Decyzja 2017/2303 w sprawie wsparcia stałego wykonywania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 (2013) oraz decyzji Rady Wykonawczej OPCW EC-M-33/DEC.1 dotyczącej zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii, w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia

DECYZJA RADY (WPZiB) 2017/2303
z dnia 12 grudnia 2017 r.
w sprawie wsparcia stałego wykonywania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 (2013) oraz decyzji Rady Wykonawczej OPCW EC-M-33/DEC.1 dotyczącej zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii, w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 28 ust. 1 i art. 31 ust. 1,

uwzględniając wniosek Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 27 września 2013 r. na posiedzeniu EC-M-33 Rada Wykonawcza Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) przyjęła "decyzję w sprawie zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii" ("EC-M-33/DEC.1").

(2) W dniu 27 września 2013 r. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję ("RB ONZ") nr 2118 (2013) zatwierdzającą EC-M-33/DEC.1.

(3) W dniu 12 grudnia 2003 r. Rada Europejska przyjęła strategię UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (zwanej dalej "strategią"), w której podkreślono kluczową rolę Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów oraz OPCW w tworzeniu świata wolnego od broni chemicznej.

(4) Unia aktywnie wdraża tę strategię oraz zapewnia skuteczność środków wymienionych w jej rozdziale III, w szczególności przez uruchamianie środków finansowych na wspieranie poszczególnych projektów realizowanych przez instytucje wielostronne, takie jak OPCW.

(5) W dniu 9 grudnia 2013 r. Rada przyjęła decyzję 2013/726/WPZiB 1  wspierającą zapewnienie produktów w zakresie orientacji sytuacyjnej w odniesieniu do bezpieczeństwa wspólnej misji OPCW-ONZ mającej na celu wyeliminowanie borni chemicznej posiadanej przez Syrię poprzez dostarczenie OPCW obrazów satelitarnych i powiązanych produktów informacyjnych Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej (SatCen). Decyzja 2013/726/WPZiB wygasła w dniu 30 września 2015 r.

(6) W dniu 30 listopada 2015 r. Rada przyjęła decyzję (WPZiB) 2015/2215 2  w sprawie wsparcia OPCW oraz wspólnego mechanizmu śledczego OPCW-ONZ ustanowionego zgodnie z rezolucja RB ONZ nr 2235 (2015).

(7) W dniu 10 lipca 2017 r. Sekretariat Techniczny OPCW wniósł o przywrócenie dostarczania przez Unię obrazów satelitarnych na rzecz operacji w Syrii. Zdaniem OPCW usługa ta okazała się niezwykle przydatna podczas rozmieszczania w Syrii misji wyjaśniającej OPCW ("FFM") i innych zespołów, takich jak Zespół ds. Oceny Deklaracji, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo personelu i właściwe przeprowadzenie misji.

(8) Unia zdecydowanie i konsekwentnie udziela wsparcia OPCW w wykonywaniu jej mandatu. W oświadczeniu Unii z dnia 7 kwietnia 2017 r. stwierdzono, że Unia będzie nadal wspierać starania i prace OPCW, zwłaszcza w Syrii, w tym FFM i wspólny mechanizm śledczy OPCW-ONZ, jeżeli chodzi o dochodzenie w sprawie użycia broni chemicznej.

(9) Techniczne wdrożenie niniejszej decyzji powinno zostać powierzone OPCW. Projekty wspierane przez Unię mogą być finansowane wyłącznie przez dobrowolne wkłady wnoszone do Sekretariatu Technicznego OPCW. Takie wnoszone przez Unię wkłady w istotny sposób umożliwią OPCW dalsze wykonywanie zadań, jak wskazano w odpowiednich decyzjach Rady Wykonawczej OPCW oraz w rezolucji RB ONZ nr 2118 (2013).

(2015) dotyczącej utworzenia wspólnego mechanizmu śledczego OPCW-ONZ w celu wykrywania sprawców ataków chemicznych w Syryjskiej Republice Arabskiej (Dz.U. L 314 z 1.12.2015, s. 51).

(10) Nadzór nad właściwym wykorzystaniem wkładu finansowego Unii należy powierzyć Komisji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1. 
Unia wspiera działania OPCW poprzez wniesienie wkładu na pokrycie kosztów związanych z inspekcją i weryfikacją zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii, a także kosztów związanych z działaniami uzupełniającymi główne zlecone zadania w ramach wsparcia rezolucji RB ONZ nr 2118 (2013) i EC-M-33/DEC.1 oraz kolejnych powiązanych rezolucji i decyzji.
2. 
Projekt wspierany za pośrednictwem niniejszej decyzji ma na celu zapewnienie produktów w zakresie orientacji sytuacyjnej w odniesieniu do bezpieczeństwa FFM, w tym stanu sieci drogowej poprzez dostarczenie OPCW obrazów satelitarnych SatCen.

Szczegółowy opis projektu znajduje się w załączniku.

Artykuł  2
1. 
Za wdrożenie niniejszej decyzji odpowiada Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa ("WP").
2. 
Realizacja techniczna projektu, o których mowa w art. 1 ust. 2, zostaje powierzona OPCW. Wykonuje ona swoje zadanie pod kierownictwem WP. W tym celu WP dokonuje niezbędnych ustaleń z OPCW.
Artykuł  3
1. 
Finansowa kwota odniesienia na realizację projektu, o którym mowa w art. 1 ust. 2, wynosi 1 003 717,00 EUR.
2. 
Wydatkami finansowanymi z kwoty określonej w ust. 1 zarządza się zgodnie z procedurami i zasadami mającymi zastosowanie do budżetu Unii.
3. 
Komisja nadzoruje właściwe zarządzanie wydatkami, o których mowa w ust. 1. W tym celu Komisja zawiera umowę finansową z OPCW. Zgodnie z tą umową finansową OPCW jest zobowiązana do wyeksponowania wkładu Unii stosownie do jego wielkości.
4. 
Komisja dąży do zawarcia umowy finansowej, o której mowa w ust. 3, w jak najkrótszym terminie po wejściu w życie niniejszej decyzji. Informuje Radę o wszelkich związanych z tym trudnościach oraz o dacie zawarcia tej umowy finansowej.
Artykuł  4
1. 
WP składa Radzie sprawozdania z wykonania niniejszej decyzji na podstawie regularnych sprawozdań przygotowywanych przez OPCW. Na podstawie tych sprawozdań Rada dokonuje oceny.
2. 
Komisja przedstawia Radzie informacje na temat finansowych aspektów realizacji projektu, o którym mowa w art. 1 ust. 2.
Artykuł  5
1. 
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.
2.  3
 Niniejsza decyzja wygasa 48 miesięcy po dniu zawarcia umowy finansowej między Komisją a OPCW, o której mowa w art. 3 ust. 3, lub sześć miesięcy po jej wejściu w życie, jeżeli do tego dnia taka umowa finansowa nie zostanie zawarta.
Sporządzono w Brukseli dnia 12 grudnia 2017 r.
W imieniu Rady
S. MIKSER
Przewodniczący

ZAŁĄCZNIK 4  

1.
Kontekst

W następstwie domniemanego użycia broni chemicznej w damasceńskim rejonie Ghouta w sierpniu 2013 r., wysiłki dyplomatyczne podejmowane w celu zamknięcia realizowanego przez Syryjską Republikę Arabską programu w zakresie broni chemicznej doprowadziły do ustanowienia w dniu 14 września 2013 r. ram na rzecz likwidacji broni chemicznej posiadanej przez Syrię uzgodnionych przez Federację Rosyjską i Stany Zjednoczone Ameryki.

W dniu 27 września 2013 r. Rada Wykonawcza Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) przyjęła historyczną decyzję o położeniu kresu syryjskiemu programowi w zakresie broni chemicznej ("EC-M-33/DEC. 1"), ustanawiając przyśpieszony program mający doprowadzić do wyeliminowania broni chemicznej posiadanej przez Syrię. W dniu 14 października 2013 r. Syria oficjalnie stała się państwem-stroną Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów. W dniu 16 października 2013 r. formalnie utworzono wspólną misję OPCW-ONZ mającą na celu wyeliminowanie borni chemicznej posiadanej przez Syrię (zwaną dalej "wspólną misją"), której głównym zadaniem było nadzorowanie terminowego zamknięcia syryjskiego programu w zakresie broni chemicznej w jak najbezpieczniejszy sposób. Unia przeznaczyła 12 mln EUR na rzecz specjalnego funduszu powierniczego OPCW specjalnie utworzonego w celu finansowania działań na rzecz całkowitego zniszczenia syryjskich zapasów materiałów chemicznych.

W wyniku działania wspólnej misji, we współpracy z rządem Syrii, do sierpnia 2014 r. cała broń chemiczna zadeklarowana przez ten kraj została usunięta i zniszczona poza terytorium Syrii. Wspólna misja wykonała swój mandat i w dniu 30 września 2014 r. zakończyła działalność. Pomimo jednak tych wysiłków wciąż pojawiały się doniesienia o domniemanym użyciu broni chemicznej w Syrii, a OPCW nadal prowadziła działania w zakresie inspekcji i weryfikacji.

W dniu 29 kwietnia 2014 r. dyrektor generalny OPCW utworzył misję wyjaśniającą OPCW ("FFM"), której powierzono ustalenie faktów związanych z zarzutami dotyczącymi stosowania we wrogich celach toksycznych substancji chemicznych w Syryjskiej Republice Arabskiej. FFM wspiera wspólny mechanizm śledczy ustanowiony rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ ("RB ONZ") nr 2235 (2015) w celu zidentyfikowania sprawców, organizatorów, sponsorów lub osoby w inny sposób zaangażowane w użycie substancji chemicznych jako broni w Syryjskiej Republice Arabskiej. Jednocześnie, gdy pojawiły się wątpliwości, czy deklaracja na temat programu w zakresie broni chemicznej, którą Syria złożyła OPCW, jest kompletna i prawidłowa, dyrektor generalny OPCW powołał zespół ekspertów nazwany Zespołem ds. Oceny Deklaracji (DAT), aby zaangażować właściwe organy syryjskie w prace na rzecz zaradzenia stwierdzonym brakom i wyeliminowania niespójności w syryjskiej deklaracji. Zarówno DAT, jak i FFM kontynuują prace. Misje OPCW w Syrii są nadal prowadzone, gdyż wciąż pojawiają się doniesienia o domniemanym użyciu broni chemicznej w Syrii, które - przed rozmieszczeniem zespołów - będą wymagać wsparcia w zakresie obrazów satelitarnych do celów orientacji wizualnej i ocen bezpieczeństwa.

W ramach strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia Unia udzieliła wsparcia misjom OPCW w Syrii w drodze decyzji Rady 2013/726/WPZiB w sprawie wsparcia rezolucji RB ONZ nr 2118 (2013) i decyzji EC-M-33/DEC. 1. Decyzja 2013/726/ WPZiB wsparła zapewnienie produktów w zakresie orientacji sytuacyjnej w odniesieniu do bezpieczeństwa wspólnej misji, w tym stanu sieci drogowej, poprzez dostarczenie OPCW obrazu satelitarnego i powiązanych produktów informacyjnych Centrum Satelitarnego Unii Europejskiej (SatCen). SatCen zapewniało OPCW wsparcie w formie obrazów satelitarnych do dnia 30 września 2015 r. Usługa ta okazała się niezwykle przydatna podczas rozmieszczania FFM i innych zespołów w Syrii (np. DAT), jeżeli chodzi o bezpieczeństwo personelu i właściwe przeprowadzenie misji.

W dniu 10 lipca 2017 r. OPCW wniosła o przywrócenie dostarczenia przez Unię obrazów satelitarnych w następstwie decyzji 2013/726/WPZiB.

2.
Ogólne cele projektu

Ogólnym celem projektu jest wspieranie misji OPCW związanych z Syryjską Republiką Arabską, w tym FFM i DAT.

Cele szczegółowe projektu są następujące:

-
dokonanie oceny stanu sieci drogowej, w szczególności wskazywanie blokad drogowych i obszarów, na których występują utrudnienia w ruchu drogowym;
-
weryfikacja ścisłości sprawozdań przedstawianych OPCW przez Syrię;
-
dokonanie oceny obiektów i otoczenia składowisk;
-
zwiększenie orientacji sytuacyjnej w terenie w odniesieniu do bezpieczeństwa danego obszaru oraz stałych misji rozmieszczonych w Syryjskiej Republice Arabskiej, a także w odniesieniu do miejsc, które mają podlegać wizytacji/inspekcji.
3.
Opis działań

Zlecanie SatCen bieżących zadań zgodnie z decyzją Rady 2014/401/WPZiB w ramach obszarów będących przedmiotem zainteresowania (AOI) (miejsc będących przedmiotem zainteresowania na terytorium suwerennego państwa syryjskiego) oraz w ramach mandatu ESDZ - w tym odnośnego zarządzania i stosownej sprawozdawczości - w odniesieniu do:

-
rozpoznania na podstawie zdjęć satelitarnych (IMINT) i technicznych informacji geoprzestrzennych (GEOINT) produktów i usług / zgodnie z opisem zamieszczonym w zakresie produktów i usług SatCen 5  na potrzeby reagowania kryzysowego, oceny sytuacji, szczegółowych analiz, planowania ewentualnościowego i mapowania, takie jak:
-
sprawozdania dotyczące wstępnych analiz (FIR) w reakcji na sytuacje kryzysowe;
-
noty (BN) dotyczące miejsc będących przedmiotem zainteresowania (LOI) 6 ;
-
sprawozdania (R) dotyczące LOI wraz z częścią opisową, informacjami dodatkowymi, informacje dotyczące wektorowania, źródeł, a także jeden lub kilka obrazów przedstawiających obiekt i jego otoczenie;
-
dossier (D) zawierające dokumenty w zakresie sprawozdawczości wywiadowczej dotyczące bardziej złożonych obszarów składających się z LOI;
-
studia wykonalności (FS) potrzebne do dokonania wstępnej oceny produktów;
-
geoprzestrzenny awaryjny pakiet wsparcia (GCSP) ukierunkowany na działania w zakresie ewakuacji przy użyciu obrazów satelitarnych, dodatkowych źródeł i - w miarę możliwości - wspierany przez informacje z terenu jako dane podstawowe;
-
mapy fotograficzne (IM) dostarczające istotnych i aktualnych informacji tematycznych dotyczących konkretnych LOI;
-
mapy ortoobrazowe (OM) dostarczające fotograficznych map siatkowych, w tym obrazu satelitarnego w odniesieniu do konkretnych LOI;
-
plany miast (CM) dostarczające kompletnych podstawowych informacji warstwowych dotyczących danego miasta w szczegółowej skali;
-
zestawy map (MB) sporządzonych na podstawie technik analizy systemu informacji geograficznej (GIS), analizy terenu, umiejscowienia usług na terenach miejskich itp.;
-
mapy dostarczające kompletnych podstawowych informacji dotyczących większych obszarów (MC).
-
wsparcie dla personelu misji OPCW w terenie: produkty związane z obrazowaniem satelitarnym w odniesieniu do planowanych tras (np. produkty w zakresie analizy tras oceniające stan sieci drogowej).
-
szkolenie personelu OPCW w obiektach Satcen: szkolenia techniczne GEOINT, w zakresie oprogramowania ArcGIS oraz w zakresie wykorzystania produktów dotyczących rozpoznania na podstawie zdjęć satelitarnych (IMINT. Rozważyć można także prowadzenie szkoleń w obiektach OPCW, jeżeli będzie to możliwe.

Wsparcie SatCen będzie polegać na zapewnieniu do pięciu sprawozdań dotyczących wstępnych analiz (lub równoważnych działań 7 ) tygodniowo przez cały okres trwania projektu, zgodnie z pkt. 8.

4.
Spodziewane wyniki

Spodziewane wyniki projektu są następujące:

-
dokonanie oceny stanu sieci drogowej, oraz w szczególności wskazywanie blokad drogowych i obszarów, na których występują utrudnienia w ruchu drogowym;
-
zwiększenie bezpieczeństwa tras dla rozmieszczonych zespołów ds. inspekcji i weryfikacji;
-
dokonanie weryfikacji sprawozdań opracowywanych przez Syrię;
-
dokonanie oceny obiektów i otoczenia składowisk;
-
zapewnienie rozmieszczonym zespołom ds. inspekcji i weryfikacji zwiększonej orientacji sytuacyjnej;
-
zapewnienie wsparcia dla DAT i misji rozpoznawczej;
-
zwiększenie zdolności do dotarcia do konkretnych obiektów i otoczenia składowisk;
-
zwiększenie zdolności personelu OPCW w zakresie wykorzystania produktów w zakresie obrazowania satelitarnego, zarządzania bazą danych obrazów satelitarnych oraz stosowania oprogramowania ArcGIS do opracowywania specjalnych produktów OPCW związanych z obrazowaniem satelitarnym.
5.
Beneficjenci projektu

Beneficjentem tego projektu na rzecz zwiększania wiedzy w zakresie obrazów satelitarnych do celów orientacji wizualnej i ocen bezpieczeństwa przed rozmieszczeniem zespołów w Syrii będzie OPCW.

Z efektów tego projektu będzie także korzystać wspólny mechanizm śledczy OPCW-ONZ, jako że bazuje on na pracach misji rozpoznawczej.

6.
Zespół ds. realizacji projektu

Projekt zostanie zrealizowany przez OPCW we współpracy z SatCen z siedzibą w Torrejon de Ardoz (Hiszpania).

W skład zespołu ds. realizacji projektu będą wchodzić urzędnik merytoryczny OPCW oraz urzędnik ds. projektu z SatCen. Zespół ds. realizacji projektu będzie odpowiedzialny za całość zarządzania cyklem projektowym, w tym za ustanowienie ram prawnych, ram zarządzania, monitorowania i ram weryfikacji do celów skutecznego osiągnięcia wyników projektu i do celów sprawozdawczości.

7.
Wyeksponowanie wkładu Unii

Wyeksponowanie finansowego wkładu Unii na imprezach lub spotkaniach OPCW: finansowe wsparcie Unii znajdzie odzwierciedlenie w sprawozdaniach Dyrektora Generalnego OPCW i Rady Zarządzającej w odniesieniu do wspomnianych wyżej działań. Flaga Unii zostanie umieszczona na wszystkich dokumentach dotyczących projektu. W przypadku gdyby umieszczenie przedmiotowych adnotacji mogło mieć niekorzystny wpływ na kwestię przywilejów i immunitetów przysługujących OPCW lub na bezpieczeństwo jego personelu lub beneficjentów końcowych, uzgodnione zostaną stosowne rozwiązania alternatywne.

8.
Szacowany okres realizacji

Planuje się, że okres realizacji projektu wyniesie 48 miesięcy.

9.
Komitet Sterujący

W skład Komitetu Sterującego tego projektu wejdą przedstawiciele ESDZ, OPCW i SatCen. Komitet Sterujący będzie regularnie dokonywać przeglądu wykonania niniejszej decyzji, co najmniej co sześć miesięcy, w tym przy pomocy środków komunikacji elektronicznej.

10.
Sprawozdawczość

Po upływie sześciu miesięcy OPCW przedstawi opisowe sprawozdanie z postępów, aby dokonać przeglądu postępów w osiąganiu wyników projektu. OPCW przedstawi końcowe sprawozdanie oraz sprawozdanie finansowe w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia okresu realizacji.

1 Decyzja Rady 2013/726/WPZiB z dnia 9 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 (2013) i decyzji Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej EC-M-33/Dec 1 w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia (Dz.U. L 329 z 10.12.2013, s. 41).
2 Decyzja Rady (WPZiB) 2015/2215 z dnia 30 listopada 2015 r. w sprawie wsparcia rezolucji RB ONZ nr 2235
3 Art. 5 ust. 2:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2018/1943 z dnia 10 grudnia 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.314.58) zmieniającej nin. decyzję z dniem 10 grudnia 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 decyzji nr (WPZiB) 2019/2112 z dnia 9 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.318.159) zmieniającej nin. decyzję z dniem 9 grudnia 2019 r.

4 Załącznik:

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2018/1943 z dnia 10 grudnia 2018 r. (Dz.U.UE.L.2018.314.58) zmieniającej nin. decyzję z dniem 10 grudnia 2018 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 decyzji nr (WPZiB) 2019/2112 z dnia 9 grudnia 2019 r. (Dz.U.UE.L.2019.318.159) zmieniającej nin. decyzję z dniem 9 grudnia 2019 r.

5 Zakres produktów i usług SatCen, wersja 2.4 - 5 kwietnia 2017 r.
6 Typowy maksymalny zasięg geograficzny LOI wynosi 100 km2.
7 Produkty SatCen zostały "przetransformowane lub przełożone" na równoważne jednostki na podstawie bezpośrednich kosztów i nakładów potrzebnych do zapewnienia produktu w odniesieniu do sprawozdania dotyczącego wstępnych analiz. Nota dla członków zarządu "ZWROT KOSZTÓW w aspekcie historycznym i propozycja zmiany procedur wdrażania" z dnia 30 marca 2017 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2017.329.55

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2017/2303 w sprawie wsparcia stałego wykonywania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2118 (2013) oraz decyzji Rady Wykonawczej OPCW EC-M-33/DEC.1 dotyczącej zniszczenia broni chemicznej należącej do Syrii, w ramach wprowadzania w życie strategii UE przeciw rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia
Data aktu: 12/12/2017
Data ogłoszenia: 13/12/2017
Data wejścia w życie: 12/12/2017