Dyrektywa 2000/17/WE zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - przepisy przejściowe przyznane Republice Austrii i Republice Portugalii

DYREKTYWA RADY 2000/17/WE
z dnia 30 marca 2000 r.
zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - przepisy przejściowe przyznane Republice Austrii i Republice Portugalii

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 93,

uwzględniając wniosek Komisji,

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Punkt 2 lit. e) część IX "Opodatkowanie" załącznika XV do Aktu przystąpienia z 1994 r. upoważniał Republikę Austrii do odstępstwa od art. 28 ust. 2 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (3) (zwana dalej "szóstą dyrektywą VAT") i do stosowania obniżonej stawki w odniesieniu do wynajmu nieruchomości na użytek mieszkalny do dnia 31 grudnia 1998 r., pod warunkiem że stawka ta nie będzie niższa od 10 %.

(2) Na mocy art. 13(B) lit. b) szóstej dyrektywy VAT wynajem nieruchomości na użytek mieszkalny w Austrii jest zwolniony z podatku VAT od dnia 1 stycznia 1999 r. bez prawa do odliczenia wkładu podatkowego. Jednak na mocy art. 13(C) lit. a) tej dyrektywy Austria może przyznać podatnikom prawo wyboru opodatkowania. W takim przypadku zastosowanie ma zwykła stawka VAT i zwykłe zasady odliczania.

(3) Republika Austrii uważa, że działanie to ma nadal zasadnicze znaczenie, głównie ze względu na to, że nadal obowiązuje przejściowy system VAT i sytuacja nie zmieniła się zasadniczo od negocjacji Aktu przystąpienia z 1994 r.

(4) Republika Austrii uważa również, że rezygnacja ze zmniejszonej stawki 10 % w sposób nieunikniony prowadziłaby do wzrostu ceny wynajmu nieruchomości dla konsumentów końcowych.

(5) Republika Portugalii stosowała zmniejszoną stawkę 8 % na usługi gastronomiczne od dnia 1 stycznia 1991 r. Na mocy art. 28 ust. 2 lit. d) szóstej dyrektywy VAT Portugalii zezwolono na dalsze stosowanie tej stawki. Jednak po całościowej zmianie stawek i z powodów politycznych oraz budżetowych usługi gastronomiczne podlegały zwykłej stawce od 1992 r.

(6) Republika Portugalii pragnie ponownie wprowadzić zmniejszoną stawkę na te usługi uzasadniając to tym, że utrzymywanie zwykłej stawki miało negatywne konsekwencje, powodując w szczególności utratę miejsc pracy i wzrost nielegalnego zatrudnienia oraz że stosowanie zwykłej stawki podwyższało ceny usług gastronomicznych dla konsumenta końcowego.

(7) Ponieważ rozpatrywane odstępstwo dotyczy świadczenia usług w obrębie jednego Państwa Członkowskiego można uznać, że nie istnieje ryzyko zakłócenia konkurencji.

(8) W takich okolicznościach można rozważyć powrót do wcześniejszej sytuacji zarówno w przypadku Republiki Austrii, jak i w przypadku Republiki Portugalii, pod warunkiem że stosowanie tego odstępstwa będzie ograniczać się do okresu przejściowego określonego w art. 281 szóstej dyrektywy VAT. Jednak Republika Austrii musi podjąć niezbędne kroki, aby zapewnić, że zmniejszona stawka nie będzie miała negatywnego wpływu na środki własne Wspólnot Europejskich z tytułu VAT, dla których podstawa opodatkowania musi być przywrócona zgodnie z rozporządzeniem (EWG, Euratom) nr 1553/89 (4),

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W art. 28 ust. 2 szóstej dyrektywy VAT dodaje się lit. j) i lit. k) w brzmieniu:

"j) Republika Austrii może stosować jedną z dwóch obniżonych stawek przewidzianych w art. 12 ust. 3 lit. a) akapit trzeci w odniesieniu do wynajmu nieruchomości na użytek mieszkalny, pod warunkiem że stawka ta nie będzie niższa od 10 %;

k) Republika Portugalii może stosować jedną z dwóch obniżonych stawek przewidzianych w art. 12 ust. 3 lit. a) akapit trzeci w odniesieniu do usług gastronomicznych, pod warunkiem że stawka ta nie będzie niższa od 12 %".

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie określone w art. 1 wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy i niezwłocznie powiadamiają o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Metody dokonywania takiego odniesienia określane są przez Państwa Członkowskie.

2.
Państwa Członkowskie określone w art. 1 przekazują Komisji teksty podstawowych przepisów prawa krajowego przyjętych w dziedzinach objętych niniejszą dyrektywą.
Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejszą dyrektywę stosuje się od dnia 1 stycznia 1999 r. do końca okresu przejściowego określonego w art. 281 szóstej dyrektywy VAT.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 30 marca 2000 r.
W imieniu Rady
J. SÓCRATES
Przewodniczący

______

(1) Opinia przedstawiona dnia 15 marca 2000 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(2) Dz.U. C 75 z 15.3.2000, str. 21.

(3) Dz.U. L 145 z 13.6.1977, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 1999/85/WE (Dz.U. L 277 z 28.10.1999, str. 34).

(4) Dz.U. L 155 z 7.6.1989, str. 9.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.84.24

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 2000/17/WE zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej - przepisy przejściowe przyznane Republice Austrii i Republice Portugalii
Data aktu: 30/03/2000
Data ogłoszenia: 05/04/2000
Data wejścia w życie: 05/04/2000, 01/05/2004, 01/01/1999