Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa nr C 4/2005 (ex NN 57/2004) - Podatek od Nieruchomości od Infrastruktury Telekomunikacyjnej - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Pomoc państwa nr C 4/2005 (ex NN 57/2004)

Podatek od Nieruchomości od Infrastruktury Telekomunikacyjnej

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 62/08)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 12 marca 2005 r.)

Pismem z dnia 19 stycznia 2005 r., zamieszczonego w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej części wyżej wspomnianej pomocy/środka.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat pomocy, względem której Komisja wszczyna procedurę, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma, kierując je na następujący adres lub numer faksu:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji/Directorate-General for Competition,

Rejestr pomocy państwa/State aid Registry

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane Zjednoczonemu Królestwu. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o poufne traktowanie ich tożsamości.

TEKST STRESZCZENIA

Procedura

W lutym 2004 r. Vtesse Networks Ltd, operator telekomunikacyjny ze Zjednoczonego Królestwa, złożył skargę dotyczącą rzekomej pomocy państwa w formie preferencyjnego opodatkowania British Telecom Plc ("BT"), głównego operatora telekomunikacyjnego. Na podstawie powyższej skargi Komisja zażądała dostarczenia informacji przez władze Zjednoczonego Królestwa i otrzymała odpowiedź w kwietniu 2004 r.

Opis środka, w stosunku do którego Komisja wszczęła procedurę

Środek dotyczy podatku od nieruchomości w Zjednoczonym Królestwie nakładanego na majątek zakładowy, w tym infrastrukturę telekomunikacyjną. Podstawowym rozporządzeniem regulującym ten system podatkowy w Anglii i Walii jest ustawa dotycząca finansów samorządów lokalnych (Local Government Finance Act) z 1988 r. Przewiduje ona wycenę wartości aktywów, która stanowi podstawę podatkowania i w odniesieniu do której stosowana jest stawka podatkowa do wyliczenia zobowiązań podatkowych. Stawkę podatkową ustala się co roku i jest ona jednakowa dla wszystkich operatorów telekomunikacyjnych. Jakkolwiek podstawę opodatkowania dla każdego operatora określa Agencja Biura Wyceny (Valuation Office Agency/"VOA"), agencja wykonawcza rządu centralnego, stosując rozmaite metody wyceny, z możliwością odwołania się. VOA stosuje określoną metodę wyceny aktywów w stosunku do BT i Kingston Communication (główny operator w regionie Hall), a inną metodę w odniesieniu do wnoszącego skargę i innych konkurencyjnych dostawców. Wydaję się, ze zastosowanie różnych metod prowadzi do dysproporcji w obciążeniu podatkowym między spółkami konkurującymi na rykach telekomunikacyjnych.

Ocena pomocy

Według ogłoszenia Komisji w sprawie zastosowania zasad pomocy państwa do środków odnoszących się do bezpośredniego opodatkowania przedsiębiorstw (Dz.U. C 384 z 10.12.1998, str. 3-9), korzyści podatkowe ograniczone do pewnych typów przedsiębiorstw lub produkcji określonych towarów, mogą stanowić pomoc państwa. Redukcja podstawy opodatkowania, a w konsekwencji poziomu opodatkowania, obowiązującego dla BT i Kingston, pociąga za sobą selektywne korzyści dla tych przedsiębiorstw, redukując koszty, które normalnie podczas działalności handlowej musiałyby one ponosić. Rynek telekomunikacyjny Zjednoczonego Królestwa został otwarty dla konkurencji, dlatego też korzyści przyznane BT i Kingston Communications mogłyby zakłócić konkurencję i wywrzeć wpływ na handel. Wydaje się, że spełnione są warunki zakwalifikowania powyższego środka jako pomocy państwa w świetle art. 87 ust. 1.

Dlatego też na obecnym etapie procedury, Komisja doszła do wniosku, że władze Zjednoczonego Królestwa mogły przyznać BT i Kingston Communications pomoc państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1. Podczas gdy występowanie pomocy można wykluczyć tam, gdzie zróżnicowane traktowanie usprawiedliwić można charakterem i ogólną strukturą systemu, w niniejszym przypadku Komisja wątpi w możliwość takiego usprawiedliwienia, biorąc pod uwagę nieodłączne cechy i wewnętrzną logikę systemu podatkowego.

Nie wydaję się, żeby odstępstwa przewidziane w art. 87 ust. 2 i 3 Traktatu WE miały tu zastosowanie. Zważywszy na powyższe wątpliwości w odniesieniu do zgodności tej pomocy z Traktatem WE, Komisja postanowiła wszcząć formalną procedurę dochodzenia zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE. Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.62.10

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa nr C 4/2005 (ex NN 57/2004) - Podatek od Nieruchomości od Infrastruktury Telekomunikacyjnej - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 12/03/2005
Data ogłoszenia: 12/03/2005