Decyzja 2023/2702 upoważniająca do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ustanawiającej procedury bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo z terytorium Stanów Zjednoczonych

DECYZJA RADY (UE) 2023/2702
z dnia 23 listopada 2023 r.
upoważniająca do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ustanawiającej procedury bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo z terytorium Stanów Zjednoczonych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 189 w związku z art. 218 ust. 3 i 4,

uwzględniając zalecenie Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Należy podjąć rokowania prowadzące do zawarcia umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie procedur bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo pierwszej generacji z terytorium Stanów Zjednoczonych.

(2) W związku z jednostronnym wycofaniem rosyjskiego personelu z Gujańskiego Centrum Kosmicznego i odwołaniem dwóch wystrzeleń rakiet Sojuz w kwietniu 2022 r. i wrześniu 2022 r., a także w wyniku zapowiedzianego opóźnienia dotyczącego rakiety Ariane-6 Unia musiała znaleźć alternatywy umożliwiające pilne wznowienie wynoszenia na orbitę satelitów Galileo, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie systemu Galileo będącego częścią unijnego programu kosmicznego ustanowionego rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 1 .

(3) Rozporządzenie (UE) 2021/696 stanowi, że Komisja ponosi ogólną odpowiedzialność za realizację unijnego programu kosmicznego, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa, bez uszczerbku dla prerogatyw państw członkowskich w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego.

(4) Po przeprowadzeniu technicznych studiów wykonalności dotyczących innych dostępnych pojazdów nośnych, Komisja stwierdziła, że jedyne pojazdy nośne kompatybilne z satelitami Galileo dostarczane są przez producentów w Stanach Zjednoczonych.

(5) W styczniu 2023 r. Komisja wraz z ekspertami ds. bezpieczeństwa wyznaczonymi przez kilka państw członkowskich przeprowadziła wizytę na kosmodromach w Stanach Zjednoczonych. Wizyta potwierdziła możliwość wynoszenia satelitów z tych miejsc w Stanach Zjednoczonych przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa w odniesieniu do materiałów wrażliwych pod względem bezpieczeństwa i dokumentacji satelitów Galileo, w tym w zakresie informacji niejawnych Unii Europejskiej (zwane dalej "informacje niejawne UE").

(6) Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa informacji zawartych w satelitach Galileo konieczne jest zawarcie prawnie wiążącego porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w celu ochrony integralności tych satelitów na terytorium USA i poufności informacji niejawnych UE zawartych w tych satelitach lub dotyczących ich wynoszenia, których to informacji nie można ujawnić Stanom Zjednoczonym.

(7) Wszelka wymiana lub dostarczanie informacji niejawnych między Unią a Stanami Zjednoczonymi do celów wynoszenia satelitów Galileo muszą być zgodne z wymogami określonymi w Umowie między Unią Europejską a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie bezpieczeństwa informacji niejawnych 2  i w towarzyszących jej uzgodnieniach dotyczących bezpieczeństwa 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Komisja zostaje niniejszym upoważniona do podjęcia rokowań w imieniu Unii dotyczących międzynarodowej umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie procedur bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo pierwszej generacji z terytorium Stanów Zjednoczonych.
2. 
Rokowania są prowadzone na podstawie wytycznych negocjacyjnych Rady określonych w addendum do niniejszej decyzji.
Artykuł  2

Komisja zostaje niniejszym wyznaczona na negocjatora Unii.

Artykuł  3
1. 
Rokowania, o których mowa w art. 1, prowadzone są w konsultacji z Komitetem ds. Bezpieczeństwa przy Radzie, który zostaje niniejszym wyznaczony jako specjalny komitet w rozumieniu art. 218 ust. 4 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i zgodnie z wytycznymi zawartymi w addendum do niniejszej decyzji, z zastrzeżeniem wszelkich wytycznych, które Rada może przekazać Komisji w późniejszym terminie.
2. 
Komisja przekazuje Komitetowi ds. Bezpieczeństwa przy Radzie wszelkie informacje niezbędne temu komitetowi do monitorowania postępów rokowań, w tym - niezwłocznie po każdej rundzie rokowań - sprawozdanie z ich wyników.
Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Komisji.

Sporządzono w Brukseli dnia 23 listopada 2023 r.
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/696 z dnia 28 kwietnia 2021 r. ustanawiające Unijny program kosmiczny i Agencję Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 912/2010, (UE) nr 1285/2013 i (UE) nr 377/2014 oraz decyzję nr 541/2014/UE (Dz.U. L 170 z 12.5.2021, s. 69).
2 Dz.U. L 115 z 3.5.2007, s. 30.
3 Dokument ST 12142/07, dostępny w rejestrze publicznym Rady.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2023.2702

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2023/2702 upoważniająca do podjęcia rokowań w imieniu Unii Europejskiej dotyczących umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki ustanawiającej procedury bezpieczeństwa w odniesieniu do wynoszenia na orbitę satelitów Galileo z terytorium Stanów Zjednoczonych
Data aktu: 23/11/2023
Data ogłoszenia: 29/11/2023