Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/2019 - Wsparcie dla sieci prokuratorów ds. własności intelektualnej.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW
GR/002/2019
Wsparcie dla sieci prokuratorów ds. własności intelektualnej

(2019/C 106/04)

(Dz.U.UE C z dnia 20 marca 2019 r.)

1.
Cele i opis

W ramach wsparcia działalności unijnych prokuratorów ds. własności intelektualnej europejskie obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej opracowało kilka inicjatyw. Wśród prokuratorów z różnych regionów UE istnieje jednak potrzeba bardziej praktycznych i operacyjnych dyskusji. Przedmiotem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest finansowanie spotkań prokuratorów regionalnych w celu:

-
rozwoju zdolności państw członkowskich UE do wymiany dobrych praktyk, tworzenia bliższych kontaktów między prokuratorami z państw członkowskich UE oraz ułatwiania praktycznych i skonkretyzowanych dyskusji z partnerami regionalnymi, przy zapewnieniu ściślejszej unijnej i międzynarodowej współpracy sądowej,
-
rozpowszechniania, promowania i omawiania wyników kompleksowych studiów przypadku opracowywanych przez UNICRI 3-5 razy w roku, opisujących skuteczne postępowania karne w ważnych sprawach w zakresie własności intelektualnej,
-
wspierania praktycznego wykorzystania badań EUIPO w zakresie modeli i sposobów działania przestępców oraz w innych istotnych obszarach,
-
promowania zaangażowania Eurojustu i wykorzystania instrumentu wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych w najważniejszych śledztwach transgranicznych dotyczących własności intelektualnej,
-
lepszej wymiany informacji między organami państw członkowskich i wspierania współpracy z odpowiednimi urzędami ochrony własności przemysłowej, organami celnymi, jednostkami policji i innymi właściwymi organami ścigania w sprawach związanych z własnością intelektualną oraz z przedstawicielami sektora prywatnego.
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane wyłącznie do (krajowych, regionalnych i lokalnych) organów prokuratorskich państw członkowskich UE. Kwalifikują się wyłącznie wnioski złożone przez podmioty publiczne z siedzibą w państwie członkowskim UE. Osoby fizyczne nie kwalifikują się.

Wniosek może być złożony przez jednego wnioskodawcę lub konsorcjum podmiotów publicznych, niezależnie czy zostało ono utworzone specjalnie na potrzeby danego działania czy nie, pod warunkiem że:

-
składa się ono z kilku podmiotów publicznych, które spełniają kryteria kwalifikowalności, niewykluczenia i wyboru określone w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków oraz razem realizują proponowane działanie,
-
podmioty te wskazano we wniosku.

W kontekście zgłoszenia kosztów kwalifikowalnych określonych w sekcji 11.1 zaproszenia do składania wniosków podmioty wspólnie składające wniosek są traktowane jako podmioty powiązane.

Na potrzeby oceny kwalifikowalności wnioskodawców należy przedłożyć następujące dokumenty potwierdzające w odniesieniu do podmiotów publicznych: kopia uchwały, decyzji lub innego dokumentu urzędowego w sprawie utworzenia podmiotu prawa publicznego.

W przypadku wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa należy pamiętać, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione przez cały czas obowiązywania dotacji. Jeżeli Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie obowiązywania dotacji i nie zawrze z UE porozumienia zapewniającego w szczególności, aby wnioskodawcy z tego państwa nadal się kwalifikowali, przestaną oni otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości kontynuując udział w projekcie) lub będą zmuszeni zaprzestać udziału w projekcie.
3.
Kwalifikujące się działania

Rodzaje działań kwalifikujących się w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków:

-
regionalne konferencje, seminaria i warsztaty,
-
działania szkoleniowe o zasięgu regionalnym.

Kwalifikują się jedynie działania obejmujące działalność transgraniczną. Działania muszą mieć szeroki zasięg regionalny i dlatego uczestniczyć w nich muszą co najmniej 4 państwa członkowskie UE lub państwa sąsiadujące, przy udziale EUIPO, Eurojustu i UNICRI.

Działania należy ukończyć w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy o udzielenie dotacji.

4.
Kryteria wykluczenia i wyboru

Wnioskodawcy nie mogą znajdować się sytuacjach wykluczających ich z udziału w procedurze lub z udzielenia wsparcia, określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii.

Wnioskodawcy muszą mieć zdolności finansowe i operacyjne niezbędne do zrealizowania proponowanych działań.

5.
Kryteria udzielenia wsparcia

Wagi przyznane kryteriom oceny kwalifikujących się wniosków i udzielenia im wsparcia (łączna liczba punktów - 100):

Próg minimalny Próg maksymalny
1. Istotność działania i jego oczekiwanych wyników 15 30
2. Skuteczność i uzasadnienie 15 30
3. Oczekiwany efekt mnożnikowy 15 30
4. Opłacalność 5 10
Ogółem 50 100

Aby wnioski zostały dopuszczone do finansowania, muszą uzyskać:

-
co najmniej 50 punktów łącznie,
-
minimalną liczbę punktów dla każdego kryterium cząstkowego.
6.
Budżet

Łączny budżet dostępny na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 100 000 EUR.

Wkład finansowy EUIPO nie może przekroczyć 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych zgłoszonych przez wnioskodawcę i musi mieścić się w przedziale wyznaczonym następującymi kwotami minimalną i maksymalną: 10 000 EUR - 50 000 EUR.

EUIPO zastrzega sobie prawo do nierozdysponowania całości dostępnych funduszy.

7.
Termin składania wniosków

Pakiet zgłoszeniowy jest dostępny w internecie pod następującym adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski należy składać do EUIPO przy użyciu internetowego formularza zgłoszenia (e-formularza) najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2019 r. do godziny 13.00 (czasu lokalnego).

Wnioski złożone w inny sposób nie zostaną przyjęte.

Wnioskodawcy muszą zapewnić przekazanie wszystkich wymaganych dokumentów wskazanych w e-formularzu.

Wnioski niezawierające wszystkich przewidzianych załączników i niezłożone przed upływem wyznaczonego terminu nie będą brane pod uwagę.

8.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków znajdują się w wytycznych dla wnioskodawców na stronie internetowej https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski muszą spełniać wszystkie warunki określone w wytycznych i muszą zostać złożone na udostępnionych formularzach.

9.
Kontakt

Wszelkie dalsze informacje można uzyskać pod następującym adresem poczty elektronicznej: grants@euipo.europa.eu

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.106.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/2019 - Wsparcie dla sieci prokuratorów ds. własności intelektualnej.
Data aktu: 20/03/2019
Data ogłoszenia: 20/03/2019