Decyzja 2008/982/WE upoważniająca Zjednoczone Królestwo do zawarcia umowy z Baliwatem Jersey, Baliwatem Guernsey i wyspą Man w sprawie traktowania przekazów pieniężnych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a każdym z tych terytoriów jak przekazów pieniężnych w obrębie Zjednoczonego Królestwa zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1781/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady

DECYZJA KOMISJI
z dnia 8 grudnia 2008 r.
upoważniająca Zjednoczone Królestwo do zawarcia umowy z Baliwatem Jersey, Baliwatem Guernsey i wyspą Man w sprawie traktowania przekazów pieniężnych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a każdym z tych terytoriów jak przekazów pieniężnych w obrębie Zjednoczonego Królestwa zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1781/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady

(notyfikowana jako dokument nr C(2008) 7812)

(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)

(2008/982/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 grudnia 2008 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 1781/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. w sprawie informacji o zleceniodawcach, które towarzyszą przekazom pieniężnym(1), w szczególności jego art. 17,

uwzględniając wniosek Zjednoczonego Królestwa,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W dniu 15 grudnia 2006 r. Zjednoczone Królestwo wystąpiło zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1781/2006 o odstępstwo dotyczące przekazów pieniężnych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Baliwatem Jersey, Baliwatem Guernsey i wyspą Man.

(2) Zgodnie z art. 17 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1781/2006 przekazy pieniężne pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a (odpowiednio) Baliwatem Jersey, Baliwatem Guernsey i wyspą Man są od dnia 1 stycznia 2007 r. traktowane tymczasowo jak przekazy pieniężne w obrębie Zjednoczonego Królestwa.

(3) Podczas posiedzenia Komitetu ds. Zapobiegania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu w dniu 18 kwietnia 2008 r. państwa członkowskie zostały poinformowane, że Komisja uznała, że dysponuje wszystkimi informacjami koniecznymi do rozpatrzenia wniosku Zjednoczonego Królestwa.

(4) Baliwat Jersey, Baliwat Guernsey i wyspa Man nie stanowią części terytorium Wspólnoty, określonego zgodnie z art. 299 Traktatu WE, ale wchodzą w skład obszaru walutowego Zjednoczonego Królestwa i w związku z tym spełniają kryterium zawarte w art. 17 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 1781/2006.

(5) Dostawcy usług płatniczych w Baliwacie Jersey, Baliwacie Guernsey i na wyspie Man uczestniczą bezpośrednio w systemach płatności i rozrachunków w Zjednoczonym Królestwie i będą w przyszłości uczestniczyć w systemie "Faster Payments" (szybszych płatności). W związku z tym dostawcy ci spełniają kryterium zawarte w art. 17 ust. 1 lit. b) rozporządzenia (WE) nr 1781/2006.

(6) Baliwat Jersey, Baliwat Guernsey i wyspa Man włączyły do swoich odpowiednich porządków prawnych przepisy odpowiadające przepisom rozporządzenia (WE) nr 1781/2006, za pomocą takich aktów prawnych jak: "Community Provisions (Wire Transfers) (Jersey) Regulations 2007", "Transfers of Funds Ordinances for Guernsey, Sark and Alderney (Bailiwick of Guernsey)", "Isle of Man's European Communities (Wire Transfers Regulation) (Application) Order 2007" oraz "Isle of Man's EC Wire Transfer Regulations 2007".

(7) Rozporządzenie (Jersey) z 2008 r. w sprawie prania pieniędzy, uzupełnione informatorem w sprawie zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu i wykrywania takich praktyk, Baliwatu Guernsey z 2007 r. w sprawie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych (dochody pochodzące z przestępstwa), uzupełnione informatorem dla przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe w sprawie zapobiegania przestępstwom finansowym i finansowaniu terroryzmu oraz kodeks wymiaru sprawiedliwości wyspy Man w sprawach karnych (pranie pieniędzy) z 2007 r., uzupełniony informatorem zawierającym instrukcje w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, przyczyniają się do stworzenia w tych trzech jurysdykcjach należycie działającego systemu zapobiegającego praniu pieniędzy.

(8) Rozporządzenie (Wysp Normandzkich) z 2001 r. w sprawie terroryzmu (środki Narodów Zjednoczonych) (SI 2001 nr 3363) oraz rozporządzenie (wyspy Man) z 2001 r. w sprawie terroryzmu (środki Narodów Zjednoczonych) (SI 2001 nr 3364), a także rozporządzenie (Wysp Normandzkich) z 2002 r. w sprawie Al-Kaidy i talibów (środki Narodów Zjednoczonych) (SI 2002 nr 258) oraz rozporządzenie (wyspy Man) z 2002 r. w sprawie Al-Kaidy i talibów (środki Narodów Zjednoczonych) (SI 2002 nr 259), w połączeniu z korzystaniem z wydanego przez Zjednoczone Królestwo skonsolidowanego wykazu aktywów, które mają zostać zamrożone, obejmującego przedmioty sankcji finansowych znajdujące się na wykazach Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa, zapewniają istnienie w Baliwacie Jersey, Baliwacie Guernsey i na wyspie Man odpowiednich środków umożliwiających nakładanie kar finansowych na podmioty lub osoby znajdujące się na wykazach Narodów Zjednoczonych lub Unii Europejskiej.

(9) Baliwat Jersey, Baliwat Guernsey i wyspa Man przyjęły zatem takie same zasady jak te, które zostały ustanowione w rozporządzeniu (WE) nr 1781/2006, i wymagają ich stosowania od dostawców usług płatniczych podlegających ich jurysdykcji, w związku z tym spełniają kryterium zawarte w art. 17 ust. 1 lit. c) tego rozporządzenia.

(10) W związku z tym właściwe jest udzielenie Zjednoczonemu Królestwu odstępstwa, w sprawie którego złożyło wniosek.

(11) Środki ustanowione niniejszą decyzją są zgodne z opinią Komitetu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy i Finansowaniu Terroryzmu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Zjednoczone Królestwo jest upoważnione do zawarcia umów z (odpowiednio) Baliwatem Jersey, Baliwatem Guernsey i wyspą Man w sprawie traktowania przekazów pieniężnych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a (odpowiednio) Baliwatem Jersey, Baliwatem Guernsey i wyspą Man jak przekazów pieniężnych w obrębie Zjednoczonego Królestwa dla celów rozporządzenia (WE) nr 1781/2006.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 8 grudnia 2008 r.

W imieniu Komisji
Charlie McCREEVY
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 345 z 8.12.2006, s. 1.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2008.352.34

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2008/982/WE upoważniająca Zjednoczone Królestwo do zawarcia umowy z Baliwatem Jersey, Baliwatem Guernsey i wyspą Man w sprawie traktowania przekazów pieniężnych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a każdym z tych terytoriów jak przekazów pieniężnych w obrębie Zjednoczonego Królestwa zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1781/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady
Data aktu: 08/12/2008
Data ogłoszenia: 31/12/2008