Kanada-Europejska Wspólnota Energii Atomowej. Protokół ustaleń dotyczący współpracy w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej.

PROTOKÓŁ USTALEŃ
między Europejską Wspólnotą Energii Atomowej reprezentowaną przez Komisję Wspólnot Europejskich a Rządem Kanady dotyczący współpracy w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej

Artykuł  I

Zakres i cele Protokołu

Rząd Kanady i Europejska Wspólnota Energii Atomowej reprezentowana przez Komisję Wspólnot Europejskich, dalej zwane "Stronami",

– powołując się na umowę ramową o współpracy handlowej i gospodarczej między Kanadą a Wspólnotami Europejskimi z dnia 6 lipca 1976 roku, która w art. III ust. 2 przewiduje wymianę technologiczną i naukową,

– uznając wzajemne korzyści, które mogą wypływać ze współpracy w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej,

– biorąc pod uwagę, że Komisja Wspólnot Europejskich koordynuje w imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej szerokie działania europejskie w dziedzinie syntezy jądrowej, i że Krajowa Rada Badawcza Kanady koordynuje niedawno ustanowione kanadyjskie działania w dziedzinie syntezy jądrowej, oraz

– mając na uwadze rozwój bliższej współpracy w przyszłości;

niniejszym zgadzają się współpracować w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej, w szczególności na tych obszarach, które zostały wymienione w Załączniku do niniejszego Protokołu.

Artykuł  II

Formy współpracy

Współpraca przybierze następujące formy:

– wymiana informacji, w tym sprawozdania z postępu prac i inne nietajne wyniki badań naukowych, które Strony mają prawo ujawnić, i które albo stanowią ich własność, albo są im udostępniane;

– wzajemny udział w spotkaniach naukowych organizowanych przez jedną ze Stron;

– wymiana specjalistów, przy czym każda ze Stron pokrywa koszty osobowe związane z oddelegowaniem swoich ekspertów;

– prowadzenie wspólnych eksperymentów, badań i projektów uzgodnionych przez Wspólny Komitet wspomniany niżej, w szczególności w odniesieniu do NET (Next European Torus) i do innych programów obu Stron;

– wymiana materiałów, wyposażenia i instrumentów.

Artykuł  III

Wykonanie i przegląd programów

W celu wykonywania współpracy określonej powyżej, Strony zgadzają się na powołanie Wspólnego Komitetu składającego się z dwóch przedstawicieli z każdej ze Stron. Ze strony kanadyjskiej niniejszym wyznacza się Krajową Radę Badawczą jako agencję wykonawczą, która wyznaczy kanadyjskich przedstawicieli do Wspólnego Komitetu.

Wykonywanie i szczegóły dotyczące działalności w zakresie współpracy zostaną ustalone jednomyślnie przez Wspólny Komitet. Ta działalność będzie zgodna z działaniami podjętymi w ramach Międzynarodowej Agencji Energii, w której uczestniczą obie Strony. Sprawozdania z postępu prac mogą być przedkładane podkomitetowi przygotowawczemu i współpracy ogólnej Wspólnego Komitetu ds. Współpracy, na mocy umowy ramowej wspomnianej powyżej.

Wspólny Komitet będzie się spotykał w razie potrzeby i nie rzadziej, niż raz w roku, przemiennie w Europie i Kanadzie. W przerwach między posiedzeniami, Wspólny Komitet może podejmować decyzje przez wymianę korespondencji.

Zawiadomienie o wypowiedzeniu jakiejkolwiek działalności w zakresie współpracy z rocznym wypowiedzeniem będzie składane Stronom za pośrednictwem Wspólnego Komitetu.

Artykuł  IV

Źródła funduszy

Działalność prowadzona na podstawie niniejszego Protokołu będzie podmiotem i będzie zależeć od funduszy i siły roboczej, którymi dysponuje każda ze Stron. Każda Strona będzie ponosić koszty swojego udziału w tej współpracy prowadzonej na podstawie niniejszego Protokołu.

Artykuł  V

Data wejścia w życie

Niniejszy Protokół Ustaleń będzie skuteczny od późniejszej z dwóch dat, w których zostanie podpisany i z uwzględnieniem artykułu III pozostanie w mocy przez okres pięciu lat od daty wejścia w życie, o ile nie zostanie wcześniej przedłużony przez umowę między Stronami.

Podpisano w .......... dnia

w dwóch egzemplarzach, w języku angielskim i francuskim, przy czym obydwa teksty są na równi autentyczne.

W imieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej W imieniu Rządu Kanady
reprezentowanej przez Komisję Wspólnot Europejskich

ZAŁĄCZNIK

Tematy prac w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej, które zostały wskazane dla współpracy EWEA i Kanady

– Fizyka tokamaku, w tym wspomagające ogrzewanie, wymiana paliwa, diagnostyka, gromadzenie danych oraz instrumenty kontrolne

– Paliwa do syntezy jądrowej, w tym wymagania postępowania z trytem oraz możliwe uzgodnienia co do jego dostaw

– Zdalna manipulacja

– Problemy bezpieczeństwa i środowiska związane z syntezą jądrową

– Elektrotechnika wysokiej mocy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1986.35.10

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Kanada-Europejska Wspólnota Energii Atomowej. Protokół ustaleń dotyczący współpracy w dziedzinie badań i rozwoju syntezy jądrowej.
Data aktu: 11/02/1986
Data ogłoszenia: 11/02/1986
Data wejścia w życie: 06/03/1986