united kingdom
ukraine

Państwowe stypendia dla młodzieży szkół wyższych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1949 r.
W sprawie państwowych stypendiów dla młodzieży szkól wyższych.

Celem planowego przyspieszenia procesu wyrastania ludowej inteligencji z młodzieży pochodzenia robotniczego oraz mało-i średniorolnego - jako kadr fachowców i pracowników naukowych dla potrzeb gospodarki narodowej- Rada Ministrów uchwala wprowadzić państwowy system stypendialny.
§  1.
Przepisy niniejszej uchwały stosują się do stypendiów dla młodzieży wszystkich typów szkół wyższych z wyjątkiem szkół artystycznych.
§  2.
1.
Państwowe fundusze stypendialne w zakresie, oznaczonym w § 1, koncentruje się w budżecie państwowym - w częściach Ministerstw: Oświaty i Zdrowia.
2.
Równocześnie zabrania się uprawiania działalności stypendialnej w jakiejkolwiek formie przez wszystkie inne resorty, podległe im urzędy i przedsiębiorstwa, instytucje państwowe i związki samorządu terytorialnego.
§  3.
Prezydium Rządu ustala corocznie w drodze uchwały, powziętej na wniosek Ministrów: Oświaty i Zdrowia, państwowy plan stypendialny na dany rok akademicki, określając w nim:
1)
wysokość państwowych funduszów stypendialnych i ich podział między resorty, którym podlegają szkoły wyższe,
2)
wysokość miesięcznych kwot stypendiów zwyczajnych i mieszkaniowych ze zróżnicowaniem według kierunków i lat studiów,
3)
ogólną ilość stypendiów z podziałem na ich rodzaje oraz na kierunki i lata studiów.
§  4.
Kryteriami miarodajnymi przy przyznawaniu stypendium państwowego są: pochodzenie społeczne, postępy w nauce i postawa ideowa studenta.
§  5.
Stypendium państwowe przyznaje się w formie zasiłku pieniężnego, wypłacanego bezpośrednio stypendyście przez szkołę wyższą, do której stypendysta należy.
§  6.
Stypendia państwowe są następującego rodzaju:
1)
stypendia zwyczajne,
2)
premie stypendialne,
3)
stypendia mieszkaniowe/
4)
stypendia dyplomowe.
§  7.
Stypendium zwyczajne przyznaje się zasadniczo na cały czas trwania studiów i wypłaca się je w każdym roku akademickim miesięcznie przez 10 miesięcy - od 1 października do 31 lipca.
§  8.
1.
Stypendium zwyczajne przyznaje się wszystkim absolwentom Studium Przygotowawczego, przyjętym na pierwszy rok studiów w szkole wyższej.
2.
Pozostałym studentom, przyjętym na pierwszy rok studiów, może być przyznane stypendium zwyczajne, jeżeli:
1)
student wykazuje się dostatecznymi postępami w nauce i pracą społeczną,
2)
student, jego rodzice lub opiekunowie nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania studenta w czasie studiów.
3.
Po ukończeniu pierwszego roku studiów przedłuża się Studentowi stypendium zwyczajne corocznie na każdy dalszy rok studiów zależnie od uzyskania przez stypendystę zaliczenia mu poprzedniego roku studiów w przepisanym terminie i od jego zachowywania się w sposób godny stypendysty Państwa Ludowego oraz od wykazania warunku, wymienionego w ust. 2 pkt. 2).
§  9.
1.
O pierwszeństwie do uzyskania stypendium zwyczajnego stanowią: pochodzenie społeczne studenta i jego postępy w nauce.
2.
Ze względu na pochodzenie społeczne pierwszeństwo do stypendium przysługuje dzieciom robotników, chłopów mało- i średniorolnych i osób z inteligencji pracującej.
§  10.
Liczba stypendiów zwyczajnych, przyznanych dzieciom robotników oraz chłopów mało- i średniorolnych, powinna w skali państwowej wynosić co najmniej 60«/» ogólnej liczby przyznanych stypendiów zwyczajnych.
§  11.
O wysokości stypendium zwyczajnego stanowi kierunek studiów i kolejny rok przepisanego ich trwania - według stawek, przewidzianych w państwowym planie stypendialnym.
§  12.
Stypendysta, który w przepisanym terminie uzyskał zaliczenie roku studiów z ogólnym wynikiem co najmniej dobrym i zachowywał się w sposób godny stypendysty Państwa Ludowego, otrzymuje ponadto jednorazową premię stypendialną w wysokości pobieranego dotąd miesięcznego stypendium zwyczajnego.
§  13.
W miejscowościach, w których domy akademickie nie zaspakajają istotnych potrzeb mieszkaniowych studentów, mogą być studentom przyznane - niezależnie od stypendiów zwyczajnych - stypendia mieszkaniowe w wysokości, odpowiadającej przeciętnym czynszom miejscowym, jednak nie większej niż 3.000.- zł. miesięcznie.
§  14.
Studenci szkół technicznych oraz szkół i wydziałów lekarskich, rolniczych, leśnych i ogrodniczych, którzy wysłuchali wykładów i uzyskali zaliczenie ćwiczeń oraz kolokwiów obowiązujących na ostatnim roku studiów, a nie mogli z przyczyn od nich niezależnych (pracy zarobkowej, stanu zdrowia i t. p.) ukończyć studiów w przepisanym terminie, mogą uzyskać stypendia- dyplomowe na dokończenie studiów.
§  15.
Stypendium zwyczajne i mieszkaniowe przyznaje:
1)
studentom przyjętym na pierwszy rok studiów-organ, który decyduje o przyjęciu na ten rok studiów,
2)
studentom wyższych lat studiów - Wydziałowa Komisja Stypendialna w składzie: przedstawiciela właściwego dla danej szkoły wyższej Ministra - jako przewodniczącego, dwóch członków Rady Wydziałowej - w tym: dziekana i przedstawiciela Komitetu Koordynacyjnego Demokratycznej Profesury oraz dwóch studentów danego Wydziału, z których jeden jest przedstawicielem Federacji Polskich Organizacji Studenckich (FPOS) a drugi przedstawicielem Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej (ZAMP).
§  16. 1
Od uchwały odmawiającej przyznania stypendium zwyczajnego i mieszkaniowego przysługuje zainteresowanemu odwołanie do delegata właściwego Ministra do spraw młodzieży. Delegat może w razie potrzeby zasięgnąć opinii właściwych organizacji społecznych.
§  17.
O przedłużeniu przyznanego stypendium zwyczajnego na następny rok studiów decyduje delegat właściwego Ministra do Spraw Młodzieży Szkół Wyższych na wniosek Wydziałowej Komisji Stypendialnej.
§  18.
Premie stypendialne przyznaje delegat Ministra do Spraw Młodzieży Szkół Wyższych na wniosek dziekana, zaś stypendia dyplomowe - właściwy Minister na wniosek Wydziałowej Komisji Stypendialnej-.
§  19.
1.
Znosi się dotychczasowe stypendia żywnościowe i dotacje ze Skarbu Państwa na stołówki studenckie, które powinny być prowadzone na zasadzie gospodarczej samowystarczalności.
2.
Stołówki akademickie podlegają przejęciu przez zakłady zbiorowego wyżywienia.
§  20.
Ministrowie: Oświaty i Zdrowia określą w drodze instrukcji szczegółowo tryb przyznawania stypendiów.
§  21.
Wykonanie uchwały porucza. się Ministrom: Oświaty i Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
§  22.
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.
1 § 16 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 27 września 1950 r. (M.P.50.A-109.1367) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 września 1950 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-4.38

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Państwowe stypendia dla młodzieży szkół wyższych.
Data aktu: 31/12/1949
Data ogłoszenia: 17/01/1950
Data wejścia w życie: 01/01/1950, 17/01/1950