Decyzja 2007/639/WE ustanawiająca wspólny formularz do przedstawiania danych i informacji na mocy rozporządzenia (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 2 października 2007 r.
ustanawiająca wspólny formularz do przedstawiania danych i informacji na mocy rozporządzenia (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 4409)

(2007/639/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 4 października 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. dotyczące trwałych zanieczyszczeń organicznych i zmieniające dyrektywę 79/117/EWG(1), w szczególności jego art. 12 ust. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 12 rozporządzenia (WE) nr 850/2004 zobowiązuje państwa członkowskie do regularnego przekazywania Komisji różnych danych i informacji.

(2) Do celów przekazywania tych danych i informacji opracowuje się wspólny formularz.

(3) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią komitetu ustanowionego na mocy art. 29 dyrektywy Rady 67/548/EWG(2),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Państwa członkowskie przekazują Komisji dane i informacje wymagane w art. 12 ust. 1, 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 850/2004 na formularzu ustanowionym w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 2 października 2007 r.

W imieniu Komisji
Stavros DIMAS
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 158 z 30.4.2004, str. 7.

(2) Dz.U. 196 z 16.8.1967, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2006/121/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 396 z 30.12.2006, str. 850).

ZAŁĄCZNIK

Formularze do celów przekazywania danych i informacji na podstawie art. 12 rozporządzenia (WE) nr 850/2004 dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych

A. Roczne sprawozdanie na temat kontroli produkcji i wprowadzania do obrotu (art. 12 ust. 2)

Sekcja I: Informacje ogólne

1. Państwo członkowskie:

2. Nazwisko i tytuł urzędnika wyznaczonego do kontaktów:

3. Pełna nazwa instytucji:

4. Adres pocztowy:

5. Numer telefonu:

6. Numer faksu:

7. Adres e-mail:

8. Data sporządzenia sprawozdania (dd/miesiąc/rrrr):

Sekcja II: Kontrola produkcji i wprowadzania do obrotu

1. Produkcja substancji wymienionych w załączniku I lub II do rozporządzenia (WE) nr 850/2004 (zwanym dalej "załącznikiem I lub II")

1.1. Rok, którego dotyczy sprawozdanie:

1.2. Czy w okresie objętym sprawozdaniem w danym państwie członkowskim wyprodukowano jakiekolwiek chemikalia wymienione w załączniku I lub II? (Tak/Nie)

1.2.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1.2 brzmi "tak", proszę podać nazwę i ilość (w kg) wyprodukowanej substancji.

2. Wprowadzanie do obrotu substancji wymienionych w załączniku I lub II

2.1. Rok, którego dotyczy sprawozdanie:

2.2. Czy w okresie objętym sprawozdaniem w danym państwie członkowskim wyprodukowano lub z danego państwa członkowskiego wywieziono jakiekolwiek chemikalia wymienione w załączniku I lub II? (Tak/Nie)

2.2.1. 1 Jeżeli odpowiedź na pytanie 2.2 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji i ilość jaką wprowadzono do obrotu i/lub wywieziono (w kg). W przypadku wywozu lub przywozu proszę podać kraj wywozu lub przywozu.

B. Trzyletnie sprawozdanie na temat stosowania rozporządzenia (WE) nr 850/2004 (art. 12 ust. 1 i art. 12 ust. 3)

Sekcja I: Informacje ogólne

1. Państwo członkowskie:

2. Nazwisko i tytuł urzędnika wyznaczonego do kontaktów:

3. Pełna nazwa instytucji:

4. Adres pocztowy:

5. Numer telefonu:

6. Numer faksu:

7. Adres e-mail:

8. Data sporządzenia sprawozdania (dd/miesiąc/rrrr):

Sekcja II: Zapasy

1. Czy w danym państwie członkowskim znajdują się zgłoszone zapasy jakiejkolwiek substancji wymienionej w załączniku I lub II i której użycie jest dozwolone? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji. W odniesieniu do każdej wymienionej substancji i każdego jej zapasu, proszę podać rok, w którym stwierdzono, że dany zapas istnieje, jaki ma on charakter, jaką ma zawartość (w % lub mg/kg), jaka jest jego objętość (w kg), gdzie jest przechowywany oraz jakimi środkami jest zarządzany.

2. Czy w danym państwie członkowskim znajdują się zgłoszone zapasy jakiejkolwiek substancji wymienionej w załączniku I lub II i której użycie nie jest dozwolone? (Tak/Nie)

2.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 2 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji. W odniesieniu do każdej wymienionej substancji i każdego jej zapasu, proszę podać rok, w którym stwierdzono, że dany zapas istnieje, jaki ma on charakter, jaką ma zawartość (w % lub mg/kg), jaka jest jego objętość (w kg), gdzie jest przechowywany oraz jakimi środkami jest zarządzany.

Sekcja III: Ograniczanie, minimalizacja i eliminacja uwolnień

1. Czy dane państwo członkowskie opracowało plan działania w odniesieniu do substancji wymienionych w załączniku III do rozporządzenia (WE) nr 850/2004 (zwanym dalej "załącznikiem III")? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji, dla których istnieją dane dotyczące uwolnień. W odniesieniu do każdej wymienionej substancji proszę podać przedział (tzn. powietrze, woda, gleba), dla którego istnieją dane. W odniesieniu do każdego przedziału proszę podać zakres uwolnienia w g TEQ/rok (WHO-TEF(1) 2005) lub w kg/rok.

2. Czy dane państwo członkowskie opracowało środki identyfikowania źródeł substancji wymienionych w załączniku III? (Tak/Nie)

2.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 2 brzmi "tak", proszę podać opracowane środki.

3. Czy dane państwo członkowskie opracowało środki określania charakteru źródeł substancji wymienionych w załączniku III? (Tak/Nie)

3.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 3 brzmi "tak", proszę podać opracowane środki.

4. Czy dane państwo członkowskie opracowało środki ograniczania źródeł substancji wymienionych w załączniku III? (Tak/Nie)

4.1. Jeśli odpowiedź na pytanie 4 brzmi "tak", proszę podać opracowane środki.

Sekcja IV: Plany wdrażania

1. Czy dane państwo członkowskie opracowało krajowy plan wdrażania zgodnie z art. 7 Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać daty, kiedy powiadomiono o nim Sekretariat Konwencji sztokholmskiej, Komisję oraz pozostałe państwa członkowskie.

1.2.1. Czy umożliwiono społeczeństwu skuteczne uczestniczenie w procesie opracowywania krajowego programu wdrażania na jego odpowiednio wczesnym etapie? (Tak/Nie)

1.2.1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1.2.1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2.1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1.2.1 brzmi "tak", proszę krótko opisać w jaki sposób zostało to zrealizowane.

Sekcja V: Kontrola

1. Czy dane państwo członkowskie sporządziło program kontroli dotyczących obecności dioksyn, furanów i polichlorowanych bifenyli (PCB) w środowisku? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać nazwę substancji, dla których istnieją dane dotyczące kontroli. W odniesieniu do każdej wymienionej substancji i każdego programu kontroli, proszę podać czas trwania oraz cele programu kontroli, rodzaj punktów pobierania próbek (np. punkty newralgiczne, wypadki, wcześniejsza sytuacja), położenie geograficzne, stosowane metody analityczne, przedział, w którym pobierano próbki substancji, stwierdzone wartości (średnie, mediany, wartości maksymalne i minimalne, liczba próbek) oraz jaki jest dostęp do tych danych.

Sekcja VI: Wymiana informacji

1. Czy dane państwo członkowskie ustanowiło mechanizm wymiany informacji? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak" a mechanizm wymiany informacji nie stanowi części krajowego planu wdrażania, proszę go opisać.

2. Czy dane państwo członkowskie przedsięwzięło jakieś środki w celu promowania i ułatwiania programów podnoszenia świadomości na temat trwałych zanieczyszczeń organicznych? (Tak/Nie)

2.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 2 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

2.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 2 brzmi "tak", proszę podać przedsięwzięte środki.

3. Czy dane państwo członkowskie przedsięwzięło jakieś środki w celu promowania i ułatwiania dostarczania społeczeństwu informacji na temat trwałych zanieczyszczeń organicznych?

3.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 3 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

3.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 3 brzmi "tak", proszę podać przedsięwzięte środki.

4. Czy dane państwo członkowskie przedsięwzięło jakieś środki w celu promowania i ułatwiania szkoleń pracowników, naukowców, kadry pedagogicznej oraz personelu technicznego i zarządzającego na temat trwałych zanieczyszczeń organicznych? (Tak/Nie)

4.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 4 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

4.2. Jeśli odpowiedź na pytanie 4 brzmi "tak", proszę podać przedsięwzięte środki.

Seckja VII: Pomoc techniczna

1. Czy dane państwo członkowskie udzieliło innym krajom pomocy technicznej i finansowej na rozwijanie i wzmacnianie ich zdolności do pełnego wdrożenia ich zobowiązań wynikających z Konwencji sztokholmskiej w sprawie trwałych zanieczyszczeń organicznych? (Tak/Nie)

1.1. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "nie", proszę podać przyczyny.

1.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 1 brzmi "tak", proszę podać kraje oraz rodzaj udzielonej im pomocy.

Sekcja VIII: Kary

1. Kary

1.1. W jaki sposób dane państwo członkowskie ustanawia zasady dotyczące stosowania kar za naruszenia przepisów rozporządzenia (WE) nr 850/2004?

1.2. Jakie zastosowano środki zapewniające wykonanie przepisów dotyczących kar?

2. Procedura w przypadku naruszenia

2.1. Czy dane państwo członkowskie wszczęło postępowanie w sprawie naruszenia rozporządzenia (WE) nr 850/2004? (Tak/Nie)

2.2. Jeżeli odpowiedź na pytanie 2.1 brzmi "tak", proszę podać jakiego artykułu dotyczy naruszenie, krótki opis tego naruszenia oraz karę nałożoną na sprawcę.

______

(1) Współczynniki toksyczności Światowej Organizacji Zdrowia dla polichlorowanych dibenzo-p-dioksyn i dibenzofuranów oraz współpłaszczyznowych polichlorowanych bifenyli

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.258.39

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/639/WE ustanawiająca wspólny formularz do przedstawiania danych i informacji na mocy rozporządzenia (WE) nr 850/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego trwałych zanieczyszczeń organicznych
Data aktu: 02/10/2007
Data ogłoszenia: 04/10/2007
Data wejścia w życie: 01/01/1970