Herkules II - Zaproszenie do składania wniosków - OLAF/2012/D5/02 - Wsparcie techniczne dla władz krajowych stosujących specjalne narzędzia i metody dochodzeniowe w celu zwalczania nadużyć finansowych i korupcji oraz wsparcie techniczne w celu wzmocnienia kontroli kontenerów i samochodów ciężarowych na zewnętrznych granicach UE, w tym zwalczania przemytu i podrabiania papierosów.

HERKULES II

Zaproszenie do składania wniosków - OLAF/2012/D5/02

Wsparcie techniczne dla władz krajowych stosujących specjalne narzędzia i metody dochodzeniowe w celu zwalczania nadużyć finansowych i korupcji oraz wsparcie techniczne w celu wzmocnienia kontroli kontenerów i samochodów ciężarowych na zewnętrznych granicach UE, w tym zwalczania przemytu i podrabiania papierosów

(2012/C 230/03)

(Dz.U.UE C z dnia 1 sierpnia 2012 r.)

1.
Cele i opis

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest decyzja nr 878/2007/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 lipca 2007 r. ustanawiająca Wspólnotowy program działań na rzecz wspierania działalności w dziedzinie ochrony interesów finansowych Wspólnoty (program "Herkules II"), Dz.U. L 193 z dnia 25 lipca 2007 r.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane do krajowych lub regionalnych organów administracji ("Wnioskodawcy") dowolnego państwa członkowskiego lub dowolnego kraju spoza Unii Europejskiej, jak określono poniżej, które wspierają wzmocnienie działań na poziomie europejskim zmierzających do ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej.

Wnioskodawcy z krajów spoza Unii Europejskiej muszą mieć miejsce stałego zamieszkania w:

1)
państwach przystępujących;
2)
państwach EFTA/EOG zgodnie z warunkami określonymi w Porozumieniu EOG;
3)
krajach kandydujących stowarzyszonych z Unią Europejską na warunkach ustalonych w układach o stowarzyszeniu lub protokołach dodatkowych do nich w sprawie udziału w programach Unii Europejskiej, które zostały lub mają zostać zawarte z tymi krajami.
3.
Kwalifikujące się działania

Kwalifikujące się działania w dziedzinie pomocy technicznej obejmują:

wsparcie techniczne dla władz krajowych stosujących specjalne narzędzia i metody dochodzeniowe w celu zwalczania nadużyć finansowych i korupcji oraz
wsparcie techniczne w celu wzmocnienia kontroli kontenerów i samochodów ciężarowych na zewnętrznych granicach UE, w tym zwalczania przemytu i podrabiania papierosów.

Wsparcie techniczne powinno wzmacniać zdolności i zaplecze logistyczne państw członkowskich przeznaczone dla działów wsparcia techniczno-eksploatacyjnego w celu zwalczania nadużyć finansowych, w szczególności działania zmierzające do powstania, ulepszenia lub unowocześnienia już istniejących systemów i urządzeń, takich jak:

zautomatyzowane systemy rozpoznawania oznaczeń kontenerów,
zautomatyzowane systemy rozpoznawania numerów tablic rejestracyjnych,
wyposażenie techniczne służące do nadzoru elektronicznego,
wyposażenie techniczne służące do nadzoru mobilnego,
wyposażenie techniczne do pozyskiwania i analizy dowodów w wersji cyfrowej,
wyposażenie techniczne do odczytywania zaszyfrowanych wiadomości,
wyposażenie i urządzenia do wykrywania przemycanych i podrobionych towarów na podstawie zespołu cech zapachowych przemycanych i podrobionych towarów.
4.
Kryteria przyznawania dotacji

Następujące kryteria przyznawania dotacji zostaną użyte do oceny wniosków:

1)
zgodność wniosku z celami OLAF-u w dziedzinie pomocy technicznej;
2)
stopień przygotowania i organizacji środka, jasność i precyzja w określeniu jego celów, koncepcji i planowania;
3)
efektywność pod względem kosztów: koszty projektu powinny być adekwatne do jego celów;
4)
ponadsektorowy charakter wniosku;
5)
zgodność projektu z podejmowanymi lub planowanymi działaniami związanymi z priorytetami politycznymi UE w dziedzinie zapobiegania nadużyciom finansowym w stosunku do budżetu UE (zapobieganie, analiza informacji, metody współpracy itd.);
6)
zgodność projektu z podobnymi projektami realizowanymi w innych państwach członkowskich i przeprowadzanymi przez inne krajowe organy ścigania oraz służby celne;
7)
możliwość wykorzystania wyników (np. w drodze rozpowszechniania wśród określonych odbiorców) do rozszerzenia współpracy i zwiększenia skuteczności w dziedzinie zwalczania nadużyć finansowych (włączenie tej dziedziny w główny nurt, tzw. "mainstreaming").

Jeżeli kilka projektów uzyska jednakową ocenę w oparciu o powyższe kryteria przyznawania dotacji, pierwszeństwo w finansowaniu otrzymają (w porządku malejącym):

wnioski o zasięgu międzynarodowym, dotyczące współpracy w ramach Unii Europejskiej,
wnioski umożliwiające sprawiedliwy rozkład geograficzny,
wnioskodawcy, którzy w latach poprzednich nie otrzymali dotacji na ten sam lub zbliżony projekt.
5.
Budżet

Całkowity dostępny budżet wynosi 2.000.000 EUR.

Wsparcie finansowe będzie miało formę dotacji. Przyznane wsparcie finansowe nie będzie przekraczało 50 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych.

Komisja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych funduszy.

6.
Więcej informacji

Wymogi techniczne i formularz zgłoszeniowy można pobrać z następującej strony internetowej:

http://ec.europa.eu/anti_fraud/about-us/funding/techn-assist/items/call_proposals_2012_en.htm

Pytania lub wnioski o dodatkowe informacje związane z niniejszym zaproszeniem należy wysyłać drogą elektroniczną na adres:

OLAF-FM-BHERCULE-TA@ec.europa.eu

Pytania i odpowiedzi mogą zostać opublikowane anonimowo we wskazówkach dotyczących wypełniania formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej OLAF-u, jeżeli okażą się one przydatne dla innych wnioskodawców.

7.
Termin składania wniosków

Wnioski należy składać do dnia 13 września 2012 r.

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski złożone na oficjalnym formularzu zgłoszeniowym, podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek. Na zapieczętowanej kopercie należy umieścić wyraźny dopisek:

"Application for OLAF Technical Assistance Grant Programme (OLAF/2012/D5/02) - Hercule II 2012"

Wnioski (oryginał i jedną kopię) należy wysłać drogą pocztową na następujący adres:

European Commission - European Anti-Fraud Office (OLAF)

For the attention of Mr Johan KHOUW

Head of Unit Hercule, Pericles & EURO Protection

Office: J-30 10/62

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Elektroniczną kopię formularza wniosku o dotację wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami należy wysłać drogą elektroniczną na następujący adres:

OLAF-FM-BHERCULE-TA@ec.europa.eu

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2012.230.6

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Herkules II - Zaproszenie do składania wniosków - OLAF/2012/D5/02 - Wsparcie techniczne dla władz krajowych stosujących specjalne narzędzia i metody dochodzeniowe w celu zwalczania nadużyć finansowych i korupcji oraz wsparcie techniczne w celu wzmocnienia kontroli kontenerów i samochodów ciężarowych na zewnętrznych granicach UE, w tym zwalczania przemytu i podrabiania papierosów.
Data aktu: 01/08/2012
Data ogłoszenia: 01/08/2012