Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków wyrównawczych w odniesieniu do przywozu niektórych elektronicznych mikroukładów znanych jako DRAM (Dynamic Random Access Memory) pochodzących z Republiki Korei.

Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków wyrównawczych w odniesieniu do przywozu niektórych elektronicznych mikroukładów znanych jako DRAM (Dynamic Random Access Memory) pochodzących z Republiki Korei

(2005/C 70/02)

(Dz.U.UE C z dnia 22 marca 2005 r.)

Komisja została poinformowana, że cło wyrównawcze na przywóz niektórych elektronicznych mikroukładów znanych jako DRAM (Dynamic Random Access Memory) pochodzących z Republiki Korei prawdopodobnie nie jest nakładane w niektórych przypadkach ich przywozu.

1. Omawiany produkt

Omawianym produktem są niektóre elektroniczne mikroukłady znane jako DRAM (Dynamic Random Access Memory), wszystkich rodzajów, gęstości i odmian, zmontowane, w gotowych płytkach półprzewodnikowych lub układach chipowych, wykonane z zastosowaniem odmian procesu technologicznego metal-tlenek-półprzewodnik (MOS), włączając komplementarne typy MOS (CMOS), o wszystkich rodzajach gęstości (łącznie z gęstościami, które zostaną zastosowane w przyszłości), niezależnie od szybkości dostępu, konfiguracji, obudowy lub obramowania itd., pochodzących z Republiki Korei. Omawiany produkt obejmuje również pamięci DRAM w postaci (standardowych) modułów pamięci lub (standardowych) płyt pamięciowych, albo w innej formie zagregowanej, pod warunkiem, że ich głównym celem jest zapis w pamięci.

Omawiany produkt jest obecnie oznaczony kodami CN 8542 21 11, 8542 21 13, 8542 21 15, 8542 21 17, ex 8542 21 01 (kod TARIC 8542 21 01 10), ex 8542 21 05 (kod TARIC 8542 21 05 10), ex 8548 90 10 (kod TARIC 8548 90 10 10), ex 8473 30 10 (kod TARIC 8473 30 10 10) oraz ex 8473 50 10 (kod TARIC 8473 50 10 10). Powyższe kody CN podane są jedynie dla celów informacyjnych.

2. Istniejące środki

Obecnie obowiązującym środkiem jest ostateczne cło wyrównawcze nałożone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1480/2003(1).

3. Obecna sytuacja dotycząca przywozu omawianego produktu

Komisja została poinformowana, że cło wyrównawcze prawdopodobnie nie jest nakładane w niektórych przypadkach przywozu omawianego produktu. Sytuacja taka może występować wówczas, gdy pamięci DRAM niezależnie od tego czy są zawarte w modułach pamięci, płytach pamięciowych lub innych formach zagregowanych, czy nie, zawierają również komponenty lub pamięci DRAM, które nie pochodzą z Korei. Komisja zamierza zbadać tę sytuację aby stwierdzić, w jakim zakresie może istnieć konieczność przyjęcia przepisów szczególnych zgodnie z art. 24 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) nr 2026/97(2) (zwanego dalej "rozporządzeniem podstawowym") celem zagwarantowania, że cło jest odpowiednio nałożone na przywóz omawianego produktu. Przepisy szczególne, o których mowa, mogą przybrać postać wymogów mających na celu zapewnienie nakładania cła wyrównawczego na pamięci DRAM pochodzące z Korei, niezależnie od tego czy są one zawarte w modułach pamięci, płytach pamięciowych czy innych formach zagregowanych. W tym celu możliwe jest ustanowienie wymogu aby w momencie przywozu importerzy przedstawiali deklarację pochodzenia pamięci DRAM, niezależnie od tego czy są one zawarte w modułach pamięci, płytach pamięciowych czy innych formach zagregowanych.

4. Procedura

Komisja wzywa zainteresowane strony do przedstawiania uwag na temat powyższej sytuacji. Ponadto, w celu uzyskania informacji uznanych za niezbędne do zbadania zaistniałej sytuacji, Komisja prześle egzemplarz niniejszego zawiadomienia do przedsiębiorstw przemysłowych Wspólnoty oraz do wszystkich zrzeszeń producentów na terenie Wspólnoty, eksporterów/producentów w Republice Korei oraz importerów, którzy współpracowali w ramach postępowania wyjaśniającego, które doprowadziło do nałożenia istniejących środków, jak również do wszystkich zrzeszeń eksporterów/producentów, zrzeszeń importerów i władz danego kraju wysyłki. Wyżej wymienione strony lub inne zainteresowane strony mogą w ciągu 40 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zgłosić się do Komisji z informacją dotyczącą przedstawionej sytuacji wraz z dowodami potwierdzającymi.

Ponadto Komisja może wysłuchać zainteresowanych stron pod warunkiem, że złożyły wniosek wskazujący, iż istnieją szczególne powody, dla których powinny one być wysłuchane. Wniosek taki należy złożyć we wspomnianym wyżej terminie 40 dni.

Wszystkie wnioski i prośby przedłożone przez zainteresowane strony muszą być sporządzone na piśmie (nie w formie elektronicznej, chyba że postanowiono inaczej) oraz muszą zawierać nazwę, adres, adres e-mail, numery telefonu i faksu i/lub teleksu zainteresowanej strony. Wszystkie wnioski pisemne i korespondencja dostarczone przez zainteresowane strony na zasadzie poufności są oznakowane "Poufne"(3) oraz, zgodnie z art. 29 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, towarzyszy im wersja bez klauzuli poufności, która jest oznakowana "Do wglądu zainteresowanych stron".

Adres Komisji do celów korespondencji:

European Commission

Directorate-General for Trade

Directorate B

Office: J-79 5/16

B-1049 Brussels

Fax (32-2) 295 65 05

Telex COMEU B 21877.

5. Wykorzystanie dostępnych faktów

Jeśli zainteresowane strony w określonym terminie nie dostarczą żadnych informacji odnośnie przedstawionej powyżej sytuacji lub znacząco utrudnią badanie sytuacji, wówczas mogą zostać dokonane ustalenia potwierdzające lub przeczące, zgodnie z art. 28 rozporządzenia podstawowego na podstawie dostępnych faktów.

W przypadku ustalenia, że zainteresowana strona dostarczyła nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd informacje, informacje te nie są brane pod uwagę i można wykorzystać dostępne fakty.

Jeżeli zainteresowana strona nie współpracuje lub współpracuje jedynie częściowo, i w związku z tym ustalenia opierają się na dostępnych faktach zgodnie z art. 28 rozporządzenia podstawowego, wynik może być mniej korzystny dla zainteresowanej strony niż w przypadku pełnej współpracy.

______

(1) Dz.U. L 212 z 22.8.2003, str. 1.

(2) Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 461/2004 (Dz.U. L 77 z 13.3.2004, str. 12).

(3) Oznacza to, iż dokument służy wyłącznie do użytku wewnętrznego. Jest on chroniony zgodnie z art. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1049/2001 (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, str. 43). Jest to dokument poufny zgodnie z art. 29 rozporządzenia Rady (WE) nr 2026/97 (Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1) i art. 12.4 Porozumienia WTO w sprawie subsydiów i środków wyrównawczych ("ASCM").

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.70.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków wyrównawczych w odniesieniu do przywozu niektórych elektronicznych mikroukładów znanych jako DRAM (Dynamic Random Access Memory) pochodzących z Republiki Korei.
Data aktu: 22/03/2005
Data ogłoszenia: 22/03/2005