Rozporządzenie 1454/86 zmieniające rozporządzenie nr 136/66/EWG w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 1454/86
z dnia 13 maja 1986 r.
zmieniające rozporządzenie nr 136/66/EWG w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Zgromadzenia (2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno - Społecznego (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

odmiany ziarna rzepaku i rzepiku o niskiej zawartości glukozynolanów, zwanych odmianami "dwuzerowymi", dostarczają makuchów, odpowiadających raczej żywieniu zwierząt niż tych, które otrzymuje się z odmian tradycyjnych; należy zatem stwarzać korzystne warunki dla produkcji ziarna "dwuzerowego" we Wspólnocie;

cel ten może zostać osiągnięty pod warunkiem, że ustali się dodatek, którego cena docelowa oraz cena interwencyjna zostaną podwyższone; w konsekwencji należy odpowiednio zmienić rozporządzenie Rady nr 136/66/EWG (4), ostatnio zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 3768/85 (5);

system progu gwarancji dla ziarna rzepaku, rzepiku i słonecznika, określonego w art. 24a rozporządzenia nr 136/66/EWG nie pozwolił uzyskać oczekiwanych rezultatów; należy zmienić niniejsze rozporządzenie i zmniejszyć, z jednej strony, kwotę pomocy oraz cenę skupu interwencyjnego w pewnych granicach, jeśli szacunkowa ilość przekracza maksymalną ilość ustaloną dla bieżącego roku gospodarczego oraz, z drugiej strony, dopasować maksymalną ilość następnego roku gospodarczego, jeżeli ilość rzeczywiście wyprodukowana różni się od szacunkowej ilości,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu nr 136/66/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 24a otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 24a

1. W odniesieniu do ziarna rzepaku i rzepiku odmian "dwuzerowych" w latach 1986/87 oraz w następnych latach gospodarczych ceny docelowe oraz interwencyjne podwyższa się poprzez ustalenie dodatku.

2. Kwotę dodatku ustala się w sposób umożliwiający poprawę podaży ziarna odmian "dwuzerowych" we Wspólnocie.

Kwotę tę ustala Rada w tym samym czasie oraz zgodnie z tą samą procedurą, jak w przypadku cen docelowych i interwencyjnych.

3. Szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu, w szczególności warunki, jakie muszą być spełnione, by ziarno można było zakwalifikować jako odmianę "dwuzerową" przyjmuje się zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 38.";

2) w art. 26 ust. 1 akapit pierwszy zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie:

"Bez uszczerbku dla przepisów art. 27a zakup jest dokonywany według ceny interwencyjnej i jedynie według tej ceny.";

3) w art. 27 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Jeżeli cena docelowa pewnego typu ziarna jest wyższa niż światowa cena rynkowa określona w art. 29, przyznaje się pomoc dla ziarna zebranego i przetwarzanego na terenie Wspólnoty. Z uwzględnieniem dopuszczalnych wyjątków na podstawie ust. 3 oraz bez uszczerbku dla przepisów art. 27a, pomoc stanowi różnicę między wyżej wymienionymi cenami.

Pomoc przewidzianą dla ziarna rzepaku i rzepiku odmian "dwuzerowych" określa się na podstawie ceny docelowej powiększonej o dodatek przewidziany w art. 24 lit. a).";

4) dodaje się art. 27a w brzmieniu:

"Artykuł 27a

1. Rada, stanowiąc zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 43 ust. 2 Traktatu, ustala dla każdego roku gospodarczego, począwszy od roku 1986/87, maksymalne ilości gwarantowane wyprodukowanych we Wspólnocie ziarna rzepaku i rzepiku oraz ziarna słonecznika.

2. Maksymalne ilości gwarantowane ziarna rzepaku, rzepiku oraz słonecznika określa się na podstawie produkcji podczas okresu referencyjnego oraz przyszłego szacunkowego popytu.

3. Jeżeli produkcja ziarna rzepaku, rzepiku oraz słonecznika, określona przed początkiem roku gospodarczego, przewyższa maksymalną ilość gwarantowaną na wyżej wymienione ziarno w danym roku, kwotę pomocy redukuje się w wyniku stosowania ceny docelowej wskaźnika otrzymanego w wyniku dzielenia szacunkowej ilości przekraczającej gwarantowaną ilość maksymalną przez ilość szacunkową. Wyżej określona redukcja kwoty pomocy nie może przekroczyć 5% ceny docelowej.

Jeżeli stosowanie akapitu pierwszego do rzeczywistej produkcji zamiast do produkcji szacunkowej na początku roku gospodarczego doprowadziłoby do innej redukcji kwoty pomocy niż ta stosowana rzeczywiście, maksymalną ilość gwarantowaną na następny rok gospodarczy modyfikuje się z uwzględnieniem tej sytuacji.

4. W przypadku stosowania ust. 3 cenę skupu interwencyjnego redukuje się o tę samą kwotę, o którą została zredukowana pomoc.

5. Procedurę przewidzianą w art. 38 stosuje się w celu przyjęcia przepisów odnoszących się do wprowadzania w życie niniejszego artykułu."

Artykuł 2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się:

– od 1 lipca 1986 r. w odniesieniu do ziarna rzepaku i rzepiku,

– od 1 sierpnia 1986 r. w odniesieniu do ziarna słonecznika.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 13 maja 1986 r.

W imieniu Rady
W. F. van EEKELEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 85 z 14.4.1986, str. 14.

(2) Opinia wydana dnia 17 kwietnia 1986 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. C 118 z 20.5.1986, str. 1.

(4) Dz.U. 172 z 30.9.1966, str. 3025/66.

(5) Dz.U. L 362 z 31.12.1985, str. 8.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1986.133.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1454/86 zmieniające rozporządzenie nr 136/66/EWG w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów
Data aktu: 13/05/1986
Data ogłoszenia: 21/05/1986
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 24/05/1986, 01/07/1986, 01/08/1986