Tajlandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie produkcji, wprowadzania do obrotu i handlu maniokiem. Bruksela.1990.11.15.

PROTOKÓŁ
odnawiający Umowę o współpracy między Królestwem Tajlandii i Europejską Wspólnotą Gospodarczą w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

z jednej strony,

RZĄD KRÓLESTWA TAJLANDII

z drugiej strony,

UWZGLĘDNIAJĄC konsultacje przeprowadzone na wniosek Rządu Królestwa Tajlandii na mocy artykułu 1 Protokołu, podpisanego w dniu 23 maja 1986 roku, odnawiającego Umowę o współpracy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Królestwem Tajlandii w sprawie produkcji, obrotu i handlu maniokiem, zwaną dalej "Umową o współpracy";

BIORĄC POD UWAGĘ fakt, że od wejścia w życie Umowy o współpracy, Królestwo Tajlandii zostało Umawiającą się Stroną Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu (GATT);

UZNAJĄC, że Umowa o współpracy była właściwie stosowana;

BIORĄC POD UWAGĘ, że nie wszystkie cele rozwoju i dywersyfikacji rolnictwa mogły być zrealizowane w Tajlandii podczas wstępnego dziewięcioletniego okresu oraz, że dlatego też należy kontynuować podejmowanie wysiłków w tym obszarze, włączając, jeśli to konieczne, badanie na szczeblu ministerialnym;

POTWIERDZAJĄC wolę dalszego wykonywania Umowy o współpracy;

POSTANOWIŁY odnowić Umowę o współpracy, uzupełnioną i zmienioną na mocy niniejszego Protokołu w odniesieniu do odpowiednich postanowień artykułu 1, 3, 6 i 9 Umowy, oraz w tym celu powołały swoich pełnomocników:

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

RZĄD KRÓLESTWA TAJLANDII

KTÓRZY, po wymianie swoich pełnomocnictw uznanych za należyte i sporządzone we właściwej formie,

UZGODNILI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Umowę o współpracy przedłuża się na kolejny okres czteroletni, począwszy od dnia 1 stycznia 1991 roku.

Umowa o współpracy ma następnie zastosowanie przez kolejne okresy czteroletnie, w oparciu o ilości ustanowione dla okresu czteroletniego od dnia 1 stycznia 1991 roku do dnia 31 grudnia 1994 roku, o ile nie zostanie wypowiedziana przez którąkolwiek ze stron co najmniej jeden rok przed wygaśnięciem wstępnego lub każdego następnego okresu czteroletniego. Wypowiedzenie Umowy o współpracy staje się skuteczne w końcu okresu czteroletniego, w którym zostało ono notyfikowane.

Jednakże przed notyfikacją wypowiedzenia Umowy, którakolwiek ze stron powinna rozpocząć konsultacje z drugą stroną w celu ustalenia wzajemnie akceptowanych rozwiązań lub uzgodnienia zmian, które mogłyby umożliwić utrzymanie w mocy Umowy o współpracy.

Artykuł  2
1.
W okresie czteroletnim od dnia 1 stycznia 1991 roku do dnia 31 grudnia 1994 roku, oraz w każdym następnym okresie czteroletnim, całkowita ilość objęta wywozem wynosi 21 milionów ton na poszczególny okres. Jednakże wywóz w jednym roku nie może przekroczyć ilości całkowitej 5.750.000 ton.
2.
W celu utrzymania ciągłości dostaw manioku na przełomie lat 1990 i 1991 oraz na przełomie kolejnych okresów przedłużenia, począwszy od roku 1995, oraz z zastrzeżeniem rocznej maksymalnej ilości określonej w ustępie 1, mogą zostać wydane certyfikaty eksportowe obejmujące dodatkową ilość wynoszącą do 750.000 ton na wywóz przez Królestwo Tajlandii w ostatnich sześciu miesiącach 1990 roku, oraz do 650.000 ton w ostatnich sześciu miesiącach 1994 roku i w ostatnim roku każdego kolejno następującego okresu czteroletniego.

Ilości te zostaną wliczone do ilości objętych wywozem określonych na kolejny następujący okres czteroletni.

Artykuł  3
1.
Dla uzgodnionych ilości Wspólnota stosuje nadal maksymalną przywozową opłatę wyrównawczą w wysokości 6 % ad valorem na korzenie manioku i produkty obecnie przywożone na mocy Umowy o współpracy obejmujące twarde śruty pochodzące z procesu, w którym korzenie manioku są wstępnie przetwarzane do postaci mączki, przed otrzymaniem śruty. Stwierdza się, że usprawnienia technologiczne w przetwarzaniu manioku mające na celu ułatwienie jego transportu lub rozwiązanie problemów środowiskowych, powinny podlegać przeglądowi w ramach wspólnej grupy roboczej ustanowionej na mocy artykułu 7 Umowy o współpracy.
2.
Wejście w życie nowego zharmonizowanego systemu taryfowej klasyfikacji towarów nie spowoduje uszczerbku dla postanowień ustępu 1.
3.
Postanowienia niniejszego artykułu nie mają jednakże wpływu, ani nie przesądzają przyszłej definicji:

a) produktów objętych wstępnym związaniem Wspólnoty GATT, które jest obecnie zawieszone; albo

b) produktów objętych obecnymi ustaleniami GATT, polegającymi na tymczasowym zawieszeniu związania Wspólnoty GATT, które zostało zastąpione przez kontyngenty taryfowe.

4.
Jakakolwiek przyszła definicja lub wykładnia związania Wspólnoty GATT lub ustaleń tymczasowego zawieszenia określonego w ustępie 3, nie ma wpływu na Umowę o współpracy.
Artykuł  4

Wspólnota potwierdza dalsze realizowanie pomocy przewidzianej w artykule 6 Umowy o współpracy.

Artykuł  5

Niniejszy Protokół sporządzono w dwóch kopiach w językach: duńskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, greckim, włoskim, portugalskim, hiszpańskim i tajskim, przy czym każdy tekst jest na równi autentyczny.

W imieniu

W imieniu

Rady Wspólnot Europejskich

Królestwa Tajlandii

Ray MAC SHARRY

Amaret SILA-ON

Zmiany w prawie

Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 26.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1990.347.24

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Tajlandia-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Protokół odnawiający Umowę o współpracy w sprawie produkcji, wprowadzania do obrotu i handlu maniokiem. Bruksela.1990.11.15.
Data aktu: 15/11/1990
Data ogłoszenia: 12/12/1990
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1991