united kingdom
ukraine

Decyzja 2021/486 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w drodze procedury pisemnej przez uczestników Uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych zawartego w załączniku III do Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w odniesieniu do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego odroczenia spłaty kapitału

DECYZJA RADY (UE) 2021/486
z dnia 15 lutego 2021 r. 1
w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w drodze procedury pisemnej przez uczestników Uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych zawartego w załączniku III do Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w odniesieniu do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego odroczenia spłaty kapitału

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 207 ust. 4 akapit pierwszy, w związku z art. 218 ust. 9,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Wytyczne zawarte w Porozumieniu w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w tym w Uzgodnieniu sektorowym w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych (zwanym dalej "uzgodnieniem sektorowym dotyczącym statków powietrznych") zawartym w załączniku III do tego porozumienia, mają zastosowanie w Unii na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 2 .

(2) Zgodnie z art. 28 uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych propozycje dotyczące uzgodnionych warunków mają być kierowane do Sekretariatu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

(3) Pandemia COVID-19 oraz wynikające z niej pogorszenie koniunktury gospodarczej poważnie dotknęły sektor lotnictwa cywilnego borykający się z zagrożeniem w postaci problemów z płynnością krótkoterminową operatorów statków powietrznych i nabywców nowych statków powietrznych i silników. W świetle obecnego i postępującego pogorszenia koniunktury gospodarczej oraz w celu ograniczenia poważnych skutków kryzysu, Unia powinna zaproponować uzgodnione warunki dotyczące tymczasowego odroczenia spłaty kapitału dla nabywców nowych statków powietrznych i silników (zwane dalej "proponowanymi uzgodnionymi warunkami").

(4) Zgodnie z częścią 4 sekcja 3 uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych uczestnicy uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych mają podjąć decyzję, w drodze procedury pisemnej, w sprawie proponowanych uzgodnionych warunków.

(5) Proponowane uzgodnione warunki umożliwiłyby nabywcom nowych statków powietrznych określonych w art. 8 lit. a) pkt 1 uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych oraz nabywcom silników i części zamiennych określonych w art. 20 lit. a), b) i c) uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych odroczenie spłaty kapitału kredytu o 12 miesięcy po dostawie nabytych towarów lub - w razie spełnienia określonych warunków - 18 miesięcy po dostawie nabytych towarów.

(6) Należy ustalić stanowisko, jakie powinno zostać zajęte w imieniu Unii w odniesieniu do proponowanych uzgodnionych warunków, w drodze procedury pisemnej, stosowanej przez uczestników uzgodnienia sektorowego dotyczącego statków powietrznych, gdyż proponowane uzgodnione warunki, po ich uzgodnieniu, będą wiążące dla Unii i będą w stanie w sposób decydujący wywrzeć wpływ na treść prawa Unii, a mianowicie na rozporządzenie (UE) nr 1233/2011,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Stanowisko, jakie ma być zajęte w imieniu Unii, w drodze procedury pisemnej, przez uczestników Uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych, zawartego w załączniku III do Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w odniesieniu do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego odroczenia spłaty kapitału, oparte jest na projekcie proponowanych uzgodnionych warunków * .

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 15 marca 2021 r.
W imieniu Rady
A.P. ZACARIAS
Przewodniczący
1 Data aktu zmieniona przez sprostowanie z dnia 20 kwietnia 2021 r. (Dz.U.UE.L.2021.133.66).
2 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1233/2011 z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie zastosowania niektórych wytycznych w dziedzinie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych oraz uchylające decyzje Rady 2001/76/WE i 2001/77/WE (Dz.U. L 326 z 8.12.2011, s. 45).
* Zob. dokument ST 5390/2021 na stronie http://register.consilium.europa.eu.

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2021.100.11

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2021/486 w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w drodze procedury pisemnej przez uczestników Uzgodnienia sektorowego w sprawie kredytów eksportowych dotyczących cywilnych statków powietrznych zawartego w załączniku III do Porozumienia w sprawie oficjalnie wspieranych kredytów eksportowych, w odniesieniu do uzgodnionych warunków dotyczących tymczasowego odroczenia spłaty kapitału
Data aktu: 15/02/2021
Data ogłoszenia: 23/03/2021