uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiające wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku") 1 , w szczególności jego art. 192 ust. 2 w związku z art. 4,
(1) Przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 2273/2002 2 nie odzwierciedlają obecnej sytuacji w zakresie rejestrowania cen na odpowiednich rynkach unijnych. Należy dostosować przepisy dotyczące rejestracji cen do potrzeb sektora wołowiny. Rozporządzenie (WE) nr 2273/2002 należy zatem uchylić i zastąpić je nowym rozporządzeniem.
(2) W celu uzyskania pełnego obrazu sytuacji na rynku w każdej chwili, należy znać ceny pewnych kategorii bydła nieobjętych obowiązkiem raportowania cen na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1249/2008 3 .
(3) W celu poprawy dokładności danych należy ustanowić przepisy dotyczące badania cen w odniesieniu do cieląt płci męskiej w wieku od ośmiu dni do czterech tygodni, bydła opasowego w wieku powyżej sześciu miesięcy i poniżej dwóch lat oraz cieląt poddanych ubojowi w wieku poniżej ośmiu miesięcy. Należy zatem określić szczegółowe zasady dotyczące informacji przekazywanych do celów badania cen dla każdej z tych kategorii bydła.
(4) Należy określić, które z państw członkowskich posiadają istotny udział w produkcji tych kategorii bydła i handlu nimi oraz rodzaj informacji, jakie te państwa mają przekazywać do celów badania cen każdej z tych kategorii bydła.
(5) Cenę zarejestrowaną na reprezentatywnych rynkach Unii należy uznać za średnią cenę danego bydła na reprezentatywnym rynku lub rynkach każdego z państw członkowskich. Średnią należy obliczyć zgodnie ze współczynnikami wyrażającymi względną wielkość pogłowia bydła w każdym państwie członkowskim dla każdej kategorii bydła wprowadzonej do obrotu w okresie referencyjnym.
(6) W celu uzyskania porównywalnych cen przedmiotowych kategorii bydła na terenie Unii należy wprowadzić przepisy stanowiące, że rejestrowanie cen odwołuje się do wyraźnie określonego etapu wprowadzania do obrotu w oparciu o notowania cen, bez podatku od wartości dodanej.
(7) Ponadto należy określić unijną prezentację wzorcową dla tusz cieląt poddanych ubojowi. W tym kontekście należy przewidzieć przepisy, zgodnie z którymi państwa członkowskie określą niektóre wskaźniki korygujące w celu dostosowania prezentacji wykorzystywanych do celów unijnej prezentacji wzorcowej.
(8) Należy dokonać wyboru reprezentatywnego rynku lub rynków dla każdego z państw członkowskich. W przypadku gdy istnieje więcej niż jeden reprezentatywny rynek w danym państwie członkowskim, należy uwzględnić średnią ważoną notowań cen zarejestrowanych na tych rynkach.
(9) Aby zapewnić reprezentatywny dla krajowej produkcji charakter raportowanych cen, należy umożliwić państwom członkowskim wyznaczenie do celów rejestracji cen osób fizycznych lub prawnych, które handlują wieloma sztukami bydła danych kategorii lub dokonują ich uboju.
(10) W przypadku gdy ceny nie są rejestrowane na rynkach publicznych lub przez przedsiębiorstwa prowadzące ubój, lub przez wyznaczone osoby fizyczne lub prawne, należy przewidzieć przepisy, zgodnie z którymi ceny są rejestrowane przez izby rolnicze, ośrodki notowań, spółdzielnie rolnicze lub związki rolników i inne wiarygodne źródła w danych państwach członkowskich.
(11) W przypadku gdy w państwach członkowskich powołano komitety regionalne do celów określania cen pewnych kategorii bydła, należy przewidzieć przepisy, zgodnie z którymi przy obliczaniu krajowej ceny można uwzględniać ceny określone przez te komitety, pod warunkiem że ich członkowie zapewniają zrównoważone i bezstronne podejście.
(12) W celu monitorowania raportowania cen danych kategorii bydła należy zobowiązać państwa członkowskie do okresowego przekazywania pewnych informacji Komisji.
(13) Należy przewidzieć cotygodniowe raportowanie Komisji krajowych cen średnich drogą elektroniczną.
(14) Z uwagi na przepisy weterynaryjne lub o ochronie zdrowia państwa członkowskie mogą uznać za konieczne zastosowanie środków, które wpływają na notowania. W takich okolicznościach uwzględnianie notowań, które nie odzwierciedlają normalnych tendencji rynkowych, nie zawsze jest właściwe przy rejestrowaniu cen rynkowych. Należy zatem określić zasady, zgodnie z którymi Komisja może zezwolić danemu państwu członkowskiemu na nieuwzględnienie zarejestrowanych cen lub wykorzystanie ostatnich zarejestrowanych cen.
(15) Należy przewidzieć przepisy zobowiązujące państwa członkowskie do podejmowania pewnych środków w celu zapewnienia reprezentatywnego charakteru raportowanych cen i ich dokładności. Ponadto państwa członkowskie powinny informować Komisję o tych środkach.
(16) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
W imieniu Komisji | |
José Manuel BARROSO | |
Przewodniczący |
Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
14.05.2025Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.L.2013.228.5 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Rozporządzenie wykonawcze 807/2013 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do badań cen pewnych kategorii bydła na reprezentatywnych rynkach unijnych |
Data aktu: | 26/08/2013 |
Data ogłoszenia: | 27/08/2013 |
Data wejścia w życie: | 16/09/2013, 01/07/2014 |