Decyzja ustanawiająca grupę ekspertów ds. podatku VAT

DECYZJA KOMISJI

z dnia 26 czerwca 2012 r.

ustanawiająca grupę ekspertów ds. podatku VAT

(2012/C 188/02)

(Dz.U.UE C z dnia 28 czerwca 2012 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 113 Traktatu wyznaczył instytucjom zadanie harmonizacji ustawodawstw dotyczących podatków obrotowych takich jak podatek od wartości dodanej (VAT), w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego.

(2) W komunikacie Komisji w sprawie przyszłości podatku VAT - W stronę prostszego, solidniejszego i wydajniejszego systemu podatku VAT dostosowanego do jednolitego rynku 1 - ustalono program działania zmierzający do szeroko zakrojonej reformy unijnego systemu podatku VAT. W celu wykonania środków wymienionych w tym komunikacie Komisja może potrzebować skorzystać z wiedzy fachowej specjalistów ds. VAT działających w organie doradczym.

(3) Jak stwierdzono w komunikacie, zgodnie z zasadami inteligentnego stanowienia prawa 2 , Komisja przywiązuje wysoką wagę do kwestii gromadzenia opinii i wiedzy specjalistycznej zainteresowanych podmiotów przy opracowywaniu i wdrażaniu nowych polityk dotyczących podatku VAT. W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy ekspertów w dziedzinie VAT oraz zdefiniowanie jej zadań i struktury.

(4) Grupa powinna składać się z osób posiadających wymaganą wiedzę fachową w dziedzinie VAT oraz z organizacji reprezentujących w szczególności przedsiębiorców, konsumentów lub praktyków podatkowych; członkowie grupy powinni być w stanie pomagać w opracowaniu i wdrażaniu polityk w dziedzinie podatku VAT.

(5) Grupa powinna udzielać Komisji rad i szczegółowych informacji na temat opracowywania i wdrażania polityki w dziedzinie podatku VAT. Wszyscy jej członkowie powinni zapewniać bardzo aktywny i wysokiej jakości wkład w posiedzenia, w ich przygotowanie i w razie konieczności w działania następcze.

(6) Należy ustanowić zasady ujawniania informacji przez członków grupy.

(7) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych 3 ,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym powołuje się grupę ekspertów w dziedzinie podatku VAT o nazwie "grupa ekspertów ds. VAT", zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadania

Do zadań grupy należy:

a)
doradzanie Komisji przy przygotowywaniu aktów ustawodawczych i innych inicjatyw politycznych w dziedzinie podatku VAT;
b)
przekazywanie szczegółowych informacji na temat praktycznego wdrażania aktów ustawodawczych i innych inicjatyw politycznych UE w dziedzinie podatku VAT.
Artykuł  3

Konsultacje

Komisja może konsultować się z grupą we wszystkich kwestiach związanych z przygotowaniem i wdrażaniem przepisów UE i innych inicjatyw politycznych podejmowanych na szczeblu UE w dziedzinie podatku VAT.

Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
Grupa składa się z maksymalnie 40 członków.
2.
Członkowie to organizacje i osoby prywatne, posiadające kompetencje w dziedzinach, o których mowa w art. 2.
3.
Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej powołuje członków spośród organizacji i osób, które odpowiedziały na zaproszenie do składania wniosków.
4.
Organizacje wyznaczają swojego przedstawiciela oraz zastępcę, który będzie zastępować przedstawiciela w przypadku jego nieobecności lub niedyspozycji. Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej może odrzucić kandydaturę przedstawiciela lub jego zastępcy zaproponowanych przez organizację, jeśli osoby te nie posiadają profilu wymaganego w zaproszeniu do składania wniosków. W takich przypadkach odnośna organizacja proszona jest o wyznaczenie innego przedstawiciela lub jego zastępcy.
5.
W przypadku każdej z osób prywatnych przewiduje się możliwość wyznaczenia zastępcy. Zastępca powoływany jest zgodnie z tymi samymi warunkami co członek i automatycznie zastępuje on członka w przypadku jego nieobecności lub niedyspozycji.
6. 4
Członkowie są powoływani na okres trzech lat. Pełnią oni wyznaczone funkcje do końca swojej kadencji. Ich kadencja może być przedłużona, jeśli ponownie odpowiedzą na zaproszenie do składania wniosków.
7.
Nazwiska kandydatów uznanych za odpowiednich, lecz niepowołanych, mogą zostać umieszczone na liście rezerwowej ("liście"), prowadzonej przez okres dwóch lat, z której Komisja może korzystać w celu zastąpienia członków grupy.
8.
Członkowie powołani jako osoby prywatne działają niezależnie i w interesie publicznym.
9.
Wszyscy członkowie i ich przedstawiciele powinni zapewniać bardzo aktywny i wysokiej jakości wkład w posiedzenia, w ich przygotowanie i w razie konieczności w działania następcze.
10.
Członkowie, którzy rezygnują lub nie spełniają warunków określonych w ust. 2, 8 i 9 niniejszego artykułu lub w art. 339 Traktatu, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich kadencji, przez członka powołanego przez Komisję. Komisja korzysta z listy w celu zastąpienia członków grupy.

Dyrektor Generalny ds. Podatków i Unii Celnej może zwrócić się do organizacji o wyznaczenie innego przedstawiciela lub jego zastępcy, jeśli uzna, że osoby te nie spełniają warunków określonych w ust. 9 niniejszego artykułu.

11.
Nazwiska powołanych osób prywatnych i nazwy organizacji publikuje się w rejestrze grup ekspertów Komisji i podobnych zespołów ("rejestrze") i na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej.
12.
Dane osobowe są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Funkcjonowanie grupy

1.
Przewodniczącym grupy jest przedstawiciel Komisji.
2.
W porozumieniu ze służbami Komisji grupa może powołać podgrupy w celu zbadania szczegółowych kwestii na zasadach określonych przez grupę. Takie podgrupy rozwiązuje się niezwłocznie po realizacji wyznaczonych im zadań.
3.
W trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrup ekspertów zewnętrznych posiadających specyficzną wiedzę specjalistyczną, która byłaby przydatna dla grupy. Ponadto przedstawiciel Komisji może nadawać niektórym osobom prywatnym lub organizacjom status obserwatora zgodnie z przepisem 8 ust. 3 zasad horyzontalnych dotyczących grup ekspertów.
4.
Członkowie grup eksperckich i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w Traktacie i przepisach wykonawczych do Traktatu, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom 5 . W przypadku nieprzestrzegania przez nich powyższych zobowiązań Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
5.
Posiedzenia grupy i jej podgrup odbywają się zazwyczaj w siedzibie Komisji, w formie i według harmonogramu określonego przez Komisję. Komisja zapewnia grupie obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy lub jej podgrup mogą uczestniczyć inni, zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
7.
Komisja publikuje stosowne informacje na temat działalności grupy w rejestrze lub umieszczając w rejestrze łącze do specjalnej strony internetowej.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach grupy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Zwrot kosztów odbywa się w granicach dostępnych środków przyznanych w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.

Sporządzono w Brukseli dnia 26 czerwca 2012 r.

W imieniu Komisji
Algirdas ŠEMETA
Członek Komisji
1 COM(2011) 851 z 6.12.2011.
2 COM(2010) 543 z 8.10.2010.
3 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.
4 Art. 4 ust. 6 zmieniony przez art. 1 decyzji z dnia 5 lipca 2016 r. (Dz.U.UE.C.2016.245.6) zmieniającej nin. decyzję z dniem 5 lipca 2016 r.
5 Decyzja Komisji z dnia 29 listopada 2001 r. zmieniająca jej regulamin wewnętrzny (Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024