Decyzja 2007/675/WE ustanawiająca Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi

DECYZJA KOMISJI
z dnia 17 października 2007 r.
ustanawiająca Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi

(2007/675/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 20 października 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Mając na uwadze skuteczniejsze zwalczanie handlu ludźmi na poziomie europejskim i zgodnie z deklaracją brukselską(1) (2002 r.), w której wyrażono potrzebę powołania przez Komisję grupy ekspertów w dziedzinie handlu ludźmi, grupę powołano decyzją Komisji 2003/209/WE. Grupa konsultacyjna nosi nazwę "Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi"(2).

(2) Grupa Ekspertów ds. Handlu Ludźmi ma za zadanie przyczyniać się do dalszego rozwoju zapobiegania i zwalczania handlu ludźmi, umożliwić Komisji zbieranie opinii dotyczących jej inicjatyw odnoszących się do handlu ludźmi oraz przygotować sprawozdanie oparte na zaleceniach wymienionych w deklaracji brukselskiej. W grudniu 2004 r. grupa ekspertów przedłożyła sprawozdanie wraz z zaleceniami w celu opracowania kolejnych propozycji na poziomie europejskim.

(3) Komunikat Komisji z dnia 18 października 2005 r. "Zwalczanie handlu ludźmi - spójne podejście i wnioski dotyczące planu działania"(3) był w znacznej części oparty na sprawozdaniu i zaleceniach opracowanych przez grupę ekspertów. W dniu 1 grudnia 2005 r. Rada przyjęła plan UE dotyczący najlepszych wzorców, standardów i procedur zwalczania handlu ludźmi i zapobiegania mu(4), który odzwierciedla szereg uwag zawartych w komunikacie Komisji.

(4) W świetle cennych dokonań Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi od 2003 r., które umożliwiły Komisji dalszy rozwój polityki w tym obszarze, i biorąc pod uwagę rosnące znaczenie polityki w dziedzinie handlu ludźmi na poziomie światowym, grupa ekspertów powinna kontynuować swą pracę. W celu uwzględnienia rozszerzenia Unii Europejskiej konieczne jest wydanie nowej decyzji. Należy również rozszerzyć zakres działania grupy ekspertów i umożliwić jej korzystanie z szerszego zakresu wiedzy fachowej, co wymuszają zmiany zachodzące w zjawisku handlu ludźmi.

(5) Grupa ekspertów powinna w dalszym ciągu doradzać Komisji, uwzględniając bieżące wydarzenia na poziomie europejskim, krajowym i międzynarodowym. W szczególności powinna ona wspierać Komisję we wprowadzaniu w życie i opracowywaniu działań przewidzianych w planie UE dotyczącym najlepszych wzorców, standardów i procedur zwalczania handlu ludźmi i zapobiegania mu z grudnia 2005 r., ze szczególnym uwzględnieniem problematyki wykorzystywania do celów pracy.

(6) W skład grupy wchodzić powinno nie więcej niż 21 członków reprezentujących w równym stopniu organy publiczne państw członkowskich UE i organizacje nienastawione na zysk działające w Unii Europejskiej oraz Europol. Do członkostwa w grupie uprawnieni są również eksperci wywodzący się ze środowiska akademickiego oraz doradcy specjalizujący się w sektorze organizacji nienastawionych na zysk.

(7) Grupa ekspertów powinna mieć możliwość tworzenia podgrup w celu ułatwienia i przyspieszenia prac poprzez koncentrowanie się na szczególnych kwestiach. Grupa ekspertów w pełnym składzie ustala i w jasny sposób określa zakres obowiązków takich podgrup.

(8) Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, przewidzianych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(5), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy ekspertów.

(9) Dane osobowe członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(6).

(10) Kadencja członków wynosi trzy lata. Kadencja ta jest odnawialna.

(11) Należy uchylić decyzję 2003/209/WE,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Grupa Ekspertów ds. Handlu Ludźmi

Niniejszym ustanawia się "Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi", zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Konsultacje

1.
Komisja może konsultować się z grupą w każdej sprawie odnoszącej się do handlu ludźmi.
2.
Zadaniem grupy jest:

a) ustanowienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi, innymi stronami określonymi w art. 3 ust. 2 lit. b) i Komisją w zakresie kwestii związanych z handlem ludźmi;

b) wspieranie Komisji poprzez wydawanie opinii związanych z handlem ludźmi i zapewnienie spójnego podejścia w tej dziedzinie;

c) wspieranie Komisji w ocenie rozwoju polityki w dziedzinie handlu ludźmi na poziomie krajowym, europejskim i międzynarodowym;

d) wspieranie Komisji w wysiłkach na rzecz identyfikowania i definiowania możliwych istotnych środków i działań na poziomie europejskim i krajowym w ramach polityki dotyczącej zwalczania handlu ludźmi;

e) Grupa ekspertów przekazuje Komisji na jej wniosek lub z własnej inicjatywy opinie lub sprawozdania, biorąc pod uwagę wprowadzanie w życie i dalszy rozwój na poziomie unijnym planu UE dotyczącego najlepszych wzorców, standardów i procedur zwalczania handlu ludźmi i zapobiegania mu, a także pokrewnych form wyzysku. Uwzględni ona również aspekt płci.

3.
Przewodniczący grupy może doradzić Komisji skonsultowanie się z grupą w sprawie konkretnego zagadnienia.
Artykuł  3

Skład - powoływanie

1.
Grupa składa się z 21 członków. Zaproszenie do składania wniosków do członkostwa w grupie będzie publikowane w Dzienniku Urzędowym i na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa.
2.
Członkowie grupy ekspertów są powoływani spośród specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie w zwalczaniu handlu ludźmi, w tym handlu ludźmi do celów pracy. Członkowie wywodzą się z:

a) administracji państw członkowskich UE (do jedenastu członków);

b) 1 organizacji międzyrządowych, międzynarodowych i pozarządowych działających na poziomie europejskim z udokumentowanym doświadczeniem i wiedzą fachową w dziedzinie zwalczania handlu ludźmi (do dziewięciu członków);

c) partnerów społecznych i stowarzyszeń pracodawców działających na poziomie europejskim (do czterech członków);

d) Europolu (jeden członek);

e) członkami grupy mogą też zostać osoby z doświadczeniem wynikającym z prowadzenia badań naukowych na rzecz państwowych lub prywatnych uczelni lub instytutów w państwach członkowskich (do dwóch członków).

3.
Członkowie, o których mowa w ust. 2 lit. a), są wyznaczani i powoływani przez Komisję na wniosek państw członkowskich. Członkowie, o których mowa w ust. 2 lit. b), c) i e), są powoływani przez Komisję spośród osób, które odpowie-działy na zaproszenie do składania wniosków. Członek, o którym mowa w ust. 2 lit. d), jest powoływany przez Europol.
4.
Na podstawie zaproszenia do składania wniosków nazwiska kandydatów, których uznano za odpowiednich, ale których nie powołano, zostaną za ich zgodą umieszczone na liście rezerwowej. Komisja będzie korzystać z listy w celu zastąpienia członków, jeśli zaistnieje taka potrzeba.
5.
Członkowie grupy pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub wygaśnięcia mandatu.
6.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w ust. 3 niniejszego artykułu lub w art. 287 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich mandatu.
7.
Członkowie powołani jako osoby prywatne składają corocznie oświadczenie, w którym zobowiązują się działać w interesie publicznym, oraz oświadczenie stwierdzające brak, względnie istnienie, konfliktu interesów, które mogłyby zagrażać ich bezstronności.
8.
Nazwiska członków powołanych jako osoby prywatne są publikowane na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C.
9.
Nazwiska członków są zbierane, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  4

Funkcjonowanie

1.
Grupa wybiera przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących spośród swoich członków zwykłą większością głosów.
2.
W porozumieniu z Komisją grupa może ustanowić podgrupy do zbadania szczególnych kwestii w ramach zakresu

obowiązków ustalonego przez grupę. W skład podgrup wchodzi nie więcej niż dziewięciu członków i są one rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.

3.
Jeżeli Komisja uzna, że informacje uzyskane w wyniku uczestnictwa w obradach grupy lub jej podgrup dotyczą spraw poufnych, wówczas nie są one ujawniane.
4.
Posiedzenia grupy i jej podgrup odbywają się zwykle w pomieszczeniach Komisji zgodnie z ustalonymi przez nią procedurami i harmonogramem. Komisja prowadzi sekretariat dla prac grupy i jej podgrup. W spotkaniach grupy i jej podgrup mogą brać udział przedstawiciele zainteresowanych służb Komisji.
5.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny w oparciu o wzór regulaminu wewnętrznego przyjętego przez Komisję.
6.
Komisja może publikować wszelkie streszczenia, wnioski, częściowe wnioski lub dokumenty robocze przygotowane przez grupę w oryginalnym języku danego dokumentu.
Artykuł  5

Dodatkowi eksperci

1.
Komisja może zaprosić do udziału w pracach grupy zewnętrznych ekspertów lub obserwatorów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa.
2.
Komisja może zaprosić do udziału w spotkaniach grupy oficjalnych przedstawicieli państw członkowskich, krajów kandydujących lub państw trzecich oraz organizacji międzynarodowych, międzyrządowych i pozarządowych.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Koszty podróży i, w stosownych przypadkach, koszty pobytu ponoszone przez członków i ekspertów w związku z działaniami grupy są refundowane przez Komisję zgodnie z przepisami Komisji dotyczącymi zwrotu kosztów poniesionych przez ekspertów zewnętrznych.
2.
Członkowie, eksperci i obserwatorzy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone przez nich usługi.
3.
Koszty posiedzeń są zwracane w granicach rocznego budżetu przyznanego grupie przez właściwe służby Komisji.
Artykuł  7

Uchylenie

Decyzja 2003/209/WE traci moc.

Artykuł  8

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się przez okres trzech lat.

Sporządzono w Brukseli, dnia 17 października 2007 r.

W imieniu Komisji
Franco FRATTINI
Wiceprzewodniczący

______

(1)Deklarację brukselską uchwalono podczas Europejskiej Konferencji w sprawie Zapobiegania i Zwalczania Handlu Ludźmi - Globalne Wyzwanie XXI wieku, w dniach 18-20 września 2002 r., Dz.U. C 137 z 12.6.2003, str. 1.

(2) Dz.U. L 79 z 26.3.2003, str. 25.

(3) COM(2005) 514 wersja ostateczna.

(4) Dz.U. C 311 z 9.12.2005, str. 1.

(5) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, str. 1. Decyzja ostatnio zmieniona decyzją 2006/548/WE, Euratom (Dz.U. L 215 z 5.8.2006, str. 38).

(6) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1.

1 Art. 3 ust. 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 decyzji nr 2008/604/WE z dnia 22 lipca 2008 r. w sprawie powołania członków Grupy Ekspertów ds. Handlu Ludźmi (Dz.U.UE.L.08.194.12) z dniem 23 lipca 2008 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024