Decyzja 90/67/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Ochrony Zwierząt Wykorzystywanych w Celach Doświadczalnych i Innych Celach Naukowych

DECYZJA KOMISJI
z dnia 9 lutego 1990 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Ochrony Zwierząt Wykorzystywanych w Celach Doświadczalnych i Innych Celach Naukowych

(90/67/EWG)

(Dz.U.UE L z dnia 20 lutego 1990 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

dyrektywa Rady 86/609/EWG z dnia 24 listopada 1986 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich dotyczących ochrony zwierząt wykorzystywanych w celach doświadczalnych i innych celach naukowych(1), w szczególności art. 22 ust. 3 przewiduje, że Komisja ustanowi stały komitet doradczy, w którym reprezentowane będą Państwa Członkowskie;

celem tej dyrektywy jest zapewnienie, harmonizacji przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych Państw Członkowskich dotyczących ochrony zwierząt wykorzystywanych w celach doświadczalnych i innych celach naukowych, aby uniknąć negatywnego wpływu na budowanie i funkcjonowanie wspólnego rynku, w szczególności poprzez zakłócenia konkurencji lub bariery w handlu;

aby osiągnąć ten cel, dyrektywa stanowi między innymi, że należy unikać ryzyka powielania doświadczeń; dlatego stały komitet doradczy powinien wspierać Komisję, w organizowaniu wymiany odpowiednich informacji z zakresu eksperymentów na żywych zwierzętach;

Komisja będzie w stanie skutecznie reagować w kwestiach wynikających ze stosowania dyrektywy, tylko wtedy, gdy będzie wspierana przez ekspertów będących specjalistami w zakresie doświadczeń na zwierzętach i którzy mają znaczne doświadczenie w zakresie praktyk administracyjnych oraz regulacji obowiązujących w Państwach Członkowskich;

opierając się na doświadczeniach zebranych w departamentach Komisji w zakresie komitetów doradczych, Komitetowi należy nadać formę prawną,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Ustanawia się przy Komisji Komitet Doradczy ds. Ochrony Zwierząt Wykorzystywanych w Celach Doświadczalnych i Innych Celach Naukowych (zwany dalej "Komitetem").

Artykuł  2

Zadaniem Komitetu będzie wspieranie Komisji w zakresie organizacji wymiany stosownych informacji, jak przewidziano w art. 22 ust. 3 dyrektywy 86/609/EWG i wspieranie Komisji w innych sprawach wynikających ze stosowania tej dyrektywy.

Artykuł  3

Każde Państwo Członkowskie jest reprezentowane w Komitecie przez dwóch urzędników organów państwowych, określonych w art. 6 dyrektywy 86/609/EWG, odpowiedzialnych za sprawowanie kontroli nad realizacją przepisów dyrektywy. W tych Państwach Członkowskich, w których do realizacji tego celu wyznaczono więcej niż jeden organ, Państwo Członkowskie wskaże Komisji, z którego organu powinni być wybrani obaj przedstawiciele.

Członkowie Komitetu, przy każdej okazji i według własnego uznania, wyznaczają z ich własnego organu odpowiednio wykwalifikowanego eksperta, do działania w ich imieniu na każdym określonym spotkaniu.

Artykuł  4

Przedstawiciel Komisji przewodniczy posiedzeniom Komitetu. Komisja zapewnia także obsługę sekretarską dla Komitetu oraz jego grup roboczych i organizuje ich pracę.

Artykuł  5

Kadencja członków Komitetu wynosi pięć lat. Ich mandaty są odnawialne. Po upływie pięcioletniego okresu, członkowie Komitetu pełnią swoje funkcje do czasu ich zastąpienia lub odnowienia ich powołania.

Kadencja członka może zakończyć się przed upływem pięcioletniego okresu na skutek rezygnacji, śmierci lub na żądanie organu państwowego, który go powołał. W tych przypadkach odpowiednia władza państwowa, po konsultacji z Komisją, wyznacza zastępcę na pozostałą część kadencji.

Członkowie nie są wynagradzani za swoją działalność.

Lista członków jest publikowana do celów informacyjnych przez Komisję w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  6

W celu wsparcia w wykonywaniu swych obowiązków Komitet może powoływać grupy robocze.

Grupy robocze składają Komisji sprawozdania z realizacji zadań powierzonych im przez Komitet.

Artykuł  7

Komitet wraz ze swoimi grupami roboczymi zbiera się w siedzibie Komisji lub jakimkolwiek innym miejscu, gdy jest zwoływany przez Komisję.

Przedstawiciele zainteresowanych departamentów Komisji uczestniczą w zebraniach Komitetu i jego grup roboczych. Przewodniczący i/lub Komisja mogą zaprosić inną osobę posiadającą specjalne kwalifikacje odnośnie do dowolnego tematu umieszczonego w porządku dziennym, do wzięcia udziału w charakterze eksperta w obradach Komitetu lub grup roboczych określonych w art. 6.

Artykuł  8

Nie przeprowadza się głosowania w sprawach omawianych przez Komitet i jego grupy robocze.

Kiedy żądana porada zostaje udzielona przy jednomyślnej aprobacie swoich członków, Komitet opracowuje wspólne wnioski.

W razie braku jednomyślnej aprobaty, różne stanowiska zajęte w trakcie dyskusji zostają ujęte w sprawozdaniu sporządzonym na odpowiedzialność Komisji.

Zasięgając opinii Komitetu lub jego grup roboczych, Komisja może wyznaczyć termin, do którego takie opinie powinny zostać przedłożone.

Artykuł  9

Bez uszczerbku dla przepisów art. 214 Traktatu, gdy przewodniczący lub Komisja powiadomi członków Komitetu, że żądana opinia lub przedstawiona sprawa jest natury poufnej, członkowie Komitetu są zobowiązani do nieujawniania informacji, które uzyskali podczas prac Komitetu lub jego grup roboczych.

W takich przypadkach, tylko członkowie Komitetu oraz przedstawiciele zainteresowanych departamentów Komisji mogą być obecni na posiedzeniach.

Sporządzono w Brukseli, dnia 9 lutego 1990 r.

W imieniu Komisji
Carlo RIPA DI MEANA
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 358 z 18.12.1986, str. l.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1990.44.30

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 90/67/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Ochrony Zwierząt Wykorzystywanych w Celach Doświadczalnych i Innych Celach Naukowych
Data aktu: 09/02/1990
Data ogłoszenia: 20/02/1990
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 09/02/1990