united kingdom
ukraine

Wprowadzenie planowania kasowego we władzach i urzędach administracji państwowej oraz w instytucjach i zakładach państwowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 marca 1950 r.
w sprawie wprowadzenia planowania kasowego we władzach i urzędach administracji państwowej oraz w instytucjach i zakładach państwowych.

Na podstawie § 11 ust. 3 uchwały Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1949 r. w sprawie planowania kasowego (Monitor Polski Nr A-51, poz. 710) zarządza się, co następuje:
Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1949 r. (Monitor Polski Nr A-51, poz. 710) władze i urzędy administracji państwowej oraz instytucje i zakłady państwowe, których gospodarka finansowa jest w całości objęta budżetem państwowym, podlegają obowiązkowi planowania kasowego w ramach instrukcji, wydanej przez Narodowy Bank Polski "Plan Kasowy", zatwierdzonej przez Ministra Finansów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zarządzeniem z dnia 17 lutego 1950 r. oraz wydanych przez Narodowy Bank Polski uzupełnień i wyjaśnień do tej instrukcji.

Wymienione jednostki biorą udział w planowaniu kasowym w charakterze uczestników planowania kasowego, tj. opracowują wniosek kasowy, składają go do właściwego banku oraz sporządzają sprawozdania z wykonania planu, jeżeli posiadają w Narodowym Banku Polskim lub w innym banku (P.K.O.) rachunki, na których jest obrót gotówkowy i nie są zwolnione od obowiązku planowania. Natomiast jednostki, nie posiadające takich rachunków w banku, stosują się do wytycznych otrzymywanych od jednostek, przez które są zasilane w gotówkę bezpośrednio bądź w drodze czeku kasowego na bank.

W tym stanie rzeczy np. obroty gotówkowe władz i urzędów państwowych, obsługiwanych czasowo przez Ministerstwo Finansów (Centralna Księgowość), przez Izby Skarbowe i Urzędy Skarbowe podlegają planowaniu kasowemu przez skarbowe organa kasowe.

Władze i urzędy administracji państwowej występują w charakterze uczestnika planowania kasowego, jeżeli posiadają rachunki w banku, otwarte im za zgodą Ministerstwa Finansów.

Obroty Urzędów Celnych, nie posiadających rachunków w banku, podlegają planowaniu przez Dyrekcje Ceł.

Uczestnicy planowania kasowego otrzymają instrukcje Narodowego Banku Polskiego wraz z niezbędnymi formularzami od właściwych banków bezpośrednio po wydrukowaniu zatwierdzonego tekstu.

Przepisy instrukcji Narodowego Banku Polskiego będą wprowadzone w życie w 2 etapach, mianowicie:

a)
od 1 kwietnia 1950 r. obowiązywać będą jedynie czynności związane ze sprawozdawczością (dekadową i miesięczną);
b)
o terminie drugiego etapu, który obejmie również planowanie kasowe (sporządzanie wniosków kasowych), skarbowe organa kasowe zostaną powiadomione oddzielnym zarządzeniem.

We wszelkich sprawach, związanych z wykonywaniem obowiązków, wynikających z uchwały Rady Ministrów i instrukcji Narodowego Banku Polskiego, uczestnicy planowania kasowego powinni się zwracać bezpośrednio do właściwych banków (oddziałów), w których posiadają swe rachunki.

Izby Skarbowe i Dyrekcje Ceł włączą do zadań inspekcyjnych obowiązek czuwania i nadzorowania nad czynnościami planowania kasowego w podległych organach kasowych.

Spostrzeżenia i uwagi, poczynione i zebrane w wyniku praktycznego stosowania przepisów instrukcji Narodowego Banku Polskiego, Izby Skarbowe zgłoszą Ministerstwu Finansów do dnia 1 października 1950 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-33.381

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wprowadzenie planowania kasowego we władzach i urzędach administracji państwowej oraz w instytucjach i zakładach państwowych.
Data aktu: 28/03/1950
Data ogłoszenia: 31/03/1950
Data wejścia w życie: 31/03/1950