USA-Europejska Wspólnota Energii Atomowej. Umowa. Waszyngton.1958.06.19.

UMOWA STANY ZJEDNOCZONE-EURATOM

UMOWA MIĘDZY EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ (Euratom) A RZĄDEM STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

BIORĄC POD UWAGĘ, że na mocy Traktatu Rzymskiego z dnia 25 marca 1957 roku Królestwo Belgii, Republika Federalna Niemiec, Republika Francuska, Republika Włoska, Wielkie Księstwo Luksemburga i Królestwo Niderlandów utworzyły Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom) w celu przyczynienia się do podniesienia poziomu życia w Państwach Członkowskich i rozwoju wymiany handlowej z innymi państwami poprzez ustanawianie warunków niezbędnych do utworzenia i szybkiego rozwoju przemysłu jądrowego;

BIORĄC POD UWAGĘ, że Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki ustanowił program współpracy międzynarodowej pozwalający uczestniczącym w nim narodom na korzystanie z pokojowych zastosowań energii atomowej w zakresie umozliwiającym postęp techniczny i w odniesieniu do spraw związanych ze wspólną obroną i bezpieczeństwem;

BIORĄC POD UWAGĘ, że Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) i rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki wyraziły wzajemną wolę ustanowienia ścisłej współpracy w dziedzinie pokojowych zastosowań energii atomowej, a Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) proponuje, iż wprowadzi szeroki program mający przekładać się na wspólne korzyści;

BIORĄC POD UWAGĘ, że zawarcie Umowy ustanawiającej współpracę w dziedzinie pokojowych zastosowań energii atomowej rozpoczęłoby owocną wymianę doświadczeń i postępu technicznego oraz określiłoby początek, zarówno na poziomie rządowym, jak i na poziomie przemysłowym nowej ery wzajemnie korzystnych działań, a także wzmocniłoby solidarność w Europie i po drugiej stronie Atlantyku,

UMAWIAJĄCE SIĘ STRONY UZGODNIŁY, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  I

Umawiajace się Strony będą współpracować przy wykonaniu programów mających na celu promowanie pokojowego wykorzystania energii atomowej. Współpraca będzie prowadzona w różnych odstępach czasu i w zależności od potrzeb, zgodnie z klauzulami i warunkami, które zostaną ustalone, z zastrzeżeniem przepisów ustawowych odpowiednio stosowanych do Umawiających się Stron. W szczególności ustala się, iż zgodnie z obowiązującym prawem współpraca ze strony rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki będzie realizowana na mocy Umowy o Współpracy zawartej zgodnie z przepisami sekcji 123 ustawy z 1954 roku o energii atomowej i z późniejszymi zmianami do tej Umowy.

Artykuł  II

W rozumieniu niniejszej Umowy wyrazy "Umawiające się Strony" oznaczają Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom), działającą za pośrednictwem jej Komisji, oraz rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wyrazy "Umawiająca się Strona" oznaczają jedną z Umawiających się Stron.

Artykuł  III

Niniejsza Umowa wejdzie w życie w dniu, w którym każda z Umawiających się Stron otrzyma od drugiej Umawiającej się Strony pisemne powiadomienie o dopełnieniu wszystkich wymogów ustawowych i konstytucyjnych niezbędnych, by Umowa mogła wejść w życie.

W DOWÓD POWYŻSZEGO, niżej podpisani, posiadający w tym celu należyte pełnomocnictwa, podpisali niniejszą Umowę.

Sporządzono w Brukseli dnia 29 maja 1958 roku i w Waszyngtonie dnia 19 czerwca 1958 roku w dwóch egzemplarzach, w językach angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i niderlandzkim, które to języki są na równi autentyczne.

W imieniu Rządu

Stanów Zjednoczonych Ameryki:

John Foster DULLES

Lewis L. STRAUSS

W imieniu Europejskiej Wspólnoty

Energii Atomowej (Euratom):

Louis ARMAND

Enrico MEDI

Paul DE GROOTE

Heinz KREKELER

E. M. J. A. SASSEN

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1959.17.309

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: USA-Europejska Wspólnota Energii Atomowej. Umowa. Waszyngton.1958.06.19.
Data aktu: 19/06/1958
Data ogłoszenia: 19/03/1959
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 27/08/1958