Sprawa C-127/22: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Varhoven administrative sad (Bułgaria) w dniu 22 lutego 2022 r. - Balgarska telekomunikatsionna kompania EAD/Direktor na Direktsia "Obzhalvane i danachno-osiguritelna praktika" Sofia

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Varhoven administrative sad (Bułgaria) w dniu 22 lutego 2022 r. - Balgarska telekomunikatsionna kompania EAD/Direktor na Direktsia "Obzhalvane i danachno-osiguritelna praktika" Sofia
(Sprawa C-127/22)

Język postępowania: bułgarski

(2022/C 191/24)

(Dz.U.UE C z dnia 10 maja 2022 r.)

Sąd odsyłający

Varhoven administrative sad

Strony w postępowaniu głównym

Strona wnosząca kasację: Balgarska telekomunikatsionna kompania EAD

Druga strona postępowania kasacyjnego: Direktor na Direktsia "Obzhalvane i danachno-osiguritelna praktika" Sofia

Pytania prejudycjalne

1) Czy art. 185 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE 1  należy interpretować w ten sposób, że wybrakowanie towarów w rozumieniu wyksięgowania aktywów lub zapasów z bilansu podatnika na tej podstawie, że nie przewiduje się już ich gospodarczego wykorzystania, ponieważ na przykład są zużyte, wadliwe, nieodpowiednie lub nie mogą być wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, oznacza zmianę czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia w związku z już zapłaconym podatkiem od wartości dodanej od zakupu towarów, która nastąpiła po złożeniu deklaracji VAT zgodnie z Zakon za danak varhu dobavenata stoinost (ustawą o podatku od wartości dodanej, zwaną dalej "ZDDS") i która w związku z tym rodzi obowiązek korekty odliczenia w sytuacji, gdy wybrakowane towary zostały następnie sprzedane jako towary wymienione w załączniku 2 [do ZDDS], co stanowi dostawę podlegającą opodatkowaniu?

2) Czy art. 185 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE należy interpretować w ten sposób, że wybrakowanie towarów w rozumieniu wyksięgowania aktywów lub zapasów z bilansu podatnika na tej podstawie, że nie przewiduje się już ich gospodarczego wykorzystania, ponieważ na przykład są zużyte, wadliwe, nieodpowiednie lub nie mogą być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, stanowi zmianę czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia w związku z już zapłaconym podatkiem od wartości dodanej od zakupu towarów, która nastąpiła po złożeniu deklaracji VAT zgodnie z ZDDS i która w związku z tym rodzi obowiązek korekty odliczenia w sytuacji, gdy wybrakowane towary zostały następnie zniszczone lub zutylizowane, a fakt ten został należycie udokumentowany lub potwierdzony?

3) W razie udzielenia odpowiedzi twierdzącej na pytanie pierwsze, drugie lub na oba pytania: czy art. 185 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE należy interpretować w ten sposób, że wybrakowanie towarów w okolicznościach opisanych powyżej stanowi należycie udokumentowany lub potwierdzony przypadek zniszczenia lub zagubienia towaru, który nie powoduje powstania obowiązku korekty odliczenia w związku z podatkiem od wartości dodanej zapłaconym przy zakupie towarów?

4) Czy art. 185 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE należy interpretować w ten sposób, że w należycie udokumentowanych lub potwierdzonych przypadkach zniszczenia lub zagubienia towaru można nie dokonywać korekty odliczenia tylko wtedy, gdy zniszczenie lub zagubienie zostały spowodowane zdarzeniami pozostającymi poza kontrolą podatnika, których nie mógł on przewidzieć ani uniknąć?

5) W razie udzielenia odpowiedzi przeczącej na pytanie pierwsze, drugie lub na oba pytania: czy art. 185 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE stoi na przeszkodzie przepisowi krajowemu takiemu jak art. 79 ust. 3 ZDDS w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2016 r. lub art. 79 ust. 1 ZDDS w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2017 r., który przewiduje obowiązek korekty odliczenia w przypadku wybrakowania towarów, nawet jeśli towary te zostały następnie sprzedane jako dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu w rozumieniu załącznika 2 [do ZDDS] lub jeśli zostały one zniszczone lub zutylizowane, a okoliczność ta została należycie udokumentowana lub potwierdzona?

1 Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. 2006, L 347, s. 1).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.191.19

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-127/22: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Varhoven administrative sad (Bułgaria) w dniu 22 lutego 2022 r. - Balgarska telekomunikatsionna kompania EAD/Direktor na Direktsia "Obzhalvane i danachno-osiguritelna praktika" Sofia
Data aktu: 10/05/2022
Data ogłoszenia: 10/05/2022