Decyzja 86/200/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Rozpowszechniania Informacji Rolnej

DECYZJA KOMISJI
z dnia 12 maja 1986 r.
ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Rozpowszechniania Informacji Rolnej
(86/200/EWG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

a także mając na uwadze, co następuje:

praca nad upowszechnianiem informacji rolnej przewidzianej w art. 41 Traktatu może być skuteczniej koordynowana poprzez współpracę między Komisją a zainteresowanymi krajowymi ekspertami w komisji ekspertów;

w tym celu należy ustanowić Komitet Doradczy ds. Rozpowszechniania Informacji Rolnej, w którym reprezentowane są wydziały ds. informacji rolnej Państw Członkowskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym ustanawia się przy Komisji Komitet Doradczy ds. Rozpowszechniania Informacji Rolnej, zwany dalej "Komitetem".

Artykuł 2
1.
W skład Komitetu wchodzą kierownicy rolniczych służb doradczych Państw Członkowskich, każdy z nich w asyście specjalisty z dziedziny przepływu informacji.
2.
Kierownik służby doradczej może być od czasu do czasu i według własnego uznania zastąpiony na jakimś spotkaniu przez członka swojej służby, który jest specjalistą doradcą w przedmiocie, który omawiany jest na spotkaniu.
Artykuł  3

Przedstawiciel Komisji przewodniczy wszystkim spotkaniom Komitetu. Usługi sekretariatu dla Komitetu również zapewnia Komisja.

Artykuł 4

Komisja może zasięgać opinii Komitetu w sprawie najefektywniejszych środków i sposobów odnośnie do:

a) poprawy praktycznej skuteczności wspólnotowego wykazu badań rolniczych (AGREP), oraz bazy danych rolniczych FAO/EWG (EUR-AGRIS);

b) dostarczania Komisji, w porozumieniu ze Stałym Komitetem ds. Badań z Zakresu Rolnictwa wszystkich odnośnych informacji dotyczących problemów rolnictwa i gospodarstw rolnych, których rozwiązanie jest niezbędny do kontynuowania rozwoju wspólnej polityki rolnej;

c) przekazywania wszystkich istotnych wyników wspólnotowych programów badawczych w języku zrozumiałym dla służb doradczych i rolników;

d) poprawy, gdy jest to konieczne, treści, metod wdrażania i skuteczności środków polityki strukturalnej w każdej danej dziedzinie lub regionie Wspólnoty;

e) przekazywanie do wiadomości wszystkich istotnych informacji na temat innych odnośnych aspektów wspólnej polityki rolnej osobom zatrudnionym w rolnictwie w całej Wspólnocie.

Artykuł  5
1.
Kadencja członków Komitetu trwa trzy lata i jest odnawialna.
2.
Po upływie trzyletniego okresu członkowie Komitetu kontynuują pełnieni swoich funkcji do czasu powołania na ich miejsce nowych członków lub do czasu odnowienia kadencji.
3.
Kadencja członka może zostać zakończona przed upływem trzyletniego okresu w drodze rezygnacji lub śmierci. Może zostać również zakończona w przypadku, gdy służba doradcza, którą reprezentuje członek, żąda jego zastąpienia. W każdym przypadku zainteresowana służba doradcza, po odpowiednich konsultacjach z Komisją, wyznaczy osobę, która zastąpi takiego członka na pozostałą część danej kadencji.
4.
Członkowie nie są wynagradzani za swoje usługi.
5.
Do celów informacyjnych Komisja publikuje listę członków Komitetu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Artykuł  6

Komitet może powołać grupy robocze do pomocy w wykonywaniu swojej pracy. Komitet jest zwoływany w miarę konieczności przez Komisję. Przedstawiciele zainteresowanych departamentów Komisji biorą udział w zebraniach Komitetu i jego grup roboczych.

Artykuł 7
1.
W sprawach dyskutowanych przez Komitet nie przeprowadza się głosowań.
2.
Komisja może, zasięgając opinii Komitetu, ustalić termin, w którym taka opinia będzie wydana.
3.
Opinie wyrażone przez różne reprezentowane służby doradcze zostaną włączone do krótkiego sprawozdania przekazanego Komisji.
4.
W przypadku osiągnięcia jednomyślnej zgody w Komitecie w sprawie opinii, która ma zostać wydana, Komitet formułuje ustalone wnioski i załącza je do krótkiego raportu.
Artykuł  8

Bez uszczerbku postanowień art. 214 Traktatu, w przypadku gdy Komisja poinformuje ich, że żądana opinia ma poufny charakter, członkowie Komitetu zobowiązani są do nieujawniania informacji, z którymi zapoznali się w czasie prac w Komitecie.

W takich wypadkach tylko członkowie Komitetu i przedstawiciele zainteresowanych departamentów Komisji mogą być obecni na spotkaniach.

Artykuł 9

Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 12 maja 1986 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 12 maja 1986 r.
W imieniu Komisji
Frans ANDRIESSEN
Wiceprzewodniczący

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1986.149.46

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 86/200/EWG ustanawiająca Komitet Doradczy ds. Rozpowszechniania Informacji Rolnej
Data aktu: 12/05/1986
Data ogłoszenia: 03/06/1986
Data wejścia w życie: 12/05/1986, 01/05/2004