Zmiana przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.

DECYZJA PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
z dnia 1 lipca 2019 r.
zmieniająca Przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego

(2019/C 235/03)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lipca 2019 r.)

PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,

uwzględniając Statut posła do Parlamentu Europejskiego 1 ,

uwzględniając art. 25 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na posiedzeniu w dniu 10 grudnia 2018 r. Prezydium przyjęło nowe przepisy dotyczące stażystów posłów 2 , wprowadzające możliwość zatrudniania stażystów przez grupy posłów oraz rozszerzające administrowanie przez upoważnionego płatnika na umowy o staż zawierane przez posłów ze stażystami odbywającymi staż w państwie członkowskim, w którym poseł został wybrany. Przepisy te wejdą w życie dnia 2 lipca 2019 r.

(2) W maju 2019 r. kwestorzy zatwierdzili nowy system elektroniczny umożliwiający automatyzację zwrotu kosztów podróży lotniczych posłów 3 , co przyczyni się do racjonalizacji, usprawnienia i przyspieszenia zarządzania wnioskami posłów o zwrot kosztów.

(3) Przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego 4  (zwane dalej "przepisami wykonawczymi") wymagają odpowiedniego dostosowania,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W przepisach wykonawczych wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 13 wprowadza się następujące zmiany:
a)
w ust. 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) w przypadku podróży samolotem: bilety imienne oraz wszystkie karty pokładowe lub elektroniczny dowód korzystania z takich biletów;";

b)
w ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Poseł nabywający bilety w biurze podróży Parlamentu może, na własną odpowiedzialność po podpisaniu pokwitowania odbioru, zwrócić się do właściwego wydziału o zwrot kosztów bezpośrednio na rzecz biura podróży. W takich przypadkach właściwy dział może pobrać dokumenty potwierdzające wymienione w ust. 1 z systemu rezerwacji biura podróży.";

2)
w art. 34 ust. 2 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"2. Kilku posłów może, w drodze pisemnej umowy, utworzyć grupę w celu wspólnego zatrudnienia lub korzystania z usług jednego asystenta lub kilku asystentów, o których mowa w ust. 1, lub jednego stażysty lub większej liczby stażystów. W takim przypadku odnośni posłowie wyznaczają ze swojego grona posła lub posłów uprawnionych do podpisywania umów lub do składania wniosku o zatrudnienie w imieniu grupy.";

3)
w art. 35 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wszystkie umowy o pracę i świadczenie usług, a także wszelkie umowy o staż odnoszące się do stażystów odbywających staż w państwie członkowskim, w którym poseł został wybrany, zawarte przez posła lub grupę posłów, są obowiązkowo administrowane przez upoważnionego płatnika posiadającego siedzibę w państwie członkowskim.";

4)
w art. 36 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Na wniosek posła Parlament wyjątkowo przekazuje bezpośrednio w imieniu posła wynagrodzenie netto na rzecz asystentów, z którymi poseł zawarł umowę o pracę. Upoważniony płatnik niezwłocznie dostarcza odpowiedniemu wydziałowi informacje dotyczące wysokości opłat socjalnych i podatkowych oraz sporządza odcinki wypłaty dla asystentów.";

b)
skreśla się ust. 5a.
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

1 Decyzja Parlamentu Europejskiego 2005/684/WE, Euratom z dnia 28 września 2005 r. w sprawie przyjęcia Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. L 262 z 7.10.2005, s. 1).
2 Decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie stażystów posłów.
3 Komunikat Kwestorów nr 19/2019 z dnia 13 maja 2019 r.
4 Decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja i 9 lipca 2008 r. ustanawiająca przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. C 159 z 13.7.2009, s. 1).

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.235.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Zmiana przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.
Data aktu: 01/07/2019
Data ogłoszenia: 12/07/2019
Data wejścia w życie: 13/07/2019