Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa nr C 29/2004 (ex N 328/2003) - Projekt ustawy regionalnej, Uchwała Zgromadzenia Regionalnego (Giunta Régionale) nr 16/54 z dnia 17 czerwca 2003 r. "Pomoc dla cukrowni Villasor w celu wyrówniania strat poniesionych na skutek okresu suszy w latach 2001 i 2002" (Sardynia) - Zaproszenie do składania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa nr C 29/2004 (ex N 328/2003) - Projekt ustawy regionalnej, Uchwała Zgromadzenia Regionalnego (Giunta Régionale) nr 16/54 z dnia 17 czerwca 2003 r. "Pomoc dla cukrowni Villasor w celu wyrówniania strat poniesionych na skutek okresu suszy w latach 2001 i 2002" (Sardynia)

Zaproszenie do składania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 51/07)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2005 r.)

Pismem z dnia 8 września 2004 r., odtworzonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Włochy o swojej decyzji o wszczęciu procedury dotyczącej wyżej wspomnianej pomocy, określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Zainteresowane strony mogą nadsyłać swoje uwagi na temat pomocy, w odniesieniu do której Komisja wszczyna procedurę w terminie do jednego miesiąca od daty opublikowania niniejszego streszczenia oraz towarzyszącego mu listu, na następujący adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa

Dyrekcja H2

Biuro: Loi 130 5/120

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 296 76 72

Uwagi te zostaną przekazane władzom włoskim. Zainteresowana strona przedkładająca uwagi może wystąpić z pisemnym, odpowiednio umotywowanym wnioskiem o traktowanie jej danych jako poufnych.

STRESZCZENIE

Pomoc ta ma na celu częściowe wynagrodzenie istotnych strat poniesionych przez cukrownię Villasor, zarządzaną przez spółkę Sadam ISZ, w zakresie kosztów stałych, w porównaniu z rokiem produkcji normalnej, w kwocie naliczanej od 1 tony wyprodukowanego cukru. Strata w kosztach stałych została poniesiona przez firmę na skutek redukcji dostaw buraków o ponad 20 % (mniej uprzywilejowane obszary rolne) lub 30 % (pozostałe obszary). Redukcje te z kolei spowodowane były suszą, która dotknęła region Sardynii w latach 2001 i 2002.

Wysokość szkód poniesionych przez Sadam ISZ została wyliczona przez władze regionalne na podstawie danych z bilansu spółki na lata 1998-2002 i wyniosła 6.858.448 EUR. Władze włoskie chcą przyznać pomoc rzędu 3.500.000 EUR, która to kwota odpowiada 51 % poniesionych szkód. Zostanie ona przekazana w formie bezzwrotnych dotacji. Pomoc ta nie będzie wypłacana w kumulacji z innymi formami pomocy.

Na tym etapie Komisja ma wątpliwości co do zgodności tych działań z zasadami wspólnego rynku, ponieważ:

– Wytyczne Wspólnoty dotyczące pomocy państwa w sektorze rolnictwa (zwane dalej "wytycznymi") nie obejmują postanowień regulujących pomoc przeznaczoną na odszkodowania za straty poniesione przez przedsiębiorstwa przetwórstwa rolnego na skutek złych warunków klimatycznych, które wywarły niekorzystny wpływ na produkcję rolną surowców. Przewidują one natomiast w punkcie 11.3.8, że pomoc, o której mowa w punkcie 11.3 może zostać wypłacana jedynie rolnikom lub grupie producenckiej, której członkiem jest dany rolnik, oraz że w tym drugim przypadku, wysokość pomocy nie powinna przekraczać wysokości strat faktycznie poniesionych przez danego rolnika.

– w odniesieniu do sektora rolnictwa, Komisja zawsze była zdania, że postanowienia punktu 11.3 Wytycznych nie mają zastosowania w przypadku przedsiębiorstw przetwórstwa rolnego, które w jej opinii, posiadają możliwość elastycznego zarządzania swoimi dostawami,

– w tym kontekście i przy uwzględnieniu faktu, iż władze włoskie nie zaproponowały innych podstaw prawnych przy dochodzeniu i ewentualnym zaaprobowaniu środka przewidzianego przez Uchwałę Zgromadzenia Regionalnego (Giunta Régionale) nr 16/54 z dnia 17 czerwca 2003 r., nie można na tym etapie wykluczyć, że planowana pomoc stanowi pomoc operacyjną, innymi słowy pomoc, mającą na celu odciążenie przedsiębiorstwa z ponoszenia kosztów, które powinno ono normalnie ponosić w ramach bieżącego zarządzania lub normalnych działań.

– dane przekazane przez władze włoskie oraz te, którymi dysponuje Komisja wydają się wskazywać, że spółka Sadam ISZ oraz spółki, do których należy ona bezpośrednio bądź pośrednio, mianowicie Società Adriatica Marchigiana i FINBIETICOLA Spa, mogłyby pozwolić sobie na zmniejszenie rentowności tego przedsiębiorstwa.

– ponadto, nawet jeśli zastosowanie w odniesieniu do Sadam ISZ zasad przewidzianych w punkcie 11.3.2 Wytycznych, dotyczących wypłacania odszkodowań producentom surowców, możnaby uznać za dopuszczalne (co, jak wspomniano powyżej, nie ma tu miejsca), okres referencyjny przedstawiony przez władze włoskie jako podstawa do wyliczenia strat, a co za tym idzie, pomocy i tak nie byłby prawidłowy.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST LISTU

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.51.9

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa nr C 29/2004 (ex N 328/2003) - Projekt ustawy regionalnej, Uchwała Zgromadzenia Regionalnego (Giunta Régionale) nr 16/54 z dnia 17 czerwca 2003 r. "Pomoc dla cukrowni Villasor w celu wyrówniania strat poniesionych na skutek okresu suszy w latach 2001 i 2002" (Sardynia) - Zaproszenie do składania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 01/03/2005
Data ogłoszenia: 01/03/2005