united kingdom
ukraine

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

(2020/C 305/03)

(Dz.U.UE C z dnia 15 września 2020 r.)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej nieznacznej zmiany jest dostępny w bazie danych eAmbrosia Komisji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Miel de sapin des Vosges"

Nr UE: PDO-FR-0204-AM04 - 15.5.2020

CHNP (X) CHOG ()

1.
Nazwa lub nazwy

"Miel de sapin des Vosges"

2.
Państwo członkowskie lub Państwo Trzecie

Francja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu [wymieniony w załączniku XI]

Klasa 1.4: Inne produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, miód, różne produkty mleczne z wyjątkiem masła itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Miód "Miel de sapin des Vosges" pochodzi ze spadzi zebranej przez pszczoły z jodeł czarnych z Wogezów. Ma on zabarwienie ciemnobrązowe z zielonkawymi refleksami. Posiada balsamiczny aromat i charakterystyczny słodowy smak, pozbawiony goryczy i smaków obcego pochodzenia.

Zawartość wody jest niższa lub równa 18 %, przewodnictwo elektryczne wyższe niż 950 mikrosimensów na cm, zawartość hydroksymetylofurfuralu niższa niż 15 mg/kg.

Miód posiada płynną konsystencję w momencie sprzedaży konsumentowi.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)
3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Miód musi być zebrany, odciągnięty, filtrowany i klarowany w obrębie wyznaczonego obszaru geograficznego.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

W celu sprzedaży konsumentom miód "Miel de sapin des Vosges" musi być pakowany w szklane słoiki z systemem identyfikacji ulegającym zniszczeniu przy otwarciu słoika.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Poza napisami, które należy obowiązkowo umieścić na etykiecie zgodnie z przepisami dotyczącymi etykietowania i prezentacji środków spożywczych, na etykiecie umieszcza się zarejestrowaną nazwę produktu - zapisaną widoczną, czytelną, nieusuwalną i dostatecznie dużą czcionką, w rozmiarze większym od rozmiaru największej czcionki widniejącej na etykiecie - oraz symbol ChNP Unii Europejskiej. Napisy te znajdują się w tym samym polu widzenia.

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Departament Meurthe-et-Moselle:

gminy: Angomont, Azerailles, Baccarat, Badonviller, Bertrambois, Bertrichamps, Bionville, Bremenil, Brouville, Cirey- Sur-Vezouze, Deneuvre, Fenneviller, Flin, Fontenoy-La-Joute, Gelacourt, Glonville, Hablainville, Lachapelle, Merviller, Migneville, Montigny, Neufmaisons, Neuviller-Les-Badonviller, Parux, Petitmont, Pettonville, Pexonne, Pierre-Percee, Raon-Les-Leau, Reherrey, Saint-Maurice-Aux-Forges, Sainte-Pole, Saint-Sauveur, Tanconville, Thiaville-Sur-Meurthe, Vacqueville, Val-Et-Chatillon, Vaxainville i Veney;

departament Moselle:

kantony Phalsbourg i Sarrebourg: wszystkie gminy;

departament Haute-Saône: gminy: Amont-Et-Effreney, Belfahy, Belonchamp, Beulotte-Saint-Laurent, Corravillers, Ecromagny, Esmoulieres, Faucogney-Et-La-Mer, Fresse, Haut-Du-Them-Chateau-Lambert, La Longine, Melisey, La Montagne, Plancher-Bas, Plancher-Les-Mines, La Rosiere, Saint-Barthelemy, Saint-Bresson, Servance-Miellin i Ternuay- Melay-Et-Saint-Hilaire;

departament Vosges:

gminy z wyjątkiem: kantonu Neufchâteau i gmin: Aingeville, Aouze, Aroffe, Aulnois, Auzainvilliers, Balleville, Bel- mont-Sur-Vair, Bulgneville, Chatenois, Courcelles-Sous-Chatenois, Crainvilliers, Darney-Aux-Chenes, Dolaincourt, Dombrot-Sur-Vair, Dommartin-Sur-Vraine, Gendreville, Gironcourt-Sur-Vraine, Hagneville-Et-Roncourt, Houecourt, Longchamp-Sous-Chatenois, Maconcourt, Malaincourt, Mandres-Sur-Vair, Medonville, Morelmaison, Morville, La Neuveville-Sous-Chatenois, Norroy, Ollainville, Parey-Sous-Montfort, Pleuvezain, Rainville, Removille, Saint-Ouen- Les-Parey, Saint-Paul, Saint-Remimont, Sandaucourt, Saulxures-Les-Bulgneville, Sauville, Soncourt, Suriauville, Urville, La Vacheresse-Et-La-Rouillie, Vaudoncourt, Vicherey, Viocourt, Vouxey i Vrecourt;

departament Territoire de Belfort:

gminy: Auxelles-Haut, Giromagny, Lamadeleine-Val-Des-Anges, Lepuix, Riervescemont, Rougemont-Le-Chateau i Ves- cemont.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Miód "Miel de sapin des Vosges" pochodzi ze spadzi zebranej przez pszczoły w lasach, głównie z drzewami iglastymi (Abies pectinata), które są charakterystyczne dla regionu Wogezów.

Sok z jodeł jest wysysany przez mszyce, które przetwarzają go w spadź. Po wyprodukowaniu spadzi przez mszyce jest ona zbierana przez pszczoły w celu przetworzenia na miód. Miód ten, będąc owocem pracy pszczół i człowieka, charakteryzuje się ciemną barwą i zielonymi refleksami oraz wykazuje balsamiczny aromat i słodowy smak.

Obszar geograficzny charakteryzuje się obecnością masywu górskiego Wogezów. W tym gęsto zalesionym obszarze jodła z Wogezów jest najczęściej występującym gatunkiem. Jodła ta jest dobrze przystosowana do kwaśnego podłoża z granitu i piaskowca i do półkontynentalnego klimatu charakteryzującego się wilgotnością i niską temperaturą, które sprzyjają jej rozwojowi. Północno-południowe położenie Wogezów pogłębia cechy tego klimatu, zatrzymując płynące z zachodu chmury, co prowadzi do obfitych opadów (efekt Foehna). Produkcja miodu w Lotaryngii ma bardzo starą tradycję. Różne dokumenty potwierdzają wyróżnienia i nagrody zdobyte podczas konkursów, w szczególności targów rolnych w 1902 r.

Pszczelarze z Wogezów dołożyli wszelkich starań, by zwiększyć rozpoznawalność i promować tę szczególną produkcję.

Starania te zwieńczyło uznanie w dniu 25 kwietnia 1952 r. przez Sąd Najwyższy w Nancy nazwy pochodzenia "Miel des Vosges-Montagne", zmienionej w dniu 30 lipca 1996 r. na chronioną nazwę pochodzenia (appellation d'origine contrôlée) "Miel de sapin des Vosges".

W opracowaniu zatytułowanym "Le goût du miel" (Gonnet & Vache, 1985) autorzy wykazali różnicę między "Miel de sapin des Vosges" a innymi miodami z drzew iglastych produkowanymi we Francji, głównie ze względu na jego właściwości: ciemnobrązowe zabarwienie z zielonkawymi refleksami, powolna krystalizacja lub jej brak, balsamiczny aromat i charakterystyczny słodowy smak.

Miód "Miel de sapin des Vosges" jest produktem posiadającym bardzo silny związek z obszarem, z którego pochodzi, ponieważ produkowany jest w sposób nieprzerwany z odmiany jodły występującej w Wogezach. Z tej właśnie odmiany mszyce pobierają soki i przetwarzają je w spadź, którą pszczoły zbierają do produkcji bardzo charakterystycznego miodu.

Produkcja ta jest ściśle związana z usytuowaniem w regionie Wogezów tej szczególnej odmiany lasów jodłowych oraz z umiejętnościami pszczelarzy, którzy potrafili zachować całą ich specyfikę.

W stanowiących odniesienie pozycjach książkowych (Gonnet & Vache, Le goût du miel, 1985) wykazano unikatowy charakter tego miodu związany z warunkami występującymi w odnośnym obszarze, w szczególności klimatem i glebą. Te właściwości wiążą się również ze zbieraniem przez pszczoły spadzi produkowanej przez mszyce na jodłach z Wogezów (Abies pectinata). O właściwościach tego miodu decydują następujące czynniki: odmiana jodły, na której zbierana jest spadź, oraz charakter miodu "Miel de sapin des Vosges" (miód spadziowy).

Elementem, który znakomicie obrazuje ten ścisły związek pomiędzy środowiskiem a produktem, jest cykliczność powstawania spadzi, związana z cyklem rozwoju mszyc. Zjawisko to pozostaje wciąż mało poznane.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

http://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-be8a8d67-bd17-426f-8c86-a4d3d42a4a27

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.305.3

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
Data aktu: 15/09/2020
Data ogłoszenia: 15/09/2020