Wspólne stanowisko 2007/762/WPZiB w sprawie udziału Unii Europejskiej w Organizacji Rozwoju Energetyki Półwyspu Koreańskiego (KEDO)

WSPÓLNE STANOWISKO RADY 2007/762/WPZiB
z dnia 22 listopada 2007 r.
w sprawie udziału Unii Europejskiej w Organizacji Rozwoju Energetyki Półwyspu Koreańskiego (KEDO)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na podstawie wspólnego stanowiska Rady 2001/869/WPZiB z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie uczestnictwa Unii Europejskiej w Organizacji Rozwoju Energetycznego Półwyspu Koreańskiego (KEDO)(1) Unia Europejska uczestniczy w KEDO, by przyczyniać się do znalezienia sposobu na całkowite rozwiązanie kwestii nierozprzestrzeniania broni jądrowej na Półwyspie Koreańskim.

(2) Na podstawie wspólnego stanowiska Rady 2006/244 WPZiB z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie udziału Unii Europejskiej w Organizacji Rozwoju Energetycznego Półwyspu Koreańskiego (KEDO)(2) Unia Europejska uczestniczy w procesie zakończenia projektu dotyczącego reaktora na lekką wodę i likwidacji KEDO w sposób zorganizowany.

(3) Strategia UE przeciwko rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia przyjęta przez Radę Europejską w dniu 12 grudnia 2003 r. przywiązuje szczególną wagę do stosowania się przez wszystkie strony do postanowień Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

(4) W maju 2007 roku zarząd KEDO postanowił, że przyszłe działania KEDO będą się ograniczały do obrony własnych interesów finansowych i prawnych w zorganizowanym procesie likwidacji, który ma zostać przeprowadzony możliwie szybko.

(5) Wśród członków zarządu KEDO panuje zgoda co do potrzeby dalszej współpracy w celu zakończenia projektu dotyczącego reaktora z lekką wodą i likwidacji KEDO w sposób zorganizowany.

(6) Aby to osiągnąć, Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) wynegocjowała przedłużenie swojego członkostwa w KEDO w konkretnym celu wspierania ochrony interesów finansowych i prawnych Wspólnoty w zorganizowanym procesie likwidacji KEDO, który ma zostać przeprowadzony możliwie szybko.

(7) Obowiązujące obecnie szczegółowe ustalenia dotyczące reprezentacji Unii Europejskiej w zarządzie KEDO powinny zostać utrzymane. W związku z powyższym Rada i Komisja zgodziły się, że w przypadku gdyby - mimo decyzji podjętej przez zarząd KEDO w maju 2007 roku -miał on zajmować się jakąkolwiek nową kwestią pozostającą poza zakresem kompetencji Euratomu, stanowisko w takich sprawach, ustalone przez Radę, powinna przedstawić Prezydencja Rady.

(8) Wspólne stanowisko 2006/244/WPZiB wygasło w dniu 31 grudnia 2006 r. i powinno zostać zastąpione niniejszym wspólnym stanowiskiem,

PRZYJMUJE NINIEJSZE WSPÓLNE STANOWISKO:

Artykuł  1

Celem niniejszego wspólnego stanowiska jest umożliwienie Unii Europejskiej ochrony swoich interesów w zorganizowanym procesie likwidacji KEDO, który ma zostać przeprowadzony możliwie szybko, nie później niż do 31 maja 2012 r.

Artykuł  2
1.
W kwestiach wykraczających poza kompetencje Euratomu stanowisko Unii Europejskiej w zarządzie KEDO jest określane przez Radę i wyrażane przez Prezydencję.
2.
Prezydencja jest w związku z powyższym w pełni zaangażowana w prace zarządu KEDO zgodnie z niniejszym wspólnym stanowiskiem.
3.
Komisja regularnie, co rok i w miarę potrzeb, składa Radzie sprawozdania ze stanu likwidacji, działając pod zwierzchnictwem Prezydencji wspieranej przez Sekretarza Generalnego/Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB. Sprawozdania te zawierają szczegółowe informacje, w szczególności dotyczące środków przedsięwziętych przez zarząd KEDO w celu zakończenia zorganizowanego procesu likwidacji KEDO w możliwie najkrótszym terminie.
Artykuł  3
1.
Niniejsze wspólne stanowisko staje się skuteczne z dniem jego przyjęcia.

Niniejsze wspólne stanowisko obowiązuje do dnia 31 maja 2008 r.

2.
Z zastrzeżeniem art. 4, stosowanie niniejszego wspólnego stanowiska zostaje co rok automatycznie przedłużone o kolejny rok, chyba że Rada postanowi inaczej.

Obowiązywanie niniejszego wspólnego stanowiska może zostać w każdym momencie zakończone przez Radę, w szczególności gdyby okazało się, że nie są spełniane polityczne warunki uczestnictwa Unii Europejskiej w KEDO (likwidacja KEDO jako wyłączny cel; uczestnictwo wszystkich obecnych członków KEDO; niewymagany wkład finansowy).

Artykuł  4

Niniejsze wspólne stanowisko wygasa z dniem 31 maja 2012 r.

Artykuł  5

Niniejsze wspólne stanowisko zostaje opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 listopada 2007 r.
W imieniu Rady
M. PINHO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 325 z 8.12.2001, str. 1.

(2) Dz.U. L 88 z 25.3.2006, str. 73.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.305.62

Rodzaj: Wspólne stanowisko
Tytuł: Wspólne stanowisko 2007/762/WPZiB w sprawie udziału Unii Europejskiej w Organizacji Rozwoju Energetyki Półwyspu Koreańskiego (KEDO)
Data aktu: 22/11/2007
Data ogłoszenia: 23/11/2007
Data wejścia w życie: 22/11/2007