Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie wniosku o zatwierdzenie zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie wniosku o zatwierdzenie zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

(2019/C 3/05)

(Dz.U.UE C z dnia 7 stycznia 2019 r.)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszy wniosek o zatwierdzenie zmiany nieznacznej zgodnie z art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1  z dnia 18 grudnia 2013 r.

Wniosek o zatwierdzenie tej zmiany nieznacznej jest podany do wiadomości publicznej w bazie danych DOOR Komisji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MELON DU QUERCY"

Nr UE: PGI-FR-0086-AM03 - 11.4.2017

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa lub nazwy "Melon du Quercy"
2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie Francja
3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Melon odmiany rodzaju "Charentais", o gładkiej lub chropowatej zielonoszarej przechodzącej w żółty skórce, pomarańczowym miąższu i masie co najmniej 450 g.

Owoce całe, zdrowe, o świeżym wyglądzie, jędrne, czyste, dobrej jakości; w przypadku owoców zbieranych z szypułką musi mieć ona długość poniżej 2 cm.

Współczynnik refraktometryczny wynosi co najmniej 11 w skali Brixa.

Owoce "Melon du Quercy" są sprzedawane całe i w opakowaniach. W każdym opakowaniu masa najcięższego melona nie może przekroczyć 30 % masy melona najlżejszego.

Zawartość każdego opakowania musi być jednolita i składać się z melonów, które wyraźnie osiągnęły ten sam etap rozwoju i dojrzałości oraz posiadają wyraźnie tę samą barwę.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)
3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Uprawa, zatwierdzanie i sortowanie "Melon du Quercy" odbywają się w obszarze geograficznym ChOG.

Etapy zatwierdzania i sortowania odbywają się na obszarze geograficznym, ponieważ mają one zasadnicze znaczenie dla właściwej selekcji melonów kwalifikujących się do objęcia ChOG; przeprowadzają je podmioty gospodarcze przeszkolone w zakresie oceny optymalnej dojrzałości melonów na podstawie zabarwienia skórki i zawartości cukru mierzonej metodą refraktometrii.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa Pakowanie i umieszczanie naklejek na poszczególnych melonach odbywają się na obszarze geograficznym ChOG.

Pakowanie przeprowadza się jednocześnie z etapem zatwierdzania, sortowania i umieszczania naklejek na poszczególnych melonach "Melon du Quercy", aby ograniczyć liczbę czynności mogących negatywnie wpłynąć na jakość melona. Czynności te wykonuje się bowiem bardzo szybko, aby umożliwić wprowadzenie produktu do obrotu w ciągu 6 dni następujących po zbiorze.

Ponadto identyfikowalność zapewnia się dzięki indywidualnej identyfikacji melonów i opakowaniom oznaczonym nazwą "Melon du Quercy", a także dzięki prowadzeniu specjalnej ewidencji zapasów.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Każde opakowanie musi zawierać nazwę chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy", przy czym rozmiar czcionki jest co najmniej równy połowie rozmiaru największej czcionki zastosowanej na opakowaniu.

Ponadto każdy melon jest oznaczany poprzez umieszczenie samoprzylepnej naklejki, na której znajduje się nazwa chronionego oznaczenia geograficznego "Melon du Quercy", przy czym rozmiar czcionki jest co najmniej równy połowie rozmiaru największej czcionki zastosowanej na naklejce poza czcionką zastosowaną w symbolu ChOG Unii Europejskiej.

4.
Określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny ChOG "Melon du Quercy" obejmuje następujące gminy:

w departamencie Lot:

gminy: Aujols, Bach, Bagat-en-Quercy, Belfort-du-Quercy, Belmont-Sainte-Foi, Le Boulvé, Cambayrac, Carnac-Rouffiac, Castelnau-Montratier -Sainte-Alauzie, Cézac, Cieurac, Concots, Cremps, Escamps, Fargues, Flaujac-Poujols, Floressas, Fontanes, L'Hospitalet, Labastide-Marnhac, Laburgade, Lacapelle-Cabanac, Lalbenque, Lascabanes, Mauroux, Le Montat, Montcuq-en-Quercy-Blanc, Montdoumerc, Montlauzun, Pern, Saint-Cyprien, Saint-Daunès, Saint-Laurent-Lolmié, Saint-Matré, Saint-Pantaléon, Saint-Paul- Flaugnac, Saux, Sauzet, Sérignac, Vaylats, Villesèque.

w departamencie Lot-et-Garonne:

gminy: Anthe, Auradou, Beauville, Blaymont, Bourlens, Castelculier, Cauzac, Cazideroque, Clermont-Soubiran, Courbiac-Dausse, Dondas, Engayrac, Frespech, Grayssas, Hautefage-la-Tour, Lafox, Masquières, Massels, Massoulès, Montayral, Penne-d'Agenais, Puymirol, Saint-Caprais-de-Lerm, Saint-Jean-de-Thurac, Saint-Martin-de-Boville, Saint-Maurin, Saint-Pierre-de-Clairac, Saint-Romain-le-Noble, Saint-Sylvestre-sur-Lot, Saint-Urcisse, Saint-Vite, Tayrac, Thézac, Tournon-d'Agenais, Trémons, Trentels, Saint-Georges.

w departamencie Tarn-et-Garonne:

kantony: Aveyron-Lère, Moissac, Pays de Serres - Sud Quercy, Quercy-Aveyron,

gminy: Boudou, Bourg-de-Visa, Brassac, Bruniquel, Castelsagrat, Cayriech, Corbarieu, Gasques, Genebrières, Goudourville, Labastide-de-Penne, Lapenche, Lavaurette, Léojac, Malause, Monclar-de-Quercy, Montauban, Monteils, Montjoi, Mouillac, Perville, Pommevic, Puygaillard-de-Quercy, Puylaroque, Reyniès, Saint-Cirq, Saint-Clair, Saint-Georges, Saint-Nauphary, Saint-Nazaire-de-Valentane, Saint-Paul-d'Espis, Saint-Vincent-Lespinasse, La Salvetat-Belmontet, Septfonds, Valence, Varennes, Verlhac-Tescou, Villebrumier.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Obszar charakteryzuje się klimatem o dużej zmienności wpływu oceanicznego (chłód i wilgoć) oraz śródziemnomorskiego (upał i susza), która powoduje wysokie amplitudy temperatur. Taki umiarkowany klimat jest odpowiedni do uprawy melonów.

Na obszarze występuje gleba gliniasto-wapienna. Świetnie nadaje się ona do uprawy melona.

Specyfika produktu

"Melon du Quercy" pochodzi z odmian rodzaju "Charentais", których owoce posiadają gładką lub chropowatą skórkę o mniej lub bardziej zarysowanych prążkach.

Wyróżnia się pomarańczowym miąższem, soczystym, jędrnym i jednocześnie rozpływającym się w ustach.

Wybór odmian w oparciu o kryteria agronomiczne i aromatyczne (zapach, smak itp.), w połączeniu z gliniasto-wapienną glebą, typowym klimatem i kryteriami zbioru (optymalna dojrzałość), stanowią decydujące czynniki umożliwiające uzyskanie owoców, w których można odnaleźć całe możliwe bogactwo: słodki smak (minimalnie 11 °Briksa), głęboki zapach i smak, bogaty i charakterystyczny aromat.

Związek przyczynowy

Warunki glebowo-klimatyczne obszaru geograficznego sprzyjają uzyskiwaniu aromatycznych owoców.

Z jednej strony gliniasto-wapienna gleba o zrównoważonej strukturze i odpowiednim napowietrzeniu sprzyja regularnemu wzrostowi roślin i zapewnia optymalną równowagę mineralną owoców.

Z drugiej zaś strony szczególny klimat Quercy sprzyja zawiązywaniu się owoców, zapewniając optymalizację liczby owoców na roślinę. Wszystkie owoce są dzięki temu lepiej odżywione. Jednocześnie wpływ śródziemnomorski (upał i susza), szczególnie odczuwalny w lecie, sprzyja dojrzewaniu owoców.

Jakość "Melon du Quercy" zależy również od umiejętności podmiotów gospodarczych związanych z produkcją tego owocu, które wyrażają się w szczególności w selekcji odmian szczególnie dostosowanych do obszaru produkcji, zbiorze po osiągnięciu optymalnej dojrzałości i zoptymalizowanych terminach przygotowania melonów po zbiorze.

"Melon du Quercy" zawdzięcza swoją renomę wczesnej identyfikacji owocu przez podmioty gospodarcze już w 1994 r. Wiele wydarzeń towarzyszących wprowadzaniu do obrotu melonów wzmacnia ich renomę, np. święto w Belfort-du-Quercy organizowane w połowie sierpnia lub uroczyste otwarcie sezonu w lipcu 1994 r. w prefekturze departamentu Lot, które znalazło szeroki oddźwięk w prasie lokalnej. W lipcu 1996 r. nagłówek gazety "Dépêche du Midi" informował o "doskonałości »Melon du Quercy«".

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

https://extranet.inao.gouv.fr/fichier/FinPNOCDCIGPMelonDuQuercy2017.pdf

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.3.8

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie wniosku o zatwierdzenie zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.
Data aktu: 07/01/2019
Data ogłoszenia: 07/01/2019