Nadanie statutu Głównemu Instytutowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 27 lutego 1950 r.
w sprawie statutu Głównemu Instytutowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Na podstawie art. 3 ust. 2 i art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 388) i § 11 zarządzenia Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 20 września 1949 r. (Monitor Polski Nr A-80, poz. 989) zarządza się, co następuje:
§  1.
Głównemu Instytutowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego, utworzonemu zarządzeniem Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 20 września 1949 r. (Monitor Polski Nr A-80, poz. 989), nadaje się statut w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT

GŁÓWNEGO INSTYTUTU PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO.

Rozdział I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Główny Instytut Przemysłu Rolnego i Spożywczego, zwany dalej w skróceniu "Główny Instytut", działa na podstawie dekretu z dnia 25 października 1948 r. o tworzeniu Głównych Instytutów Naukowo-Badawczych Przemysłu (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 388), zarządzenia Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 20 września 1949 r. o utworzeniu Głównego Instytutu Przemysłu Rolnego i Spożywczego (Monitor Polski Nr A-80, poz. 989) oraz niniejszego statutu.
§  2.
Główny Instytut posiada osobowość prawną.

Główny Instytut używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i napisem zawierającym nazwę Głównego Instytutu w otoku.

§  3.
Siedzibą Głównego Instytutu jest m.st. Warszawa.
§  4.
Zadaniem Głównego Instytut jest prowadzenie prac naukowo-badawczych, mających na celu rozwój produkcji wszystkich gałęzi przemysłu rolnego i spożywczego, a w szczególności:
1)
organizowanie i prowadzenie prac naukowo-badawczych dla stworzenia podstaw zarówno teoretycznych jak i praktycznych dla nowych działów produkcji lub nowych metod wytwarzania i organizacji pracy;
2)
śledzenie postępu technicznego i naukowego oraz udzielanie opinii w sprawach związanych z postępem wiedzy i techniki;
3)
udoskonalanie i usprawnianie metod już stosowanych w przemyśle;
4)
inicjowanie nowej wytwórczości i współpraca przy jej organizowaniu;
5)
przeprowadzanie ekspertyz, zleconych prac technicznych i naukowo-badawczych;
6)
przysposabianie kadr pracowników w zakresie nieprzewidzianym przez instytucje oświatowe;
7)
współpraca ze szkołami wyższymi, innymi instytucjami i osobami oraz powierzanie im do opracowania specjalnych zagadnień w obrębie ich własnych pracowni lub instytutów;
8)
udział w pracach zbiorowych, organizowanych przez inne instytuty, pracownie szkół wyższych i innych ośrodków badawczych w celu rozwiązania bardziej złożonych zagadnień;
9)
nawiązywanie i utrzymywanie łączności z odpowiednimi instytucjami i organizacjami za granicą;
10)
prowadzenie dokumentacji i informacji naukowej i naukowo-technicznej;
11)
udział w pracach normalizacyjnych;
12)
opracowywanie i wydawanie książek, czasopism, biuletynów, sprawozdań, itp.;
13)
opracowywanie instrukcyj i druków dla podległych instytutów specjalnych;
14)
organizowanie i prowadzenie konferencyj i zjazdów naukowych, kursów, wykładów, odczytów itp.
§  5.
1.
W ramach Głównego Instytutu mogą istnieć instytuty specjalne.
2.
Instytuty specjalne tworzone są i likwidowane zarządzeniami Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.

Rozdział  II.

Władze Głównego Instytutu.

§  6.
Zwierzchni nadzór nad Głównym Instytutem sprawuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  7.
Władzami Głównego Instytutu są: Dyrekcja i Rada Naukowa.
§  8.
1.
Dyrekcja kieruje całokształtem prac Głównego Instytutu i reprezentuje go na zewnątrz.
2.
W skład Dyrekcji wchodzą: Dyrektor Naczelny, który reprezentuje Dyrekcję samodzielnie, oraz podlegli mu dwaj Dyrektorzy Naukowo-Techniczni i jeden Finansowo-Administracyjny.
3.
Dyrekcję powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  9.
Dyrektor Naczelny wykonuje nadzór nad pracami innych członków Dyrekcji. Naczelnemu Dyrektorowi przysługuje prawo samodzielnego podpisu z wyjątkiem przypadków przewidzianych w § 25.
§  10.
Zakres czynności dyrektorów Naukowo-Technicznych ustala Dyrektor Naczelny. Jednego z nich Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego wyznacza na zastępcę Dyrektora Naczelnego.
§  11.
Dyrektor Finansowo-Administracyjny kieruje sprawami finansowymi i administracyjnymi Głównego Instytutu oraz instytutów specjalnych.
§  12.
1.
Rada Naukowa składa się z 10 członków, powoływanych na okres lat 3 spośród przedstawicieli nauki, zainteresowanych instytucyj i wybitnych specjalistów - praktyków.
2.
Członków Rady Naukowej powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
3.
Przewodniczącego Rady i jego zastępcę powołuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego spośród członków Rady Naukowej.
4.
Członkowie Dyrekcji i inni pracownicy Głównego Instytutu nie mogą wchodzić w skład Rady Naukowej, natomiast mogą brać udział w jej posiedzeniach z głosem doradczym.
§  13.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy nadzór nad działalnością Głównego Instytutu, a w szczególności:
1)
inicjowanie prac naukowo-badawczych,
2)
składanie Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego wniosków w przedmiocie tworzenia w ramach Głównego Instytutu instytutów specjalnych,
3)
opiniowanie budżetu, działalności i programu prac Głównego Instytutu,
4)
opiniowanie spraw wniesionych przez Dyrektora Naczelnego.
§  14.
1.
Posiedzenia Rady Naukowej zwołuje jej Przewodniczący co najmniej dwa razy w ciągu roku.
2.
Niezależnie od obowiązku, przewidzianego w ust. 1, Przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady Naukowej:
1)
na żądanie Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego,
2)
na wniosek Dyrektora Naczelnego Głównego Instytutu,
3)
na wniosek co najmniej 1/4 liczby jej członków.
§  15.
Do ważności uchwał Rady Naukowej konieczna jest obecność Przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej połowy ogólnej liczby członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
§  16.
Członkowie Rady Naukowej otrzymują za udział w posiedzeniach wynagrodzenie według norm, ustalonych przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  17.
Udział w Radzie Naukowej nie stoi na przeszkodzie w wykonywaniu prac specjalnych lub wyrażaniu opinii indywidualnych na podstawie umowy o dzieło zawartej z Głównym Instytutem.

Rozdział  III.

Instytuty specjalne.

§  18.
1.
Instytuty specjalne są jednostkami autonomicznymi w zakresie prac naukowo-badawczych.
2.
Na czele instytutu specjalnego stoi Dyrektor i Komitet Naukowy.
3.
Szczegółową organizację i zakres działania instytutów specjalnych ustalą regulaminy, nadane przez Dyrektora Naczelnego Głównego Instytutu i zatwierdzone przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  19.
Dyrektorów instytutów specjalnych mianuje i zwalnia Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego. Członków Komitetów Naukowych powołuje i odwołuje Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego lub na podstawie jego upoważnienia - Dyrektor Naczelny Głównego Instytutu.

Rozdział  IV.

Zasady gospodarki finansowej.

§  20.
1.
Główny Instytut użytkuje majątek nieruchomy i zarządza nim, natomiast majątek ruchomy oddany mu protokólarnie przez Skarb Państwa, stanowi własność Instytutu.
2.
Główny Instytut może nabywać majątek nieruchomy na własność Skarbu Państwa, zatrzymując go w swym użytkowaniu.
3.
Główny Instytut może nabywać i zbywać majątek ruchomy oraz zaciągać inne zobowiązania.
4.
Za zobowiązania, zaciągnięte przez Główny Instytut, niezależnie od odpowiedzialności Głównego Instytutu, odpowiada, według zasad ustalonych obowiązującymi przepisami, Skarb Państwa do wysokości wartości majątku nieruchomego, użytkowanego i zarządzanego przez Główny Instytut.
§  21.
Majątek nieruchomy Skarbu Państwa, znajdujący się w zarządzie i użytkowaniu Głównego Instytutu, wykazuje się w aktywach Głównego Instytutu tak, jak gdyby stanowił jego własność.
§  22.
1.
Budżet Głównego Instytutu obejmujący całość dochodów i wydatków objęty jest budżetem Państwa.
2.
Projekt budżetu Głównego Instytutu zatwierdza Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
3.
Okresem budżetowym Głównego Instytutu jest okres przyjęty w administracji państwowej.
§  23.
Za każdy miniony okres budżetowy Główny Instytut sporządza sprawozdanie oraz zamknięcie rachunkowe, które powinny być przedłożone Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego w terminach przez niego ustalonych.
§  24.
Główny Instytut prowadzi rachunkowość i sporządza preliminarze budżetowe według zasad ustalonych dla instytucji państwowych.
§  25.
Zobowiązania Głównego Instytutu, polecenia wypłat, czeki oraz potwierdzenia odbioru wpływów majątkowych powinny być podpisywane przez dwóch członków Dyrekcji.

Rozdział  V.

Likwidacja Głównego Instytutu.

§  26.
Likwidacja Głównego Instytutu następuje w drodze zarządzenia Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego, wydanego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Skarbu.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024