Decyzja 2012/20/UE ustanawiająca zasady i procedury dotyczące ekspertów w zakresie rachunków narodowych wspomagających Komisję zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 479/2009 o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 stycznia 2012 r.
ustanawiająca zasady i procedury dotyczące ekspertów w zakresie rachunków narodowych wspomagających Komisję zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 479/2009 o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską

(notyfikowana jako dokument nr C(2011) 9973)

(2012/20/UE)

(Dz.U.UE L z dnia 10 stycznia 2012 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 479/2009 z dnia 25 maja 2009 r. o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską(1), w szczególności jego art. 12 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W rozporządzeniu (WE) nr 479/2009 zawarty jest wymóg przeprowadzania przez Komisję (Eurostat) oceny jakości danych wykorzystywanych w ramach procedury nadmiernego deficytu, w tym także oceny przeprowadzanej w formie inspekcji metodologicznych. W celu dokonywania takich inspekcji Komisja (Eurostat) może być wspomagana przez ekspertów w zakresie rachunków narodowych.

(2) Istnieje konieczność ustanowienia zasad i procedur dotyczących wyboru ekspertów, uwzględniając stosowny rozdział ekspertów między państwa członkowskie i stosowną rotację ekspertów między państwami członkowskimi, organizację ich pracy oraz szczegóły finansowe,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W załączniku do niniejszej decyzji określa się zasady i procedury dotyczące wyboru ekspertów w zakresie rachunków narodowych wspomagających Komisję (Eurostat) w ramach inspekcji w państwach członkowskich na mocy art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 479/2009, organizacji ich pracy oraz podziału kosztów związanych z takimi inspekcjami między Komisję a krajowy organ eksperta odpowiedzialny za składanie sprawozdań w ramach procedury nadmiernego deficytu.

Artykuł  2

Decyzję tę stosuje się do pomocy, o której mowa w art. 12 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 479/2009, udzielonej od dnia 1 stycznia 2012 r.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 stycznia 2012 r.

W imieniu Komisji

Algirdas ŠEMETA

Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 145 z 10.6.2009, s. 1.

ZAŁĄCZNIK

1. Lista ekspertów w zakresie rachunków narodowych

Komisja (Eurostat) prowadzi listę ekspertów w zakresie rachunków narodowych na podstawie wniosków przesłanych do niej przez krajowe organy odpowiedzialne za składanie sprawozdań w ramach procedury nadmiernego deficytu. Lista ta jest regularnie uaktualniana.

2. Definicja eksperta w zakresie rachunków narodowych

Eksperci w zakresie rachunków narodowych są specjalistami w dziedzinie sprawozdawczości w ramach procedury nadmiernego deficytu i statystyki. Wspierają oni komisyjnych ekspertów w dziedzinie procedury nadmiernego deficytu dokonujących inspekcji w państwie członkowskim. W ramach tych działań eksperci w zakresie rachunków narodowych służą niezależną wiedzą fachową i nie mogą reprezentować punktu widzenia państw członkowskich.

3. Wybór ekspertów

W przypadku wyjątkowych inspekcji, co do których uznaje się to za stosowne, Komisja (Eurostat) dobiera jednego lub więcej ekspertów, którzy mają towarzyszyć jej własnym ekspertom. Ekspertów wybiera się z listy w taki sposób, by ten sam ekspert nie został wybrany do przeprowadzenia inspekcji więcej niż trzy razy w przeciągu trzech lat.

4. Zwrot kosztów krajowemu organowi odpowiedzialnemu za składanie sprawozdań w ramach procedury nadmiernego deficytu

Kwotę należną tytułem zwrotu kosztów podróży, ryczałtu za nocleg oraz zryczałtowanej diety dziennej oblicza się zgodnie z decyzją Komisji z dnia 5 grudnia 2007 r. w sprawie zasad zwrotu kosztów poniesionych przez osoby niebędące pracownikami Komisji, powołane w charakterze ekspertów(1).

5. Poufność

Przed dokonaniem inspekcji ekspert towarzyszący powinien podpisać oświadczenie o poufności dotyczące treści, terminu i praktycznej organizacji inspekcji.

______

(1) C(2007) 5858.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2012.6.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2012/20/UE ustanawiająca zasady i procedury dotyczące ekspertów w zakresie rachunków narodowych wspomagających Komisję zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 479/2009 o stosowaniu Protokołu w sprawie procedury dotyczącej nadmiernego deficytu załączonego do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską
Data aktu: 06/01/2012
Data ogłoszenia: 10/01/2012
Data wejścia w życie: 01/01/1970