo powierzchni zostały nakazane do wykonywania przez Wyższy Urząd Górniczy pod nadzorem mierniczego górniczego.
§  4.
Plany robót, wymienionych w § 3, sporządzane przez pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego wymagają dla swej ważności podpisu mierniczego górniczego i pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.
§  5. 1
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 1953 r.

MINISTER GÓRNICTWA R. Nieszporek

1 § 5:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 lutego 1952 r. w sprawie przedłużenia mocy obowiązującej zarządzenia Ministra Górnictwa z dnia 12 czerwca 1950 r. w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego (M.P.52.A-25.323) z dniem 1 stycznia 1952 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1952 r. w sprawie przedłużenie mocy obowiązującej zarządzenia z dnia 12 czerwca 1950 r. w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego (M.P.53.A-8.113) z dniem 1 października 1952 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024