uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 1 , w szczególności jego art. 38 ust. 8 lit. a) ppkt (i) oraz (ii),
(1) W celu zapewnienia integralności produkcji ekologicznej należy ustanowić szczegółowe kryteria i warunki dokonywania kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia identyfikowalności na wszystkich etapach produkcji, przygotowania i dystrybucji oraz zgodności z rozporządzeniem (UE) 2018/848, w szczególności w odniesieniu do kontroli bezpośredniej na miejscu podmiotów lub grup podmiotów prowadzących produkcję ekologiczną, o której to kontroli mowa w art. 38 ust. 3 tego rozporządzenia. Aby kontrola bezpośrednia na miejscu była skuteczna, powinna obejmować co najmniej kontrolę identyfikowalności i kontrolę bilansowania masy za pomocą sprawdzania dokumentacji rozliczeniowej. Kontrola identyfikowalności ma na celu potwierdzenie, czy produkty otrzymane lub wysłane przez podmiot lub grupę podmiotów są ekologiczne lub w okresie konwersji. Celem kontroli bilansowania masy jest określenie równowagi między nakładami a wynikami podmiotu lub grupy podmiotów, a w szczególności wiarygodności wolumenów produktów ekologicznych lub produktów w okresie konwersji. Należy określić elementy, które mają być objęte kontrolą identyfikowalności i kontrolą bilansowania masy.
(2) Do celów kontroli urzędowych pojęcie grupy podmiotów określone w art. 36 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2018/848 obejmuje szczególną kategorię podmiotów będących rolnikami lub podmiotami produkującymi algi lub zwierzęta akwakultury, które ponadto mogą prowadzić działalność w zakresie przetwarzania, przygotowywania lub wprowadzania do obrotu żywności lub paszy. Każda grupa podmiotów ma ustanowić system kontroli wewnętrznych obejmujący udokumentowany zestaw działań kontrolnych. Właściwy organ lub, w stosownych przypadkach, organ kontrolny lub jednostka certyfikująca powinny posiadać odpowiednie kwalifikacje do oceny systemu kontroli wewnętrznych i przeprowadzania powtórnych kontroli na podstawie analizy ryzyka na próbie członków grupy podmiotów w celu sformułowania wniosku dotyczącego ogólnego poziomu zgodności grupy. W związku z tym należy ustanowić wymogi dotyczące kompetencji właściwego organu lub, w stosownych przypadkach, organu kontrolnego lub jednostki certyfikującej w zakresie oceny tego konkretnego składu podmiotów w ramach grupy oraz systemu kontroli wewnętrznych, wymogi dotyczące zharmonizowanych ram oceny systemu kontroli wewnętrznych i doboru próby członków do celów powtórnych kontroli.
(3) W celu zapewnienia jasności i pewności prawa niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od daty rozpoczęcia stosowania rozporządzenia (UE) 2018/848,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
W imieniu Komisji | |
Ursula VON DER LEYEN | |
Przewodnicząca |
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2021.165.25 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie delegowane 2021/771 uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 przez ustanowienie szczegółowych kryteriów i warunków dotyczących sprawdzania dokumentacji rozliczeniowej w ramach kontroli urzędowych w zakresie produkcji ekologicznej oraz kontroli urzędowych grup podmiotów |
Data aktu: | 21/01/2021 |
Data ogłoszenia: | 11/05/2021 |
Data wejścia w życie: | 01/01/2022, 31/05/2021 |