Zgłoszenie zamiaru koncentracji (Sprawa M.8871 - RWE/E.ON Assets).

Zgłoszenie zamiaru koncentracji
(Sprawa M.8871 - RWE/E.ON Assets)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2019/C 38/09)

(Dz.U.UE C z dnia 31 stycznia 2019 r.)

1.
W dniu 22 stycznia 2019 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 1 , Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji.

Zgłoszenie to dotyczy następujących przedsiębiorstw:

-
RWE AG ("RWE", Niemcy),
-
niektórych aktywów wytwórczych przedsiębiorstwa E.ON SE ("aktywa E.ON", Niemcy). Aktywa E.ON obejmują następujące podmioty i udziały w podmiotach: E.ON Climate & Renewables GmbH (Niemcy), Amrum Offshore West GmbH (Niemcy), E.ON Climate & Renewables UK Limited (Zjednoczone Królestwo), E.ON Climate & Renewa-bles North America, LLC (USA), E.ON Wind Sweden AB (Szwecja), E.ON Climate & Renewables Italia S.r.l (Włochy). Ponadto RWE przejmie około 60 % udziałów w Rampion NewCo (Zjednoczone Królestwo), uzyskując tym samym pośredni udział w Rampion Offshore Wind Limited (Zjednoczone Królestwo) w wysokości około 30 %. Oprócz tych aktywów odnawialnych, RWE przejmie od E.ON udziały w aktywach związanych z energią jądrową, które obejmują udziały mniejszościowe w wysokości 12,5 % w Kernkraftwerke Lippe-Ems GmbH (Niemcy), udziały mniejszościowe w wysokości 25 % w Kernkraftwerk Gundremmingen GmbH (Niemcy) oraz 25 % udziałów we współwłasności łącznej paliwa jądrowego i odpadów jądrowych oraz nieruchomości związanej z elektrownią jądrową Gundremmingen.

Przedsiębiorstwo RWE przejmuje, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, kontrolę nad aktywami E.ON.

Koncentracja stanowi część złożonej transakcji wymiany aktywów między RWE a E.ON. W odrębnej sprawie (sprawa M.8870) E.ON powiadomi Komisję o proponowanym przejęciu wyłącznej kontroli nad działalnością Innogy, zarówno w zakresie dystrybucji, jak i sprzedaży detalicznej energii, oraz niektórych aktywów produkcyjnych. Przedsiębiorstwo Innogy jest obecnie kontrolowane przez RWE i RWE zachowa dużą część aktywów wytwórczych Innogy. W ramach częściowego wynagrodzenia za nabycie Innogy przez E.ON RWE otrzyma również ok. 16,7 % udziałów w E.ON.

Koncentracja dokonywana jest w drodze zakupu aktywów i akcji.

2.
Przedmiotem działalności gospodarczej przedsiębiorstw biorących udział w koncentracji jest:
-
RWE jest przedsiębiorstwem energetycznym prowadzącym działalność w całym łańcuchu dostaw, w tym w zakresie wytwarzania, dostaw hurtowych, przesyłu, dystrybucji, sprzedaży detalicznej i działalności związanej z energią (takiej jak pomiary, elektromobilność itp.). Przedsiębiorstwo RWE i jego spółki zależne, w tym Innogy, prowadzą działalność w kilku krajach europejskich, w tym w Czechach, Belgii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, w Luksemburgu, Niderlandach, Polsce, Rumuni, na Słowacji i w Zjednoczonym Królestwie,
-
aktywa E.ON obejmują zasadniczo całość obecnej działalności związanej z wytwarzaniem energii odnawialnej oraz udziały mniejszościowe posiadane obecnie przez E.ON w obsługiwanych przez RWE elektrowniach jądrowych Gun-dremmingen C i Emsland.
3.
Po wstępnej analizie Komisja uznała, że zgłoszona transakcja może wchodzić w zakres rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Jednocześnie Komisja zastrzega sobie prawo do podjęcia ostatecznej decyzji w tej kwestii.
4.
Komisja zwraca się do zainteresowanych osób trzecich o zgłaszanie ewentualnych uwag na temat planowanej koncentracji.

Komisja musi otrzymać takie uwagi w nieprzekraczalnym terminie dziesięciu dni od daty niniejszej publikacji. Należy zawsze podawać następujący numer referencyjny:

M.8871 - RWE/E.ON Assets

Uwagi można przesyłać do Komisji pocztą, pocztą elektroniczną lub faksem. Należy stosować następujące dane kontaktowe:

E-mail: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu

Faks: +32 22964301

Adres pocztowy:

European Commission Directorate-General for Competition Merger Registry 1049 Bruxelles/Brussel BELGIQUE/BELGIË

1 Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1 ("rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw").

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.38.22

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zgłoszenie zamiaru koncentracji (Sprawa M.8871 - RWE/E.ON Assets).
Data aktu: 31/01/2019
Data ogłoszenia: 31/01/2019