Zaproszenie do składania wniosków 2018 - EAC/A01/2019 - Europejski Korpus Solidarności - Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 2018 - EAC/A01/2019
Europejski Korpus Solidarności Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie

(2019/C 196/09)

(Dz.U.UE C z dnia 12 czerwca 2019 r.)

1.
Wprowadzenie/kontekst

Podstawą dla niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1475 z dnia 2 października 2018 r. ustanawiające ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności i zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1288/2013, rozporządzenie (UE) nr 1293/2013 i decyzję 1313/2013/UE 1 , a także roczny program prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2018 r. Rozporządzenie w sprawie Europejskiego Korpusu Solidarności obejmuje lata 2018-2020. Ogólne i szczegółowe cele Europejskiego Korpusu Solidarności wymieniono w art. 3 i 4 rozporządzenia.

2.
Opis

Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie to duże projekty wspierające działania zespołów wolontariuszy mające na celu przeprowadzanie krótkoterminowych działań o dużym wpływie, ukierunkowanych na wyzwania społeczne w obszarach polityki określonych na szczeblu UE.

3.
Cele i priorytety

Europejski Korpus Solidarności ma na celu promowanie solidarności jako wartości, głównie za pośrednictwem wolontariatu, zwiększenie zaangażowania osób młodych i organizacji w dostępne działania solidarnościowe wysokiej jakości, będące jednym ze sposobów wzmocnienia spójności, solidarności, demokracji i obywatelstwa w Europie, a także reagowanie na wyzwania społeczne i wzmocnienie społeczności, przy jednoczesnym podjęciu szczególnych starań na rzecz promowania włączenia społecznego. Ma on również wkład w zacieśnienie europejskiej współpracy, istotnej dla osób młodych.

Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie będą miały za zadanie przede wszystkim:

-
zajęcie się jasno zdefiniowanymi niezaspokojonymi potrzebami społecznymi,
-
promowanie solidarności w państwach członkowskich,
-
umożliwienie młodym wolontariuszom zdobycia umiejętności i kompetencji przydatnych w ich rozwoju osobistym, edukacyjnym, społecznym i zawodowym,
-
przyniesienie konkretnych korzyści społecznościom, w obrębie których działania są realizowane,
-
dotarcie do młodych ludzi o mniejszych szansach, włącznie z uchodźcami, osobami ubiegającymi się o azyl i migrantami,
-
promowanie różnorodności, dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, wspólnych wartości wolności, tolerancji i poszanowania praw człowieka oraz realizowanie projektów zwiększających umiejętności korzystania z mediów, krytyczne myślenie i zmysł inicjatywy u młodych ludzi,
-
wzmacnianie potencjału i międzynarodowego zasięgu uczestniczących organizacji,
-
podniesienie poziomu wiedzy i znajomości innych kultur i krajów wśród uczestników, oferując im możliwość tworzenia sieci kontaktów międzynarodowych umożliwiających aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i rozwój poczucia europejskiego obywatelstwa i tożsamości.

Oprócz realizacji powyższych celów, wnioski złożone w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków muszą dotyczyć jednego lub kilku spośród trzech wymienionych poniżej priorytetów:

-
europejskiego dziedzictwa kulturowego,
-
integracji obywateli państw trzecich (w tym osób ubiegających się o azyl i uchodźców),
-
reagowania na wyzwania związane z ochroną środowiska, w tym zapobiegania katastrofom, gotowości i usuwania ich skutków (z wyłączeniem natychmiastowego reagowania na katastrofy).

W ramach priorytetu europejskiego dziedzictwa kulturowego wspierane mogą być projekty odbudowy, w tym np. katedry Notre Dame w Paryżu.

4.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Kwalifikującymi się wnioskodawcami są organizacje publiczne i prywatne posiadające w okresie składania wniosków ważny certyfikat wolontariatu lub znak jakości dla wolontariatu Erasmus+.

Kwalifikują się jedynie wnioski złożone przez osoby prawne mające siedzibę w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Informacja dla brytyjskich wnioskodawców: Należy pamiętać, że kryteria kwalifikowalności muszą być przestrzegane przez cały okres trwania dotacji. Jeżeli Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie obowiązywania dotacji i nie zawrze z UE porozumienia zapewniającego w szczególności, aby brytyjscy wnioskodawcy nadal się kwalifikowali, przestaną oni otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości kontynuując udział w projekcie) lub będą zmuszeni zaprzestać udziału w projekcie na podstawie odpowiednich przepisów umowy o udzielenie dotacji dotyczących jej rozwiązania.

5.
Działania kwalifikowalne i czas trwania projektu

Do objęcia pomocą kwalifikują się następujące rodzaje działalności:

-
Zespoły wolontariuszy to działania solidarnościowe, które umożliwiają zespołom uczestników z co najmniej dwóch różnych krajów wspólne odbycie wolontariatu przez okres od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. W ramach zespołów wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności będą wykonywać przez krótki okres zadania związane z projektem. Chociaż działania te trwają krócej, przyniosą korzyść zarówno wolontariuszom, jak i społecznościom, które korzystają z tej usługi.
-
Wizyty przygotowawcze to wizyty organizacyjne przed rozpoczęciem działań wolontariackich, które mają na celu zapewnienie wysokiej jakości działań poprzez ułatwienie i przygotowanie ustaleń administracyjnych, budowanie zaufania i zrozumienia oraz ustanowienie solidnego partnerstwa między organizacjami i zaangażowanymi osobami.
-
Działania uzupełniające to stosowne działania dodatkowe, które mają wnieść dodatkową wartość i poprawić wyniki projektu, jak również zwiększyć jego wpływ na szczeblu lokalnym, regionalnym lub europejskim. Te działania uzupełniające mają również na celu zwiększenie świadomości na temat wartości wolontariatu dla osób młodych i społeczności, jak również zwiększenie stopnia, w jakim uznaje się umiejętności i kompetencje zdobyte przez wolontariuszy.

Czas trwania projektu musi wynosić od 3 do 24 miesięcy.

6.
Budżet

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków wynosi 1 018 325 EUR i opiera się na rocznym programie prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2018 r. Wsparcie finansowe ze strony UE nie może przekroczyć 80 % łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Agencja przewiduje finansowanie dziewięciu wniosków.

Agencja zastrzega sobie prawo do niewypłacenia wszystkich dostępnych środków.

7.
Składanie wniosków

Wnioski należy składać za pomocą elektronicznego formularza wniosku o dotację (eForm). eForm dostępny jest w językach angielskim, francuskim i niemieckim pod następującym adresem internetowym: http://eacea.ec.europa.eu/_documents/eforms_en i musi być należycie wypełniony w jednym z języków urzędowych UE.

Wniosek - należycie wypełniony - należy złożyć online do dnia 19 września 2019 r. do godz. 12.00 w południe czasu obowiązującego w Brukseli.

8.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków określone są w przewodniku dla zespołów wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie, dostępnym pod następującym adresem:

https://eacea.ec.europa.eu/european-solidarity-corps/funding_en

Przewodnik dla zespołów wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie jest integralną częścią niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a określone w nim warunki uczestnictwa i finansowania mają w całości zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Dz.U. L 250 z 4.10.2018, s. 1.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.196.22

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków 2018 - EAC/A01/2019 - Europejski Korpus Solidarności - Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie.
Data aktu: 12/06/2019
Data ogłoszenia: 12/06/2019