Decyzja 2007/609/WE w sprawie określenia środków kwalifikujących się do finansowania przez Wspólnotę w ramach programów zwalczania organizmów szkodliwych dla roślin i produktów roślinnych we francuskich departamentach zamorskich oraz na Azorach i Maderze

DECYZJA KOMISJI
z dnia 10 września 2007 r.
w sprawie określenia środków kwalifikujących się do finansowania przez Wspólnotę w ramach programów zwalczania organizmów szkodliwych dla roślin i produktów roślinnych we francuskich departamentach zamorskich oraz na Azorach i Maderze

(notyfikowana jako dokument nr C(2007) 4140)

(Jedynie tekst w językach francuskim i portugalskim jest autentyczny)

(2007/609/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 15 września 2007 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 247/2006 z dnia 30 stycznia 2006 r. w sprawie szczególnych działań w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów peryferyjnych Unii Europejskiej(1), w szczególności jego art. 17 ust. 3 akapit pierwszy zdanie drugie,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Uprawy rolne we francuskich departamentach zamorskich oraz na Azorach i Maderze są pod względem fitosanitarnym narażone na szczególne trudności wynikające z warunków klimatycznych oraz specyficznego charakteru szkodliwych organizmów występujących w tych regionach. Państwa członkowskie, których ta sprawa dotyczy, opracowały programy mające na celu zwalczanie tych organizmów.

(2) Rozporządzeniem (WE) nr 247/2006 przyjęto nowe zasady wkładu finansowego Wspólnoty w działania fitosanitarne w najbardziej oddalonych regionach Unii. W związku z tym w odniesieniu do francuskich departamentów zamorskich oraz Azorów i Madery należy ponownie określić działania, w przypadku których możliwe jest finansowanie przez Wspólnotę, oraz kwalifikowalne wydatki.

(3) W związku z tym należy zastąpić decyzję Komisji 93/522/EWG z dnia 30 września 1993 r. w sprawie określenia działań kwalifikujących się do finansowania przez Wspólnotę w ramach programów zwalczania organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych we francuskich departamentach zamorskich oraz na Azorach i Maderze(2).

(4) Dyrektywa Rady 2000/29/WE z dnia 8 maja 2000 r. w sprawie środków ochronnych przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie(3) określa środki ochronne przed wprowadzaniem do Wspólnoty organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych i przed ich rozprzestrzenianiem się we Wspólnocie.

(5) Należy zatem uchylić decyzję 93/522/EWG.

(6) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Działania w ramach programów zwalczania szkodliwych organizmów we francuskich departamentach zamorskich oraz na Azorach i Maderze, kwalifikujące się do finansowania przez Wspólnotę zgodnie z art. 17 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 247/2006, są określone w załączniku do niniejszej decyzji.

Działania te odnoszą się do wszystkich programów lub do części programów zwalczania szkodliwych organizmów w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit. e) dyrektywy 2000/29/WE.

Artykuł  2

Decyzja 93/522/EWG traci moc.

Odesłania do uchylonej decyzji należy traktować jako odesłania do niniejszej decyzji.

Artykuł  3

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2007 r.

Artykuł  4

Niniejsza decyzja skierowana jest do Republiki Francuskiej i Republiki Portugalskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 września 2007 r.

W imieniu Komisji
Markos KYPRIANOU
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 42 z 14.2.2006, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 2013/2006 (Dz.U. L 384 z 29.12.2006, str. 13).

(2) Dz.U. L 251 z 8.10.1993, str. 35. Decyzja zmieniona decyzją 96/633/WE (Dz.U. L 283 z 5.11.1996, str. 58).

(3) Dz.U. L 169 z 10.7.2000, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą Komisji 2007/41/WE (Dz.U. L 169 z 29.6.2007, str. 51).

ZAŁĄCZNIK

KWALIFIKOWALNE DZIAŁANIA I WYDATKI

CZĘŚĆ A

Kwalifikowalne Działania

1) Działania dotyczące znajomości lokalnej sytuacji fitosanitarnej:

a) urzędowe badania służące uzyskaniu wiedzy o lokalnej sytuacji w zakresie szkodliwych organizmów:

(i) tworzenie mapy występowania szkodliwych organizmów;

(ii) ocena konsekwencji gospodarczych szkodliwych organizmów;

(iii) ocena ryzyka ewolucji szkodliwych organizmów;

b) badania w celu sprawowania nadzoru nad strefami podlegającymi ochronie przed wprowadzeniem szkodliwych organizmów.

2) Działania zapobiegawcze przeciwko organizmom szkodliwym dla roślin lub produktów roślinnych:

a) działania zapobiegawcze w stosunku do roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów, co do których istnieje podejrzenie, że są skażone;

b) kontrole gospodarstw, mające na celu zapewnienie zgodności roślin lub produktów roślinnych z wymogami fitosanitarnymi;

c) zorganizowanie urzędowego badania fitosanitarnego oraz sieci ostrzegania o skażeniu upraw szkodliwymi organizmami;

d) urzędowe eksperymenty laboratoryjne lub terenowe, mające na celu ustalenie sposobów uniknięcia lub ograniczenia szkód wywołanych przez szkodliwe organizmy:

(i) badania odpornych odmian;

(ii) badania nad chemicznymi lub biologicznymi metodami zwalczania bądź metodami profilaktycznymi;

(iii) badania nad biologią szkodliwych organizmów;

e) badania nad poprawą metod diagnozy szkodliwych organizmów.

3) Działania lecznicze przeciwko organizmom szkodliwym dla roślin lub produktów roślinnych:

a) wdrożenie urzędowych programów zbiorowego zwalczania organizmów szkodliwych dla upraw i roślinności naturalnej, w tym lasów;

b) działania lecznicze podejmowane w stosunku do roślin i produktów roślinnych:

(i) niszczenie;

(ii) fumigacja, leczenie;

(iii) badania laboratoryjne.

4) Środki technicznego wsparcia programów zwalczania organizmów szkodliwych dla roślin i produktów roślinnych:

a) wyposażenie i działalność laboratoriów prowadzących diagnostykę lub określanie szkodliwych organizmów dla władz najbardziej oddalonych regionów Wspólnoty;

b) wkład w stworzenie i działalność zakładów produkcyjnych działających na potrzeby zwalczania biologicznego;

c) wkład w stworzenie i działalność instalacji służących do fumigacji i przechowywania roślin i produktów roślinnych dostarczonych do kontroli fitosanitarnych;

d) szkolenie techniczne personelu zajmującego się programami zwalczania;

e) prowadzenie urzędowych kampanii informacyjnych wśród rolników lub instytucji publicznych na temat zbiorowych i indywidualnych metod zwalczania szkodliwych organizmów, w tym:

(i) tworzenie i rozwój sieci informacji fitosanitarnej (w dowolnej formie);

(ii) organizacja szkoleń dla rolników;

(iii) organizacja urzędowych spotkań informacyjnych z rolnikami oraz przedstawicielami opinii publicznej i organizacji, których dotyczą programy zwalczania.

CZĘŚĆ B

Kwalifikowalne wydatki

1) Koszty personelu związane ze świadczeniem konkretnych usług w ramach umów o świadczenie usług.

2) Materiały i sprzęt wykorzystywany do realizacji działań.

3) Zakup usług lub wynajęcie środków transportu w zakresie koniecznym dla realizacji działań.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.242.20

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2007/609/WE w sprawie określenia środków kwalifikujących się do finansowania przez Wspólnotę w ramach programów zwalczania organizmów szkodliwych dla roślin i produktów roślinnych we francuskich departamentach zamorskich oraz na Azorach i Maderze
Data aktu: 10/09/2007
Data ogłoszenia: 15/09/2007