(C/2024/2029)
Język postępowania: angielski
(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2024 r.)
Strony
Strona skarżąca: TB (przedstawiciele: L. Levi i N. Flandin, adwokaci)
Strona pozwana: Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (przedstawiciele: I. Taurina, G. Pappa i C. Chalanouli, pełnomocnicy, których wspierał B. Wagenbaur, adwokat)
Przedmiot
W skardze opartej na art. 270 TFUE skarżąca wnosi, po pierwsze, o stwierdzenie nieważności decyzji Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) o przedłużeniu jej umowy o pracę w zakresie, w jakim na podstawie tej decyzji, sformalizowanej aneksem do umowy otrzymanym dnia 13 października 2020 r. i podpisaniem tego aneksu dnia 26 października 2020 r., została przeniesiona na stanowisko niekierownicze. Po drugie skarżąca wnosi o stwierdzenie nieważności, w razie potrzeby, decyzji ENISA z dnia 12 maja 2021 r., którą zarząd ENISA oddalił jej zażalenie wniesione w dniu 12 stycznia 2021 r. na zaskarżoną decyzję. Po trzecie skarżąca domaga się odszkodowania zadośćuczynienia z tytułu poniesionych w wyniku przyjęcia tych decyzji krzywdy i szkody.
Sentencja
1) Skarga zostaje odrzucona jako niedopuszczalna.
2) TB zostaje obciążona kosztami postępowania.
Komitet Stały Rady Ministrów wprowadził bardzo istotne zmiany do projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – poinformował minister Maciej Berek w czwartek wieczorem, w programie „Pytanie dnia” na antenie TVP Info. Jak poinformował, projekt nowelizacji ustawy o PIP powinien trafić do Sejmu w grudniu 2025 roku, aby prace nad nim w Parlamencie trwały w I kwartale 2026 r.
05.12.20254 grudnia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt zmian w ustawie o PIP - przekazało w czwartek MRPiPS. Nie wiadomo jednak, jaki jest jego ostateczny kształt. Jeszcze w środę Ministerstwo Zdrowia informowało Komitet, że zgadza się na propozycję, by skutki rozstrzygnięć PIP i ich zakres działał na przyszłość, a skutkiem polecenia inspektora pracy nie było ustalenie istnienia stosunku pracy między stronami umowy B2B, ale ustalenie zgodności jej z prawem. Zdaniem prawników, to byłaby kontrrewolucja w stosunku do projektu resortu pracy.
05.12.2025Przygotowany przez ministerstwo pracy projekt zmian w ustawie o PIP, przyznający inspektorom pracy uprawnienie do przekształcania umów cywilnoprawnych i B2B w umowy o pracę, łamie konstytucję i szkodzi polskiej gospodarce – ogłosili posłowie PSL na zorganizowanej w czwartek w Sejmie konferencji prasowej. I zażądali zdjęcia tego projektu z dzisiejszego porządku posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów.
04.12.2025Prezydent Karol Nawrocki podpisał we wtorek ustawę z 7 listopada 2025 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Jej celem jest wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt futerkowych w celach komercyjnych, z wyjątkiem królika, w szczególności w celu pozyskania z nich futer lub innych części zwierząt. Zawetowana została jednak ustawa zakazująca trzymania psów na łańcuchach. Prezydent ma w tym zakresie złożyć własny projekt.
02.12.2025Resort pracy nie podjął nawet próby oszacowania, jak reklasyfikacja umów cywilnoprawnych i B2B na umowy o pracę wpłynie na obciążenie sądów pracy i długość postępowań sądowych. Tymczasem eksperci wyliczyli, że w wariancie skrajnym, zakładającym 150 tys. nowych spraw rocznie, skala powstałych zaległości rośnie do ponad 31 miesięcy dodatkowej pracy lub koniecznego zwiększenia zasobów sądów o 259 proc. Sprawa jest o tyle ważna, że na podobnym etapie prac są dwa projekty ustaw, które – jak twierdzą prawnicy – mogą zwiększyć obciążenie sądów.
25.11.2025Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym - poinformował w środę rzecznik rządu Adam Szłapka. Przygotowana przez resort zdrowia propozycja zakłada, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł w 2025 r. otrzymać dodatkowo około 3,6 mld zł z Funduszu Medycznego. MZ chce również, by programy inwestycyjne dla projektów strategicznych były zatwierdzane przez ministra zdrowia, a nie jak dotychczas, ustanawiane przez Radę Ministrów. Zamierza też umożliwić dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez gminy w całości ze środków Funduszu Medycznego.
19.11.2025| Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2024.2029 |
| Rodzaj: | Postanowienie |
| Tytuł: | Sprawa T-511/21: Postanowienie Sądu z dnia 22 grudnia 2023 r. - TB v. ENISA |
| Data aktu: | 22/12/2023 |
| Data ogłoszenia: | 18/03/2024 |