Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 36/2004 (ex N 220/2004) - Pomoc Cordex, Companhia Industrial Textil S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA

Pomoc państwa C 36/2004 (ex N 220/2004) - Pomoc Cordex, Companhia Industrial Têxtil S.A.

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 35/02)

Tekst mający znaczenie dla EOG

(Dz.U.UE C z dnia 10 lutego 2005 r.)

Pismem z dnia 16 listopada 2004 r. odtworzonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Portugalię o swojej decyzji rozpoczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wspomnianej wyżej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi na temat środków, w odniesieniu do których Komisja prowadzi procedurę, w ciągu miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i listu, na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

Kancelaria ds. Pomocy Państwa

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Wymienione uwagi zostaną przekazane Portugalii. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

Beneficjentem pomocy jest firma włókiennicza Cordex, Companhia Industrial Têxtil S.A. zwana dalej ("Cordex") mieszcząca się w objętym pomocą regionie Portugalii. Cordex wytwarza liny i szpagat z sizalu i materiałów syntetycznych. Aby wykorzystać dostępność i niższe koszy surowców oraz siły roboczej, spółka utworzyła w Brazylii spółkę zależną wytwarzającą produkty z sizalu. Portugalia zamierza przyznać pomoc niniejszemu projektowi w postaci ulgi podatkowej wynoszącej 401.795 EUR, która odpowiada [...](1) % całkowitych kosztów inwestycji równych [...] EUR.

Komisja jest zdania, że pomoc dużym spółkom w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych może wzmocnić ogólną kondycję finansową i strategiczną beneficjentami tym samym wpłynąć na warunki konkurencji na rynku UE. Komisja uznaje jednak, że w niektórych przypadkach pomoc może ułatwić rozwój niektórych działań gospodarczych, mianowicie umiędzynarodowienie danego sektora przemysłu UE, o ile nie zmienia ona warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem, zgodnie z wyjątkiem przewidzianym w art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu.

Portugalia wyjaśniła że jest to pierwsze przedsięwzięcie Cordex związane z umiędzynarodawianiem, a spółka nie zna warunków panujących na rynku brazylijskim. Pomoc można uznać za rekompensatę w odniesieniu do ryzyka, związanego między innymi z nieprzewidywalnością waluty brazylijskiej oraz ryzykiem finansowym związanym ze stosunkowo małymi rozmiarami spółki zależnej. Na tej podstawie można stwierdzić, że dana pomoc stanowi zachętę wymaganą przez wspólnotowe zasady w sprawie pomocy państwa aby uzasadnić taką pomoc.

Portugalia oświadczyła, że działalność nie zostanie przeniesiona z Portugalii do Brazylii, ponieważ utrzymany zostanie poziom zatrudnienia w Cordex w Portugalii.

Komisja ma jednak wątpliwości co do wpływu zastosowanego środka na ogólną konkurencyjność w danym sektorze przemysłu UE. Portugalia oświadczyła że część produkcji wytwarzana w Brazylii będzie przywożona do Portugalii, w celu poddania jej dalszej obróbce, tym samym produkty te będą najprawdopodobniej konkurować z towarami innych spółek na rynku UE. Rynek produktów sizalowych jest stosunkowo nieduży. Pomoc będzie prawdopodobnie miała znaczny wpływ na tak skoncentrowany rynek. Ponadto Komisja nie dysponuje informacjami na temat pozycji spółki zależnej w stosunku do jej konkurentów z UE.

Na podstawie informacji przedstawionych powyżej, Komisja nie może na obecnym etapie stwierdzić, że pomoc przyczyni się do rozwoju niektórych działań gospodarczych, nie naruszając warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem, zgodnie z wyjątkiem przewidzianym w art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu.

______

(1) Informacje poufne

[TEKST LISTU]

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.35.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 36/2004 (ex N 220/2004) - Pomoc Cordex, Companhia Industrial Textil S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 10/02/2005
Data ogłoszenia: 10/02/2005