(2011/C 85/07)
(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2011 r.)
WPROWADZENIE
Dnia 8 czerwca 2010 r. Węgry złożyły wniosek o rejestrację "Újfehértói meggypálinka" jako oznaczenia geograficznego zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającym rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89.
Zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 110/2008 Komisja sprawdza zgodność wniosku z tym rozporządzeniem w terminie 12 miesięcy od daty złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
Wniosek został pod tym kątem sprawdzony i zgodnie z art. 17 ust. 6 służby Komisji poinformowały na 101. posiedzeniu Komitetu ds. Napojów Spirytusowych w dniu 17 listopada 2010 r., że wniosek spełnia wymogi rozporządzenia.
Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej zostają zatem opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C.
Zgodnie z art. 17 ust. 7 osoba fizyczna lub prawna mająca uzasadniony interes może w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji podstawowej specyfikacji dokumentacji technicznej zgłosić zastrzeżenia do umieszczenia oznaczenia geograficznego w załączniku III ze względu na niespełnienie warunków przewidzianych tym rozporządzeniem. Zastrzeżenie, które musi być należycie uzasadnione, przedkłada się Komisji w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej lub z załączonym tłumaczeniem na jeden z tych języków.
PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ DOTYCZĄCEJ "ÚJFEHÉRTÓI MEGGYPÁLINKA"
A. Nazwa i kategoria napoju spirytusowego, w tym oznaczenie geograficzne: Nazwa: "Újfehértói meggypálinka"
Kategoria napoju spirytusowego: Okowita z owoców (kategoria 9 w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 110/2008).
B. Opis napoju spirytusowego, w tym podstawowe właściwości fizyczne, chemiczne lub organoleptyczne wyrobu:
Właściwości organoleptyczne:
Przejrzysta, bezbarwna, o przyjemnym smaku i zapachu wiśni, z cytrusową nutą owoców i lekko marcepanowym aromatem pestek wiśni.
Właściwości fizykochemiczne:
stężenie alkoholu: minimum 40 % objętości;
zawartość alkoholu metylowego: maksymalnie 1 000 g/hl w 100 % obj. alkoholu;
zawartość substancji lotnych: maksymalnie 200 g/hl w 100 % obj. alkoholu;
zawartość kwasu cyjanowodorowego: maksymalnie 7 g/hl w 100 % obj. alkoholu.
C. Określenie danego obszaru geograficznego:
"Újfehértói meggypálinka" może pochodzić wyłącznie z następujących miejscowości w komitacie Szabolcs-Szatmár-Bereg: Bálintbokor, Butyka, Császárszállás, Érpatak, Geszteréd, Kálmánháza, Kismicske, Kisszegegyháza, Lászlótanya, Ludastó, Petőfitanya, Szirond, Újfehértó, Újsortanya, Táncsicstag, Vadastag i Zsindelyes.
D. Opis metody otrzymywania napoju spirytusowego "Újfehértói meggypálinka":
"Újfehértói meggypálinka" powstaje wyłącznie z wiśni odmian "Újfehértói fürtös" oraz "Debreceni bőtermő".
Do miąższu owoców nie dodaje się cukru ani żadnych innych dodatków.
W trakcie procesu zacierania do masy wydrylowanych wiśni dodaje się jedynie właściwie przygotowane, uwodnione drożdże.
Owoce pestkowe wymagają zadbania o tak zwany aromat pestek. Dlatego w razie potrzeby do fermentującego zacieru, poza dozwoloną zawartością zmiażdżonych pestek (do 3 %), należy dodać suszonych, kruszonych pestek.
Zacier wiśniowy może być następnie destylowany za pomocą dwóch odmian urządzeń (w drodze destylacji frakcyjnej "kisüsti" lub destylacji ciągłej). Po dokonaniu destylacji destylat odpoczywa i dojrzewa przez przynajmniej trzy miesiące w czystych kadziach ze stali nierdzewnej.
E. Szczegółowe informacje wskazujące związek ze środowiskiem geograficznym lub pochodzeniem geograficznym:
Dominującym typem gleby w danym obszarze geograficznym są piaski z warstwą humusu na skalnym podłożu typu piaskowca. Gleby tego typu charakteryzuje zawartość humusu powyżej 1 % i warstwa wierzchnia grubości 40 cm. Gleby te mają dobre własności retencji wody i przenikalność, są dobrze napowietrzone i nie wysychają zbyt szybko, a ich żyzność wystarcza dla zapewnienia obfitych zbiorów. Własności gleby pod kątem gospodarki wodnej również są korzystne, z uwagi na nienadmierną przenikalność w połączeniu ze zdolnością zatrzymywania wody. Napowietrzenie i żyzność gleby stanowią kolejne sprzyjające czynniki.
Jak wynika z porównania wymogów produkcyjnych dotyczących odmiany "Újfehértói fürtös" z charakterystyką obszaru geograficznego - okazują się one całkowicie sobie odpowiadać szczęśliwym zbiegiem okoliczności - toteż nie przypadkiem to właśnie tutaj przyjęły się sady wiśniowe i stąd właśnie wywodzi się odmiana "Újfehértói fürtös"; nie jest też przypadkiem, że większość zbiorów wiśni w całym komitacie Szabolcs-Szatmár-Bereg pochodzi z przedmiotowego obszaru.
Owoce odgrywały zawsze ważną rolę w tradycji żywienia w Újfehértó, jak i w całym Alföld. Do owoców tych zalicza się wiśnie, których dziko rosnące odmiany występowały w okolicznych regionach na pewno już w początkach XVII w.
Drobni posiadacze ziemscy i sadownicy z większymi gospodarstwami wytwarzali letnią pálinkę w tej samej porze roku, co pálinkę żniwną dla mieszkańców wsi.
Już w początkach XIX w. rejony Újfehértó szczyciły się licznymi, rozległymi winnicami. Niezależnie od winorośli uprawiano tu również różne gatunki drzew owocowych, takich jak półdzika odmiana "cygańskiej" wiśni, a także coraz częściej występujące wiśnie odmian Szilágyi oraz Pándy. Do połowy lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku coraz częściej obsadzano sady wiśniowe w gospodarstwach mniejszych rozmiarów, przeważnie odmiany Pándy oraz wyhodowanej w ośrodku sadownictwa w Újfehértó w 1965 r. wiśni typu fürtös.
W Újfehértó działały dwie duże gorzelnie-destylarnie pálinki, z czego jedną utrzymywała osada, a drugą -miejscowi sadownicy. Pierwszy z zakładów mieścił się w północnej części osady, a drugi, na południu, założony przez pierwszego lejtnanta rewolucji 1848/1849 r. nazwiskiem Lőrinc Csernyus, działa przy Rákóczi út do dzisiaj.
W każdym razie można stwierdzić, że wobec odpowiednich warunków klimatycznych produkcja pálinki z wiśni i jej konsumpcja mają w przedmiotowym regionie długie tradycje.
"Újfehértói meggypálinka" może być wytwarzana i butelkowana wyłącznie w gorzelniach-destylarniach danego obszaru geograficznego.
F. Wymogi ustanowione przez Unię lub przepisy krajowe lub regionalne:
– artykuł 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 z dnia 15 stycznia 2008 r. w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89,
– ustawa LXXIII z 2008 r. w sprawie pálinki, pálinki z wytłoków z winogron oraz krajowej radzie ds. pálinki.
G. Nazwa i adres wnioskodawcy:
Nazwa: Zsindelyes Pálinkafőzde Kft.
Adres pocztowy: Érpatak
Zsindelyes tanya 1.
4245
MAGYARORSZÁG/HUNGARY
H. Wszelkie dodatkowe informacje na temat oznaczenia geograficznego lub przepisy szczególne dotyczące etykietowania:
Oznaczenia zawierają - prócz elementów wymaganych obowiązującymi przepisami - następujące wzmianki:
"Újfehértói meggypálinka"
"Geographical Indication"
Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.
22.04.2025Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.
22.04.2025Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.
17.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2011.85.10 |
Rodzaj: | Ogłoszenie |
Tytuł: | Podstawowe specyfikacje dokumentacji technicznej dotyczącej "Újfehértói meggypálinka". |
Data aktu: | 18/03/2011 |
Data ogłoszenia: | 18/03/2011 |