Zawiadomienie Komisji Europejskiej w sprawie kumulacji między Unią Europejską a niektórymi państwami należącymi do grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku ("państwami AKP") stosującymi umowy o partnerstwie gospodarczym, innymi państwami AKP oraz krajami i terytoriami zamorskimi Unii Europejskiej na mocy umów o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami CARIFORUM, państwami Pacyfiku oraz państwami Afryki Wschodniej i Południowej.

Zawiadomienie Komisji Europejskiej w sprawie kumulacji między Unią Europejską a niektórymi państwami należącymi do grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku ("państwami AKP") stosującymi umowy o partnerstwie gospodarczym, innymi państwami AKP oraz krajami i terytoriami zamorskimi Unii Europejskiej na mocy umów o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami CARIFORUM, państwami Pacyfiku oraz państwami Afryki Wschodniej i Południowej

(2019/C 69/02)

(Dz.U.UE C z dnia 22 lutego 2019 r.)

Protokoły dotyczące definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej w ramach umów o partnerstwie gospodarczym ("UPG") między Unią Europejską ("Unia") a państwami CARIFORUM 1 , państwami Pacyfiku 2  oraz Afryką Wschodnią i Południową ("ESA") 3  przewidują kumulację pochodzenia w Unii 4 .

Kumulacja umożliwia eksporterom w Unii, zgodnie ze szczególnymi warunkami każdej UPG, uwzględnienie w produktach wywożonych na podstawie UPG, materiałów pochodzących z państwa objętego UPG, z innych państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (zwanych dalej "państwami AKP") lub krajów i terytoriów zamorskich ("KTZ") 5 , tak jakby materiały te pochodziły z Unii; Kumulacja umożliwia również traktowanie czynności obróbki lub przetwarzania przeprowadzanych w państwie objętym UPG, innych państwach AKP lub w KTZ, jako przeprowadzanych w Unii.

Wspomniana kumulacja, pod warunkiem spełnienia szczególnych wymogów określonych w każdym protokole dotyczącym reguł pochodzenia do UPG wymienionych w niniejszym zawiadomieniu, może mieć zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy Unia:

-
zawarła umowę o współpracy administracyjnej z zainteresowanymi krajami i terytoriami, która zapewnia prawidłowe wdrożenie przepisów dotyczących kumulacji, oraz
-
przekazała państwom objętym UPG szczegółowe informacje o takich umowach o współpracy administracyjnej.

Unia zawarła umowę o współpracy administracyjnej z następującymi państwami AKP objętymi UPG oraz KTZ:

-
Państwa AKP objęte UPG:

Karaiby: Antigua i Barbuda; Wspólnota Bahamów; Barbados; Belize; Wspólnota Dominiki; Republika Dominikańska; Grenada; Kooperacyjna Republika Gujany; Jamajka; Saint Kitts i Nevis; Saint Lucia; Saint Vincent i Grenadyny; Republika Surinamu oraz Republika Trynidadu i Tobago;

Region Afryki Środkowej: Republika Kamerunu;

Region Afryki Wschodniej i Południowej: Republika Madagaskaru; Republika Mauritiusu; Republika Seszeli i Republika Zimbabwe;

Region Pacyfiku: Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei, Republika Wysp Fidżi i Samoa;

Południowoafrykańska Wspólnota Rozwoju: Republika Botswany; Królestwo Eswatini; Królestwo Lesotho; Republika Mozambiku; Republika Namibii i Republika Południowej Afryki;

Region Afryki Wschodniej: Republika Wybrzeża Kości Słoniowej; Republika Ghany.

-
Pozostałe państwa AKP:

Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Republika Zielonego Przylądka, Republika Środkowoafrykańska, Komory, Czad, Kongo (Brazzaville), Wyspy Cooka, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Gwinea Równikowa, Erytrea, Etiopia, Gambia, Republika Gwinei, Gwinea Równikowa, Haiti, Kenia, Kiribati, Liberia, Malawi, Mali, Mauretania, Mikronezja, Nauru, Niger, Nigeria, Niue, Rwanda, Wyspy Salomona, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Tanzania, Timor Wschodni, Togo, Tonga, Tuvalu, Uganda, Vanuatu i Zambia

Art. 3. protokołu II do tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE - Państwa Pacyfiku; Art. 3 protokołu I do tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE - ESA;

-
Kraje i terytoria zamorskie:

Grenlandia; Nowa Kaledonia i terytoria zależne; Polinezja Francuska; Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne Wyspy Wallis i Futuna; Saint-Barthélemy; Saint-Pierre i Miquelon; Aruba; Bonaire; Curaçao; Saba; Sint Eustasius; Sint Marteen; Anguilla; Bermudy; Kajmany; Falklandy; Georgia Południowa i Sandwich Południowy; Montserrat; Pitcairn; Święta Helena i terytoria zależne; Brytyjskie Terytorium Antarktyczne; Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego; Wyspy Turks i Caicos oraz Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Komisja Europejska należycie powiadomiła państwa CARIFORUM, państwa Pacyfiku i państwa ESA o szczegółach takich umów o współpracy administracyjnej.

W drodze niniejszego zawiadomienia zainteresowane strony zostają poinformowane, że Unia spełnia wymogi administracyjne określone w każdym protokole 6 .

Kumulacja w Unii określona w protokołach dotyczących reguł pochodzenia do UPG, o których mowa w niniejszym zawiadomieniu, może być zatem stosowana od dnia publikacji niniejszego zawiadomienia pod warunkiem spełnienia innych wymogów przewidzianych w poszczególnych protokołach 7 , w przypadku państw i terytoriów wymienionych w niniejszym zawiadomieniu.

Niniejsze zawiadomienie jest publikowane zgodnie z:

-
art. 3 ust. 3 lit. c) protokołu I do umowy o partnerstwie gospodarczym UE - CARIFORUM,
-
art. 3 ust. 6 lit. c) protokołu II do tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE - Państwa Pacyfiku,
-
art. 3 ust. 6 lit. c) protokołu 1 do tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE - ESA.
1 Dz.U. L 289 z 30.10.2008, s. 3.
2 Dz.U. L 272 z 16.10.2009, s. 2.
3 Dz.U. L 111 z 24.4.2012, s. 2.
4 Art. 3 protokołu I do umowy o partnerstwie gospodarczym UE-CARIFORUM;
5 KTZ wymienione w załączniku II do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
6 Art. 3 ust. 3 lit. a) i c) protokołu I do umowy o partnerstwie gospodarczym UE-CARIFORUM; Art. 3 ust. 6 lit. a) i c) protokołu II do tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE-Państwa Pacyfiku; Art. 3 ust. 6 lit. a) i c) protokołu I do tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE-ESA;
7 Art. 3 ust. 3 lit. b) protokołu I do umowy o partnerstwie gospodarczym UE-CARIFORUM; Art. 3 ust. 6 lit. b) protokołu II do tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE-Państwa Pacyfiku; Art. 3 ust. 6 lit. b) protokołu I do tymczasowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE-EPA;

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.69.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie Komisji Europejskiej w sprawie kumulacji między Unią Europejską a niektórymi państwami należącymi do grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku ("państwami AKP") stosującymi umowy o partnerstwie gospodarczym, innymi państwami AKP oraz krajami i terytoriami zamorskimi Unii Europejskiej na mocy umów o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami CARIFORUM, państwami Pacyfiku oraz państwami Afryki Wschodniej i Południowej.
Data aktu: 22/02/2019
Data ogłoszenia: 22/02/2019