Rozporządzenie 1392/2007 zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96 w odniesieniu do przekazywania danych z zakresu rachunków narodowych

ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 1392/2007 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 13 listopada 2007 r.
zmieniające rozporządzenie Rady (WE)nr2223/96 w odniesieniu d oprzekazywania danych z zakresu rachunków narodowych
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 285 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego(1),

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie(3) zawiera wspólne standardy, definicje, klasyfikacje oraz zasady rachunkowe dla sporządzania rachunków państw członkowskich dla zaspokojenia wymagań statystycznych Wspólnoty, w celu uzyskania porównywalnych wyników pomiędzy państwami członkowskimi. Europejski System Rachunków z 1995 r. ustanowiony przez wspomniane rozporządzenie znany jest jako "ESA 95".

(2) Dla prowadzenia polityki monetarnej w ramach Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW), skutecznej koordynacji polityki gospodarczej oraz dla celów polityki strukturalnej i makroekonomicznej potrzebny jest wyczerpujący zbiór porównywalnych, dokładnych i dostarczanych na czas danych z zakresu rachunków narodowych.

(3) Załącznik B do rozporządzenia (WE) nr 2223/96 określa zbiór tablic z zakresu rachunków narodowych, które mają być przekazywane dla celów wspólnotowych w określonych terminach. Ponadto następujące rozporządzenia stanowią o konieczności transmisji do Komisji dodatkowych danych: rozporządzenie Komisji (WE) nr 264/2000 z dnia 3 lutego 2000 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 2223/96 w zakresie krótkoterminowych statystyk finansów publicznych(4), rozporządzenie (WE) nr 1221/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 czerwca 2002 r. w sprawie kwartalnych niefinansowych sprawozdań administracji publicznej(5), rozporządzenie (WE)nr 501/2004 Parlamentu Europejskiego iRady z dnia 10 marca 2004 r. w sprawie kwartalnych rachunków finansowych instytucji rządowych i samorządowych(6), rozporządzenie Rady (WE) nr 1222/2004 z dnia 28 czerwca 2004 r. dotyczące opracowywania i przekazywania kwartalnych danych dotyczących długu publicznego(7) oraz rozporządzenie (WE) nr 1161/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 2005 r. w sprawie sporządzania kwartalnych niefinansowych sprawozdań przez sektor instytucjonalny(8). Niniejsze rozporządzenie nie obejmuje danych objętych zakresem wspomnianych rozporządzeń, jednakże wspólnie wszystkie tablice i dane, o których mowa we wszystkich sześciu rozporządzeniach, o których mowa w niniejszym motywie, tworzą kompletny program transmisji danych z zakresu rachunków narodowych.

(4) Program transmisji danych z zakresu rachunków narodowych powinien zostać uaktualniony, aby uwzględnić zmieniające się potrzeby użytkowników oraz nowe priorytety polityki i rozwój nowych form działalności gospodarczej w Unii Europejskiej.

(5) Program transmisji danych z zakresu rachunków narodowych powinien uwzględniać zasadnicze zmiany polityczne i statystyczne, które miały miejsce w niektórych państwach członkowskich w okresie objętym programem.

(6) W sprawozdaniu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego z dnia 25 maja 2004 r. dotyczącym potrzeb informacyjnych w UGW, zatwierdzonym podczas posiedzenia Rady w dniu 2 czerwca 2004 r., podkreślono konieczność zmiany programu transmisji danych tak, aby był on zgodny z wymogami planu działań UGW oraz strategii lizbońskiej.

(7) Solidne podstawy statystyczne dla opracowywania budżetów publicznych są kluczowe dla przeprowadzenia reformy gospodarczej zgodnej ze strategią lizbońską, a przekazywanie danych z zakresu ochrony zdrowia, edukacji i opieki społecznej pomogłoby w jej realizacji. Dostarczanie takich danych powinno stać się obowiązkowe po zakończeniu okresu ich dostarczania na zasadzie dobrowolności, zgodnie z tablicą 11 w pozycji "Wydatki ogółem".

(8) Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, a mianowicie ustanowienie wspólnych standardów statystycznych umożliwiających opracowywanie zharmonizowanych danych z zakresu rachunków narodowych, nie może być osiągnięty w sposób wystarczający przez państwa członkowskie i dlatego możliwe jest lepsze jego osiągnięcie na poziomie Wspólnoty, może ona podjąć działania zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności, określoną we tym artykule, niniejsze rozporządzenie nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia tego celu.

(9) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Programu Statystycznego (SPC) oraz Komitetu ds. Statystyki Monetarnej, Finansowej oraz Bilansu Płatniczego (CMFB),

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Artykuł 3 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2223/96 otrzymuje brzmienie:

"1. Państwa członkowskie przekazują Komisji (Eurostat) rachunki i tablice przedstawione w załączniku B w terminach wyznaczonych dla każdej tablicy, z zastrzeżeniem odstępstw określonych w tym załączniku.".

Artykuł  2

Załącznik B do rozporządzenia (WE) nr 2223/96 zastępuje się tekstem zawartym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu dnia 13 listopada 2007 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
H.-G. PÖTTERING M. LOBO ANTUNES
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 55 z 7.3.2006, str. 61.

(2) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 25 kwietnia 2007 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 22 października 2007 r.

(3) Dz.U. L 310 z 30.11.1996, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1267/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 180 z 18.7.2003, str. 1).

(4) Dz.U. L 29 z 4.2.2000, str. 4.

(5) Dz.U. L 179 z 9.7.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 81 z 19.3.2004, str. 1.

(7) Dz.U. L 233 z 2.7.2004, str. 1.

(8) Dz.U. L 191 z 22.7.2005, str. 22.

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK B

PROGRAM PRZEKAZYWANIA DANYCH Z ZAKRESU RACHUNKÓW NARODOWYCH

Przegląd tablic

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Tablica 1 - Główne agregaty - dane kwartalne(1) i roczne

grafika

Tablica 2 - Główne agregaty sektora instytucji rządowych i samorządowych

grafika

Tablica 3 - Tablice według rodzajów działalności

grafika

Tablica 5 - Spożycie indywidualne w sektorze gospodarstw domowych

grafika

Tablica 6 - Rachunki finansowe według sektorów

grafika

Tablica 7 - Bilanse aktywów finansowych i pasywów finansowych

grafika

Tablica 8 - Rachunki niefinansowe według sektorów

grafika

Tablica 9 - Szczegółowe przychody z podatków i składek na ubezpieczenia społeczne według rodzaju podatku lub składki na ubezpieczenia społeczne oraz podsektorów otrzymujących(*)

grafika

Tablica 10 - Tablice według rodzajów działalności i według regionów (NUTS II) ceny bieżące

grafika

Tablica 11 - Wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych według funkcji

grafika

Tablica 12 - Tablice według rodzajów działalności i według regionów (NUTS III)

grafika

Tablica 13 - Rachunki sektora gospodarstw domowych według regionów (NUTS II)

grafika

Tablica 15 - Tablica podaży w cenach bazowych, w tym przejście na ceny nabycia, (ceny bieżące i ceny roku poprzedniego)

grafika

Tablica 16 - Tablica wykorzystania w cenach nabycia (cenach bieżących i cenach roku poprzedniego)

grafika

Tablica 17 - Symetryczna tablica przepływów międzygałęziowych w cenach bazowych (produkt/produkt(*))

(ceny bieżące)

grafika

Tablica 18 - Symetryczna tablica przepływów międzygałęziowych dla produkcji krajowej w cenach bazowych (produkt po produkcie(*))

(ceny bieżące)

grafika

Tablica 19 - Symetryczna tablica przepływów międzygałęziowych dla importu w cenach bazowych (produkt po produkcie(*)) cif

(ceny bieżące)

grafika

Tablica 20 - Klasyfikacja krzyżowa środków trwałych według rodzajów działalności i według rodzajów aktywów

grafika

Tablica 22 - Klasyfikacja krzyżowa nakładów brutto na środki trwałe według rodzajów działalności i według rodzajów aktywów

grafika

Tablica 26 - Bilans aktywów niefinansowych

grafika

ODSTĘPSTWA WEDŁUG PAŃSTW CZŁONKOWSKICH

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.324.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1392/2007 zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 2223/96 w odniesieniu do przekazywania danych z zakresu rachunków narodowych
Data aktu: 13/11/2007
Data ogłoszenia: 10/12/2007
Data wejścia w życie: 30/12/2007