united kingdom
ukraine

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych do wyrażenia zainteresowania udziałem w pracach Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego CARIFORUM-WE na podstawie decyzji Rady w sprawie stanowiska Wspólnoty dotyczącego uczestnictwa w Komitecie Konsultacyjnym CARIFORUM-WE przewidzianym w Umowie o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, oraz w sprawie wyboru przedstawicieli organizacji zlokalizowanych na terytorium WE.

Zaproszenie dla organizacji pozarządowych do wyrażenia zainteresowania udziałem w pracach Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego CARIFORUM-WE na podstawie decyzji Rady w sprawie stanowiska Wspólnoty dotyczącego uczestnictwa w Komitecie Konsultacyjnym CARIFORUM-WE przewidzianym w Umowie o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, oraz w sprawie wyboru przedstawicieli organizacji zlokalizowanych na terytorium WE 1

(2011/C 312/06)

(Dz.U.UE C z dnia 25 października 2011 r.)

Na mocy art. 232 Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, powołany zostaje Komitet Konsultacyjny CARIFORUM-WE, którego zadaniem jest wspieranie Wspólnej Rady CARIFORUM-WE w promowaniu dialogu i współpracy pomiędzy przedstawicielami organizacji społeczeństwa obywatelskiego, w tym społeczności akademickich, oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi.

Komitet Konsultacyjny wspiera dialog społeczny i obywatelski za pośrednictwem konsultacji obejmujących wszystkie aspekty kwestii ekonomicznych, społecznych i dotyczących ochrony środowiska naturalnego, które pojawiają się w kontekście realizacji Umowy o partnerstwie gospodarczym CARIFORUM-UE.

Ze strony Wspólnoty Europejskiej w skład Komitetu Konsultacyjnego wejdzie 15 członków, w tym 9 członków reprezentujących podmioty społeczno-gospodarcze, 4 członków reprezentujących organizacje pozarządowe i 2 członków reprezentujących środowisko akademickie.

1.
Zaprasza się organizacje pozarządowe, w tym organizacje zajmujące się sprawami rozwoju i środowiska, do wyrażenia zainteresowania umieszczeniem ich w spisie organizacji, które będą uczestniczyć w pracach Komitetu Konsultacyjnego CARIFORUM-WE (zwanego dalej "komitetem"). W spisie mogą zostać umieszczone wszystkie organizacje spełniające wymogi określone w decyzji Rady 2010/207/WE z dnia 16 listopada 2009 r. w sprawie stanowiska Wspólnoty dotyczącego uczestnictwa w Komitecie Konsultacyjnym CARIFORUM-WE przewidzianym w Umowie o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, oraz w sprawie wyboru przedstawicieli organizacji zlokalizowanych na terytorium WE(1).
2.
W celu rejestracji w spisie organizacje będą musiały dostarczyć informacji dotyczących swojej lokalizacji, posiadanej wiedzy fachowej oraz podmiotów, które reprezentują.
3.
Organizacje wyrażające zainteresowanie umieszczeniem w spisie powinny również wskazać, czy jeden z ich przedstawicieli jest zainteresowany pełnieniem funkcji stałego członka komitetu. W takim przypadku będą musiały dostarczyć informację o wiedzy fachowej, jaką posiada zgłaszana osoba w dziedzinach objętych umową, oraz jej szczegółowy życiorys. Informacje te zostaną udostępnione wszystkim organizacjom umieszczonym w spisie. Organizacje umieszczone w spisie zostaną następnie wezwane do poparcia kandydatur co najwyżej dwóch stałych członków komitetu spośród tych, którzy wyrazili zainteresowanie kandydowaniem. Stałym członkom zwraca się koszty podróży i wypłaca diety w związku z ich udziałem w posiedzeniach Komitetu Konsultacyjnego.
4.
Organizacje umieszczone w spisie są informowane o pracach komitetu przez jego sekretariat i będą mogły uczestniczyć na własny koszt w pracach komitetu jako obserwatorzy. Warunki udziału zostaną określone w regulaminie wewnętrznym komitetu.
5.
Wszystkie wnioski o umieszczenie w spisie należy składać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego znajdującego się na stronie internetowej http://portal2.eesc.europa.eu/cariforum-eu. Wnioski muszą zostać przesłane do dnia 15 grudnia 2011 r. do godz. 19.00 (czasu brukselskiego).
6.
Potwierdzenie otrzymania wniosku o umieszczenie w spisie zostanie przesłane pocztą elektroniczną.
______

(1) Dz.U. L 88 z 8.4.2010, s. 23.

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 29 października 2011 r. (Dz.U.UE.C.11.317.15).

Zmiany w prawie

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2011.312.11

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie dla organizacji pozarządowych do wyrażenia zainteresowania udziałem w pracach Wspólnego Komitetu Konsultacyjnego CARIFORUM-WE na podstawie decyzji Rady w sprawie stanowiska Wspólnoty dotyczącego uczestnictwa w Komitecie Konsultacyjnym CARIFORUM-WE przewidzianym w Umowie o partnerstwie gospodarczym między państwami CARIFORUM, z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony, oraz w sprawie wyboru przedstawicieli organizacji zlokalizowanych na terytorium WE.
Data aktu: 25/10/2011
Data ogłoszenia: 25/10/2011