Zaproszenie do składania ofert w ramach procedury przetargowej dotyczącej przekazania obszarów wydobycia węglowodorów.

Zaproszenie do składania ofert w ramach procedury przetargowej dotyczącej przekazania obszarów wydobycia węglowodorów

(2019/C 3/02)

(Dz.U.UE C z dnia 7 stycznia 2019 r.)

Okręgowy Urząd Górniczy w Bratysławie ogłasza zgodnie z sekcją 27a ust. 1 ustawy zákon č. 44/1988 Zb. o ochrane a využití nerastného bohatstva (banský zákon) (ustawa nr 44/1998 w sprawie ochrony i wykorzystania zasobów mineralnych (ustawa o górnictwie)), z późniejszymi zmianami, że Republika Słowacka, za jego pośrednictwem jako właściwego organu, rozpoczyna procedurę przetargową dotyczącą przekazania obszarów wydobycia złóż gazu ziemnego (będących w posiadaniu Republiki Słowackiej) oraz, zgodnie z art. 3 ust. 2 lit. a) dyrektywy 94/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 1994 r. w sprawie warunków udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badanie i produkcję węglowodorów 1 , zaprasza zainteresowane strony do składania wniosków dotyczących przekazania następujących obszarów górniczych:

Špačince (złoże nr 13)

Nazwa/nr referencyjny obszaru górniczego: Špačince/098/A

Powierzchnia obszaru górniczego w m2: 322 923,89

Rodzaj kopaliny: gaz ziemny

Wielkość zasobów geologicznych: 10 000 000 m3 należące do kategorii zasobów pozabilansowych

Obszar katastralny (nr identyfikacyjny IČUTJ): Špačince (861 049)

Powiat/kod powiatu: Trnava/207

Stan miejsca wydobycia: złoże eksploatowane do 1996 r. Od tego czasu złoże nie było

eksploatowane.

Współrzędne punktów wyznaczających granicę obszaru górniczego Špačince:

Punkt wyznaczający granicę obszaru wydobycia Długość geograficzna Szerokość geograficzna
I 17,62747682 48,42965402
II 17,62520611 48,43127419
III 17,62404136 48,43947535
IV 17,62728349 48,43967919
V 17,63029415 48,43159405

Współrzędne geograficzne podano w stopniach dziesiętnych, zastosowano system geodezyjny WGS-84.

Podstawowe dane:

Rodzaj zezwolenia - wyłączne prawo eksploatacji złoża oraz przetwarzania wydobytej kopaliny (prawo to będzie przysługiwać wybranemu kandydatowi wyłącznie po otrzymaniu prawnie wiążącego zezwolenia na prowadzenie działalności górniczej od Okręgowego Urzędu Górniczego).

Adres, na który należy przesyłać wnioski dotyczące przekazania obszaru wydobycia oraz ostateczny termin ich składania:

Okręgowy Urząd Górniczy w Bratysławie Mierová 19 821 05 Bratislava SLOVENSKO/SŁOWACJA

Termin składania wniosków upływa 90 dni po opublikowaniu niniejszego zaproszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Warunki udziału w procedurze przetargowej:

Zainteresowana osoba prawna lub fizyczna, która składa wniosek dotyczący przekazania obszaru wydobycia, musi udowodnić, że jest w posiadaniu ważnego zezwolenia na prowadzenie działalności górniczej (lub innego zezwolenia o podobnym charakterze, wydanego w państwie będącym jedną z umawiających się stron Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym), obejmującego działalność, która będzie prowadzona na obszarze wydobycia będącym przedmiotem wniosku, a także załączyć plany przetwarzania odpadów i sprawozdanie na temat swojej dotychczasowej działalności górniczej.

Warunki otrzymania dokumentacji dotyczącej wyznaczenia obszaru złoża objętego ochroną i wyznaczenia obszaru wydobycia:

W Okręgowym Urzędzie Górniczym w Bratysławie, Mierová 19, SK-821 05 Bratislava, można zapoznać się z mapami, na których wyznaczono granice wspomnianego obszaru wydobycia, oraz uzyskać kopię decyzji o wyznaczeniu obszaru złoża objętego ochroną i o wyznaczeniu obszaru wydobycia.

Wymagana treść wniosku dotyczącego przekazania obszaru wydobycia:

Informacje na temat obszaru wydobycia i obszaru złoża objętego wyłącznością, proponowana metoda wydobycia oraz metoda prowadzenia badań, przygotowań, modyfikacji i rafinacji, wstępne terminy prac badawczych, przygotowawczych i wydobywczych, środki mające na celu zmniejszenie wpływu działalności na obszarze wydobycia na środowisko, możliwości finansowe wnioskującego podmiotu, możliwości techniczne wnioskującego podmiotu, informacje na temat sposobów rozwiązywania konfliktów interesów oraz szacunkowe wyliczenie korzyści, jakie Republika Słowacka odniesie z wydobycia kopaliny w związku z uiszczeniem opłaty za kopalinę wydobytą ze złoża objętego wyłącznością na obszarze wydobycia będącym przedmiotem wniosku.

Kryteria oceny wniosków:

Wnioski dotyczące przekazania obszaru wydobycia zostaną ocenione przez komisję w oparciu o zgodność z wymogami zamieszczonymi w warunkach udziału w procedurze selekcji, proponowaną metodę wydobycia, w tym umiejscowienie składowisk odpadów, zbiorników składowania odpadów i innych obiektów służących do składowania, sposób rozwiązania konfliktów interesów i zgodność z wymogami dotyczącymi zawartości wniosków dotyczących przekazania obszaru wydobycia. Wszystkie kryteria mają równorzędne znaczenie.

Przewidywany termin udzielenia zezwolenia:

W korzystnych okolicznościach w terminie dwóch miesięcy od złożenia kwalifikującego się wniosku o udzielenie zezwolenia na działalność wydobywczą.

Wnioski dotyczące przekazania obszaru wydobycia można składać osobiście lub drogą pocztową na adres: Obvodný banský úrad v Bratislave, Mierová 19, 821 05 Bratislava, w zapieczętowanej kopercie z napisem "Návrh do výberového konania" (wniosek w procedurze przetargowej) i nazwą podmiotu składającego wniosek. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie, w którym wnioskodawca akceptuje warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków. Za datę złożenia wniosku przyjmuje się datę osobistego dostarczenia wniosku lub datę jego wysłania.

Organem właściwym do wydania zezwolenia na wydobywanie złóż znajdujących się na opisanych wyżej obszarach górniczych jest Okręgowy Urząd Górniczy w Bratysławie. Kryteria, warunki i wymogi, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 oraz w art. 6 ust. 2 dyrektywy, są określone w ustawie nr 51/1988 Rady Narodowej Republiki Słowackiej w sprawie działalności górniczej, materiałów wybuchowych i Krajowej Administracji Górniczej, z późniejszymi zmianami.

Dalsze informacje uzyskać można pod nr telefonu: 00421 2 5341 7306 lub drogą elektroniczną pod adresem: obuba@obuba.sk.

1 Dz.U. L 164 z 30.6.1994, s. 3.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.3.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zaproszenie do składania ofert w ramach procedury przetargowej dotyczącej przekazania obszarów wydobycia węglowodorów.
Data aktu: 07/01/2019
Data ogłoszenia: 07/01/2019