Sprawa C-546/13: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte Suprema di Cassazione (Włochy) w dniu 22 października 2013 r. - Agenzia delle Dogane e Ufficio di Verona dell’Agenzia delle Dogane przeciwko ADL American Dataline Srl.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte Suprema di Cassazione (Włochy) w dniu 22 października 2013 r. - Agenzia delle Dogane e Ufficio di Verona dell'Agenzia delle Dogane przeciwko ADL American Dataline Srl

(Sprawa C-546/13)

(2013/C 377/15)

Język postępowania: włoski

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2013 r.)

Sąd odsyłający

Corte suprema di cassazione

Strony w postępowaniu głównym

Strona skarżąca: Agenzia delle Dogane, Ufficio di Verona dell'Agenzia delle Dogane

Strona pozwana: ADL American Dataline Srl

Pytania prejudycjalne

1)
Czy art. 10 ust. 2 i art. 12 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 1 z dnia 23 lipca 1987 r. oraz zasada pewności prawa stoją na przeszkodzie przyjęciu w oparciu o zmiany w uwagach wyjaśniających do działu 84 tabeli stawek celnych znajdującej się w części II załącznika I wprowadzone przez rozporządzenie nr 1549/06 Komisji z dnia 17 października 2006 r. 2 (które wyłączyło głośniki z pozycji 8471 gdy zgłaszane są oddzielnie od maszyn do automatycznego przetwarzania danych), interpretacji pozwalającej uznać, że produkty przywożone przez spółkę ADL s.r.l. 3 (...) pełnią specyficzną funkcję (odtwarzanie i wzmacnianie dźwięku) "inną" niż przetwarzanie danych?
2)
Czy produkty przywożone przez spółkę ADL s.r.l. (...) jako "głośniki" sprzedawane oddzielnie od maszyny do automatycznego przetwarzania danych należy uważać za urządzenia "wykonujące specyficzną funkcję, inną niż przetwarzanie danych" - zakładając, że odtwarzanie i wzmacnianie dźwięku należy uznać za taką funkcję - lub czy nie można uznać, że produkty te stanowią urządzenia systemu wykonujące specyficzną funkcję, inną niż przetwarzanie danych ponieważ, ze względu na szczególne cechy techniczne (podłączenie wyłącznie za pomocą przewodu USB, wymóg systemu operacyjnego MAC OS 9) "wykonują swoją funkcję tylko za pomocą takiej maszyny (czyli maszyny do automatycznego przetwarzania danych)" (por. wyroki Trybunału Sprawiedliwości: z dnia 19 października 2000 r. w sprawie C-339/98 Peacock AG, pkt 14 i 15 oraz z dnia 18 lipca 2007 r. w sprawie C-142/06 Olicom, pkt 20, 29 i 30 - jakkolwiek wyroki te odnoszą się do urządzenia innego rodzaju, a mianowicie tzw. kart sieciowych, to wydaje się, że sprowadzają one brak "innych" specyficznych funkcji do dwóch okoliczności a mianowicie funkcjonowania urządzenia wyłącznie za pośrednictwem komputera osobistego oraz zdolności odbierania i przekształcania sygnałów wyjściowych przekazywanych przez komputer)?
1 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256, s. 1)
2 Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1549/2006 z dnia 17 października 2006 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 301, s. 1.)
3 Chodzi tu o głośniki produkowane przez amerykańską spółkę Harman Multimedia przeznaczone do wykorzystania wyłącznie jako wyjściowe urządzenia peryferyjne do komputerów typu "APPLE"

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2013.377.7/2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-546/13: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Corte Suprema di Cassazione (Włochy) w dniu 22 października 2013 r. - Agenzia delle Dogane e Ufficio di Verona dell’Agenzia delle Dogane przeciwko ADL American Dataline Srl.
Data aktu: 21/12/2013
Data ogłoszenia: 21/12/2013