Decyzja EBC/2006/23 określająca warunki przekazywania udziałów kapitałowych w Europejskim Banku Centralnym pomiędzy krajowymi bankami centralnymi oraz dostosowania opłaconego kapitału

DECYZJA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 15 grudnia 2006 r.
określająca warunki przekazywania udziałów kapitałowych w Europejskim Banku Centralnym pomiędzy krajowymi bankami centralnymi oraz dostosowania opłaconego kapitału

(EBC/2006/23)

(2007/44/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 31 stycznia 2007 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 28 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W związku z dostosowaniem wag przypisanych krajowym bankom centralnym w rozszerzonym kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego (EBC) (poniżej określanych, odpowiednio, jako "wagi klucza kapitałowego" oraz "klucz kapitałowy"), zgodnie z decyzją EBC/2006/21 z dnia 15 grudnia 2006 r. dotyczącą procentowych udziałów krajowych banków centralnych w kluczu subskrypcji kapitału Europejskiego Banku Centralnego(1) niezbędne jest przyjęcie przez Radę Prezesów warunków przekazywania udziałów kapitałowych pomiędzy krajowymi bankami centralnymi będącymi członkami Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) na dzień 31 grudnia 2006 r., w celu zapewnienia zgodności pomiędzy opłaconymi udziałami a dokonanymi dostosowaniami. Niezbędne jest tym samym przyjęcie nowej decyzji EBC uchylającej z dniem 1 stycznia 2007 r. decyzję EBC/2004/7 z dnia 22 kwietnia 2004 r. określającą warunki przekazywania udziałów kapitałowych w Europejskim Banku Centralnym pomiędzy krajowymi bankami centralnymi oraz dostosowania opłaconego kapitału(2).

(2) Bulgarian National Bank oraz Banca Naţională a României nie staną się częścią ESBC aż do dnia 1 stycznia 2007 r., co oznacza że przekazy udziałów kapitałowych zgodne z art. 28 ust. 5 Statutu nie mają obecnie zastosowania do tych krajowych banków centralnych.

(3) Decyzja EBC/2006/22 z dnia 15 grudnia 2006 r. określająca środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez uczestniczące krajowe banki centralne(3) określiła, w jaki sposób i do jakiego poziomu krajowe banki centralne państw członkowskich, które wprowadziły walutę euro (poniżej określane jako "uczestniczące krajowe banki centralne") powinny dokonać wpłat na poczet kapitału Europejskiego Banku Centralnego w związku z rozszerzonym kluczem kapitałowym. Decyzja EBC/2006/26 z dnia 18 grudnia 2006 r. określająca środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez nieuczestniczące krajowe banki centralne(4) określa, do jakiego poziomu krajowe banki centralne państw członkowskich, które nie wprowadzą waluty euro do dnia 1 stycznia 2007 r. (poniżej określane jako "nieuczestniczące krajowe banki centralne"), powinny na dzień 1 stycznia 2007 r. dokonać wpłat na poczet kapitału Europejskiego Banku Centralnego w związku z rozszerzonym kluczem kapitałowym.

(4) Uczestniczące krajowe banki centralne z wyjątkiem Banka Slovenije opłaciły przypadające na nie udziały w subskrybowanym kapitale EBC zgodnie z decyzją EBC/2004/6 z dnia 22 kwietnia 2004 r. określającą środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez uczestniczące krajowe banki centralne(5). Biorąc pod uwagę powyższe, art. 2 ust. 1 decyzji EBC/2006/22 nakazuje, aby dany uczestniczący krajowy bank centralny dokonał przekazania dodatkowych kwot na rzecz EBC albo też, odpowiednio, aby EBC dokonał zwrotnego przekazania odpowiednich kwot na rzecz danego uczestniczącego krajowego banku centralnego - w celu osiągnięcia kwot wskazanych w tabeli zawartej w art. 1 decyzji EBC/2006/22.

(5) Ponadto art. 2 ust. 1 oraz art. 2 ust. 2 decyzji EBC/2006/30 z dnia 30 grudnia 2006 r. w sprawie dokonania przez Banka Slovenije wpłat na poczet kapitału, przekazania aktywów rezerwy walutowej oraz wniesienia wkładów na poczet rezerw i odpisów Europejskiego Banku Centralnego(6) przewidują, że Banka Slovenije, który stanie się uczestniczącym krajowym bankiem centralnym z dniem 1 stycznia 2007 r., podlega obowiązkowi wpłaty pozostającej do opłacenia części subskrybowanego przez siebie kapitału EBC - w celu osiągnięcia kwot wskazanych w tabeli zawartej w art. 1 decyzji EBC/2006/22.

(6) Na podobnej zasadzie nieuczestniczące krajowe banki centralne, z wyjątkiem Bulgarian National Bank oraz Banca Naţională a României, opłaciły już przypadające na nie udziały w subskrybowanym kapitale EBC zgodnie z decyzją EBC/2004/10 z dnia 23 kwietnia 2004 r. określającą środki niezbędne do opłacenia kapitału Europejskiego Banku Centralnego przez nieuczestniczące krajowe banki centralne(7). Biorąc pod uwagę powyższe, art. 2 ust. 1 decyzji EBC/2006/26 nakazuje, aby każdy z takich nieuczestniczących krajowych banków centralnych dokonał przekazania dodatkowych kwot na rzecz EBC albo też, odpowiednio, aby otrzymał odpowiednią kwotę zwrotną z EBC - w celu osiągnięcia kwot wskazanych w tabeli zawartej w art. 1 decyzji EBC/2006/26. Artykuł 2 ust. 2 decyzji EBC/2004/26 stwierdza, że Bulgarian National Bank oraz Banca Naţională a României powinny przekazać na rzecz EBC kwoty wskazane obok nazwy danego banku w tabeli zawartej w art. 1 tej decyzji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przekazanie udziałów kapitałowych

Uwzględniając udział w kapitale EBC, jaki będzie subskrybowany przez każdy z krajowych banków centralnych z wyjątkiem Bulgarian National Bank oraz Banca Naţională a României w dniu 31 grudnia 2006 r., jak również udział w kapitale EBC, jaki będzie subskrybowany przez każdy z tych krajowych banków centralnych od dnia 1 stycznia 2007 r. w wyniku dostosowania wag klucza kapitałowego opisanych w art. 2 decyzji EBC/2006/21, wskazane krajowe banki centralne dokonają samodzielnie odpowiedniego przekazania udziałów kapitałowych w drodze przekazów do EBC bądź z EBC - aby zapewnić zgodność pomiędzy udziałami opłaconymi na dzień 1 stycznia 2007 r. a dostosowanymi wagami. W tym celu każdy z takich krajowych banków centralnych, na mocy postanowień niniejszego artykułu i bez konieczności spełniania dalszych wymogów formalnych lub wydawania dalszych aktów, przekaże albo otrzyma w dniu 1 stycznia 2007 r. udział w subskrybowanym kapitale EBC wskazany obok nazwy odpowiedniego banku w czwartej kolumnie tabeli zawartej w załączniku I do niniejszej decyzji, przy czym znak "+" odnosi się do udziału kapitałowego przekazywanego przez EBC na rzecz krajowego banku centralnego, a znak "-" do udziału kapitałowego przekazywanego przez krajowy bank centralny na rzecz EBC.

Artykuł  2

Dostosowanie opłaconego kapitału

1.
Uwzględniając wysokość kapitału EBC opłaconego przez każdy krajowy bank centralny (jeżeli ma zastosowanie) oraz wysokość kapitału EBC, którą każdy krajowy bank centralny opłaci na dzień 1 stycznia 2007 r., wskazane, odpowiednio, w art. 1 decyzji EBC/2006/22 w odniesieniu do uczestniczących krajowych banków centralnych oraz w art. 1 decyzji EBC/2006/26 w odniesieniu do nieuczestniczących krajowych banków centralnych, każdy krajowy bank centralny w pierwszym dniu operacyjnym transeuropejskiego zautomatyzowanego błyskawicznego systemu rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym ("TARGET") następującym po 1 stycznia 2007 r. przekaże albo otrzyma kwotę netto wskazaną obok nazwy odpowiedniego banku w czwartej kolumnie tabeli zawartej w załączniku II do niniejszej decyzji, przy czym znak "+" odnosi się do kwoty przekazywanej przez krajowy bank centralny na rzecz EBC, a znak "-" do kwoty przekazywanej przez EBC na rzecz krajowego banku centralnego.
2.
W pierwszym dniu operacyjnym TARGET następującym po 1 stycznia 2007 r. EBC oraz krajowe banki centralne podlegające obowiązkowi przekazania odpowiedniej kwoty zgodnie z ust. 1 dokonają także, niezależnie od powyższego, przekazania odsetek naliczonych za okres od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia przekazania. Podmioty przekazujące i otrzymujące odsetki będą tożsame z podmiotami przekazującymi i otrzymującymi kwoty, w stosunku do których odsetki zostały naliczone.
Artykuł  3

Postanowienia ogólne

1.
Każde przekazanie środków określone w art. 2 powyżej dokonane zostanie za pomocą TARGET.
2.
W przypadku gdy dany krajowy bank centralny nie ma dostępu do TARGET, kwoty określone w art. 2 zostaną przekazane w drodze uznania rachunku wskazanego w odpowiednim czasie przez EBC lub krajowy bank centralny.
3.
Wszystkie odsetki naliczane zgodnie z art. 2 ust. 2 obliczone zostaną w stosunku dziennym, przy założeniu 360- dniowej metody kalkulacji, w oparciu o stopę procentową odpowiadającą stopie referencyjnej równej stopie marginalnej, przy której ESBC przeprowadził ostatnią główną operację refinansującą.
4.
EBC oraz krajowe banki centralne podlegające obowiązkowi przekazania odpowiednich kwot zgodnie z art. 2 niniejszej decyzji wydadzą, przy zastosowaniu odpowiednich procedur, wszelkie instrukcje niezbędne dla prawidłowego i terminowego przekazania odpowiednich środków.
Artykuł  4

Postanowienia końcowe

1.
Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2007 r.
2.
Decyzja EBC/2004/7 zostaje niniejszym uchylona z dniem 1 stycznia 2007 r.
3.
Odesłania do decyzji EBC/2004/7 powinny być rozumiane jako odesłania do niniejszej decyzji.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 15 grudnia 2006 r.

Prezes EBC
Jean-Claude TRICHET

______

(1) Patrz: str. 1 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(2) Dz.U. L 205 z 9.6.2004, str. 9.

(3) Patrz: str. 3 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(4) Patrz: str. 15 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(5) Dz.U. L 205 z 9.6.2004, str. 7.

(6) Patrz: str. 17 niniejszego Dziennika Urzędowego.

(7) Dz.U. L 205 z 9.6.2004, str. 19.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

KAPITAŁ SUBSKRYBOWANY PRZEZ KRAJOWE BANKI CENTRALNE

Udziały subskrybowane na dzień 31 grudnia 2006 r. (EUR) Udziały subskrybowane na dzień 1 stycznia 2007 r. (EUR) Udziały podlegające przekazaniu

(EUR)

Uczestniczący krajowy bank centralny
Nationale Bank van België/ Banque nationale de Belgique 141.910.195,14 142.334.199,56 + 424.004,42
Deutsche Bundesbank 1.176.170.750,76 1.182.149.240,19 + 5.978.489,43
Bank of Greece 105.584.034,30 104.659.532,85 - 924.501,45
Banco de Espańa 432.697.551,32 434.917.735,09 + 2.220.183,77
Banque de France 827.533.093,09 828.813.864,42 + 1.280.771,33
Central Bank and Financial Services Authority of Ireland 51.300.685,79 51.183.396,60 - 117.289,19
Banca d'Italia 726.278.371,47 721.792.464,09 - 4.485.907,38
Banque centrale du Luxembourg 8.725.401,38 9.073.027,53 + 347.626,15
De Nederlandsche Bank 222.336.359,77 224.302.522,60 + 1.966.162,83
Oesterreichische Nationalbank 115.745.120,34 116.128.991,78 + 383.871,44
Banco de Portugal 98.233.106,22 98.720.300,22 + 487.194,00
Banka Slovenije 18.613.818,63 18.399.523,77 - 214.294,86
Suomen Pankki 71.711.892,59 71.708.601,11 - 3.291,48
Nieuczestniczący krajowy bank centralny
Bulgarian National Bank 0 50.883.842,67 Nie ma zastosowania
Česká národní banka 81.155.136,30 79.957.855,35 - 1.197.280,95
Danmarks Nationalbank 87.159.414,42 87.204.756,07 + 45.341,65
Eesti Pank 9.927.369,94 9.810.391,04 - 116.978,90
Central Bank of Cyprus 7.234.070,02 7.195.054,85 - 39.015,17
Latvijas Banka 16.571.585,02 16.204.715,21 - 366.869,81
Lietuvos bankas 24.623.661,42 24.068.005,74 - 555.655,68
Magyar Nemzeti Bank 77.259.867,83 75.700.733,22 - 1.559.134,61
Bank Ċentrali ta' Malta/ Central Bank of Malta 3.600.341,00 3.583.125,79 - 17.215,21
Narodowy Bank Polski 285.912.705,92 280.820.283,32 - 5.092.422,60
Banca Naţională a României 0 145.099.312,72 Nie ma zastosowania
Národná banka Slovenska 39.770.691,11 38.970.813,50 - 799.877,61
Sveriges riksbank 134.292.162,94 134.298.089,46 + 5.926,52
Bank of England 800.321.860,47 802.672.023,82 + 2.350.163,35
Suma(1): 5.564.669.247,19 5.760.652.402,58 0
(1) W związku z zaokrągleniami wskazane kwoty mogą nie sumować się do kwoty podanej w rubryce "Suma".

ZAŁĄCZNIK  II

KAPITAŁ OPŁACONY PRZEZ KRAJOWE BANKI CENTRALNE

Udziały opłacone na dzień 31 grudnia 2006 r.

(EUR)

Udziały opłacone od dnia 1 stycznia 2007 r.

(EUR)

Kwota podlegająca płatności w ramach przekazu

(EUR)

Uczestniczący krajowy bank centralny
Nationale Bank van België/Banque nationale de Belgique 141.910.195,14 142.334.199,56 + 424.004,42
Deutsche Bundesbank 1.176.170.750,76 1.182.149.240,19 + 5.978.489,43
Bank of Greece 105.584.034,30 104.659.532,85 - 924.501,45
Banco de Espańa 432.697.551,32 434.917.735,09 + 2.220.183,77
Banque de France 827.533.093,09 828.813.864,42 + 1.280.771,33
Central Bank and Financial Services Authority of Ireland 51.300.685,79 51.183.396,60 - 117.289,19
Banca d'Italia 726.278.371,47 721.792.464,09 - 4.485.907,38
Banque centrale du Luxembourg 8.725.401,38 9.073.027,53 + 347.626,15
De Nederlandsche Bank 222.336.359,77 224.302.522,60 + 1.966.162,83
Oesterreichische Nationalbank 115.745.120,34 116.128.991,78 + 383.871,44
Banco de Portugal 98.233.106,22 98.720.300,22 + 487.194,00
Banka Slovenije 1.302.967,30 18.399.523,77 + 17.096.556,47
Suomen Pankki 71.711.892,59 71.708.601,11 - 3.291,48
Nieuczestniczący krajowy bank centralny
Bulgarian National Bank 0 3.561.868,99 + 3.561.868,99
Česká národní banka 5.680.859,54 5.597.049,87 - 83.809,67
Danmarks Nationalbank 6.101.159,01 6.104.332,92 + 3.173,91
Eesti Pank 694.915,90 686.727,37 - 8.188,53
Central Bank of Cyprus 506.384,90 503.653,84 - 2.731,06
Latvijas Banka 1.160.010,95 1.134.330,06 - 25.680,89
Lietuvos bankas 1.723.656,30 1.684.760,40 - 38.895,90
Magyar Nemzeti Bank 5.408.190,75 5.299.051,33 - 109.139,42
Bank Ċentrali ta' Malta/Central Bank of Malta 252.023,87 250.818,81 - 1.205,06
Narodowy Bank Polski 20.013.889,41 19.657.419,83 - 356.469,58
Banca Naţională a României 0 10.156.951,89 + 10.156.951,89
Národná banka Slovenska 2.783.948,38 2.727.956,95 - 55.991,43
Sveriges riksbank 9.400.451,41 9.400.866,26 + 414,85
Bank of England 56.022.530,23 56.187.041,67 + 164.511,44
Suma(1): 4.089.277.550,12 4.127.136.230,00 + 37.858.679,88
(1) W związku z zaokrągleniami wskazane kwoty mogą nie sumować się do kwoty podanej w rubryce "Suma"

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2007.24.5

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja EBC/2006/23 określająca warunki przekazywania udziałów kapitałowych w Europejskim Banku Centralnym pomiędzy krajowymi bankami centralnymi oraz dostosowania opłaconego kapitału
Data aktu: 15/12/2006
Data ogłoszenia: 31/01/2007
Data wejścia w życie: 01/01/2007