Wezwanie do wyrażenia zainteresowania członkostwem w komitecie naukowym i panelach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

WEZWANIE DO WYRAŻENIA ZAINTERESOWANIA CZŁONKOSTWEM W KOMITECIE NAUKOWYM I PANELACH NAUKOWYCH EUROPEJSKIEGO URZĘDU DS. BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI

(2005/C 289 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 22 listopada 2005 r.)

Niniejsze zaproszenie adresowane jest do naukowców zainteresowanych członkostwem w komitecie naukowym lub panelu naukowym Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, powołanego na mocy rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności(1). Stała siedziba Urzędu znajduje się w Parmie we Włoszech.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 rozporządzenia kadencja członków komitetu naukowego i paneli naukowych EFSA trwa trzy lata. Ponieważ komitet naukowy i panele naukowe działają od maja 2003 r., termin powołania nowych członków przypada na maj 2006 r. Niniejsze wezwanie ma na celu znalezienie najlepszych naukowców europejskich dla potrzeb obsadzenia stanowisk w panelach i komitecie naukowym EFSA, posiadających specjalistyczną wiedzę ekspercką w dziedzinach określonych poniżej. Lista obecnych ekspertów dostępna jest pod adresem http://www.efsa.eu.int./science_en.html. Niniejsze wezwanie przeznaczone jest dla ekspertów ze wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej (UE), krajów należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), krajów przystępujących i kandydujących do UE oraz innych państw europejskich. Obecni członkowie komitetu naukowego i paneli naukowych EFSA mogą ubiegać się o ponowne wyznaczenie. Eksperci z krajów pozaeuropejskich także mogą ubiegać się o członkostwo, ale ich kandydatury będą rozpatrywane wyłącznie wtedy, gdy znalezienie wymaganego poziomu wiedzy eksperckiej wśród ekspertów europejskich okaże się niemożliwe.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

Jednym z głównych zadań Urzędu jest zapewnianie opinii naukowych i doradztwa, wspierających prawodawstwo i politykę Wspólnoty we wszystkich dziedzinach, które wywierają bezpośredni lub pośredni wpływ na bezpieczeństwo produktów żywnościowych i pasz, jak również na pokrewne zagadnienia w obszarach zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia roślin. Urząd przedstawia niezależne informacje dotyczące tych zagadnień oraz formułuje ostrzeżenia związane z pojawiającymi się zagrożeniami. Zadania Urzędu obejmują także dostarczanie opinii naukowych i doradztwa dotyczących żywienia, ze szczególnym odniesieniem do prawodawstwa wspólnotowego, organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) oraz nowych technologii produkcji żywności. Zapewniając wysoki stopień niezależności, przejrzystości i poziomu naukowego, Urząd powinien być powszechnie uznanym punktem odniesienia w obszarach objętych jego misją. Oprócz korzystania ze swojego wyspecjalizowanego personelu, Urząd będzie również kierował systemem sieci kompetentnych organizacji w ramach UE, wspierających jego działania.

Zadania komitetu naukowego i paneli naukowych Urzędu

Komitet naukowy odpowiada za zapewnianie opinii naukowych i doradztwa na temat problematyki wielosektorowej objętej zakresem kompetencji więcej niż jednego panelu naukowego oraz na temat zagadnień, które nie są objęte zakresem kompetencji żadnego z paneli. Komitet naukowy jest także odpowiedzialny za ogólną koordynację, niezbędną do zapewnienia spójności opinii naukowych różnych paneli.

Wymagana wiedza i doświadczenie: ocena zagrożeń, ocena spożycia i narażenia, ocena zagrożeń środowiskowych, mikrobiologia, toksykologia, żywienie człowieka, epidemiologia, zdrowie zwierząt, dobrostan zwierząt, medycyna człowieka, weterynaria, higiena żywności, technologia żywności, chemia, biologia, biochemia, nauki przyrodnicze.

Panele naukowe są odpowiedzialne za przedstawianie opinii naukowych Urzędu oraz zapewnianie doradztwa zależnie od istniejących potrzeb, w odpowiednim zakresie swoich kompetencji.

Kompetencje paneli naukowych oraz odpowiednia wiedza ekspercka poszukiwana na podstawie niniejszego wezwania są następujące:

Panel ds. dodatków do żywności, aromatów, substancji pomagających w przetwarzaniu i materiałów pozostających w kontakcie z żywnością (Panel AFC) zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa stosowania dodatków do żywności, aromatów, substancji pomagających w przetwarzaniu, enzymów pokarmowych i materiałów pozostających w kontakcie z żywnością; problemami pokrewnymi dotyczącymi bezpieczeństwa stosowania innych substancji celowo dodawanych do żywności oraz zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem procesów. Dalsze informacje dostępne są pod adresem: http://www.efsa.eu.int/science/afc/catindex_en.html.
Wymagana wiedza i doświadczenie: toksykologia i ocena zagrożeń, chemia, biochemia, ocena spożycia i narażenia, bezpieczeństwo i biodostępność składników pokarmowych, technologia żywności i mikrobiologia, w opisanym powyżej obszarze kompetencji Panelu.
Panel ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt (Panel AHAW) zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi wszystkich aspektów zdrowia i dobrostanu zwierząt, dotyczącymi w szczególności zwierząt hodowlanych, w tym ryb. Dalsze informacje dostępne są pod adresem: http://www.efsa. eu.int/science/ahaw/catindex_en.html.
Wymagana wiedza i doświadczenie: weterynaria, ocena zagrożeń w obszarze zdrowia i dobrostanu zwierząt, bakteriologia, wirusologia, parazytologia, epidemiologia, patologia, zootechnika, produkcja zwierzęca, immunologia, zachowania zwierząt, etologia, fizjologia.
Panel ds. zagrożeń biologicznych (Panel BIOHAZ) zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi zagrożeń biologicznych, związanych z bezpieczeństwem żywności i chorobami przenoszonymi przez pokarm, w tym chorobami odzwierzęcymi (zoonozami) przenoszonymi przez pokarm i zakaźnymi encefalopatiami gąbczastymi, mikrobiologią, higieną żywności i związaną z nią gospodarką odpadami. Dalsze informacje dostępne są pod adresem: http://www.efsa.eu.int/ science/biohaz_en.html.
Wymagana wiedza i doświadczenie: mikrobiologia żywności, technologia żywności, higiena żywności, ocena zagrożeń mikrobiologicznych, ilościowa ocena ryzyka, zdrowie publiczne, zdrowie publiczne - wymagania weterynaryjne, zdrowie zwierząt, wirusologia, parazytologia, zoonozy, epidemiologia, inspekcje weterynaryjne - badania mięsa, zakaźne encefalopatie gąbczaste (TSE), neuropatologia, ocena narażenia na TSE, badania na obecność TSE, epidemiologia.
Panel ds. zanieczyszczeń w łańcuchu pokarmowym (Panel CONTAM) zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi zanieczyszczeń w żywności i paszach oraz obszarami pokrewnymi i niepożądanymi substancjami, takimi jak naturalne substancje toksyczne, mykotoksyny i pozostałości substancji niedozwolonych, którymi nie zajmują się inne Panele. Dalsze informacje dostępne są pod adresem: http://www.efsa.eu.int/science/contam_en.html.
Wymagana wiedza i doświadczenie: toksykologia, ocena zagrożeń, chemia, ocena spożycia i narażenia, epidemiologia, badania mechanistyczne, toksykologia weterynaryjna, żywienie zwierząt, toksykokinetyka (modelowanie i metabolizm).
Panel ds. dodatków i produktów lub substancji wykorzystywanych w paszach (Panel FEEDAP) zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa zwierząt, konsumentów produktów pochodzenia zwierzęcego, użytkowników i środowiska, a także skutecznością dodatków, produktów lub substancji przeznaczonych do stosowania w żywieniu zwierząt. Dalsze informacje dostępne są pod adresem: http://www.efsa.eu.int/science/feedap_en.html.
Wymagana wiedza i doświadczenie: żywienie zwierząt, toksykologia, biochemia, mikrobiologia, metabolizm i pozostałości dodatków do pasz, ocena narażenia, ocena środowiskowa dodatków do pasz, produkcja zwierzęca, technologia pasz.
Panel ds. organizmów modyfikowanych genetycznie (Panel GMO) zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi organizmów modyfikowanych genetycznie (roślin, mikroorganizmów i zwierząt) zdefiniowanych w dyrektywie 2001/18/WE. Panel GMO ocenia wnioski dotyczące GMO składane na podstawie rozporządzenia (WE) 1829/2003 i/lub dyrektywy 2001/18/WE oraz zajmuje się bardziej ogólnymi zagadnieniami dotyczącymi oceny zagrożeń związanych z GMO i produktami pochodnymi. Dalsze informacje dostępne są pod adresem: http://www.efsa.eu.int/science/gmo/catindex_en.html.
Wymagana wiedza i doświadczenie: biologia molekularna roślin, mikrobiologia, biochemia, toksykologia, immunologia, alergenność, żywienie ludzi/zwierząt, statystyka, bioinformatyka, hodowla roślin/zwierząt, fizjologia i/lub metabolizm roślin/zwierząt, ekologia i ekotoksykologia roślin/gleby, entomologia; ocena zagrożeń (środowiskowych) związanych z genetycznie modyfikowanymi roślinami/zwierzętami/mikroorganizmami, ocena zagrożeń związanych z żywnością/paszami wyprodukowanymi z GMO, bezpieczeństwo żywności i pasz, ocena żywieniowa, analiza porównawcza, monitoring środowiskowy po wprowadzeniu do obrotu.
Panel ds. produktów dietetycznych, żywienia i alergii (Panel NDA) zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi produktów dietetycznych (np. produktów żywnościowych przeznaczonych do zaspokojenia szczególnych wymagań żywieniowych określonych grup ludności, zdefiniowanych w prawodawstwie wspólnotowym), żywienia ludzi i alergii pokarmowych, a także innymi pokrewnymi problemami, takimi jak nowe rodzaje żywności. Dalsze informacje dostępne są pod adresem: http://www.efsa.eu.int/science/nda_en.html.
Wymagana wiedza i doświadczenie: żywienie ludzi, medycyna człowieka, alergie pokarmowe, ocena spożycia i narażenia, biochemia, epidemiologia, technologia żywności.
Panel ds. produktów ochrony roślin i ich pozostałości (Panel PPR) zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi zagrożeń związanych z produktami ochrony roślin dla ludzi (w tym użytkowników/pracowników i konsumentów) i środowiska. Dalsze informacje dostępne są pod adresem: http://www.efsa.eu.int/science/ppr_en.html.
Wymagana wiedza i doświadczenie: ocena ryzyka wynikającego ze stosowania pestycydów; toksykologia, bezpieczeństwo i higiena pracy; pozostałości pestycydów w żywności, ocena spożycia i narażenia; ekotoksykologia (wodna/gleby), przeznaczenie i zachowanie pestycydów we wszystkich przedziałach środowiskowych (woda, gleba), w tym modelowanie; metody analityczne, właściwości fizyczno-chemiczne pestycydów.
Nowy panel ds. zdrowia roślin (Panel PLH) zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi organizmów szkodliwych dla roślin lub produktów roślinnych stanowiących zagrożenie dla produkcji rolnej Wspólnoty i/lub bioróżnorodności. Panel ten będzie także prowadził wzajemną weryfikację oceny zagrożenia agrofagami na poziomie europejskim.
Wymagana wiedza i doświadczenie: wirusologia, bakteriologia, mikologia, botanika/herbologia, fitopatologia, epidemiologia chorób roślin, nematologia, entomologia, ekologia populacji/genetyka populacji, czynniki i reakcje środowiskowe, kwarantanna roślin, ocena zagrożenia agrofagami.

Skład komitetu naukowego i paneli naukowych

W skład komitetu naukowego wchodzą przewodniczący paneli naukowych i sześciu niezależnych ekspertów.

Panele naukowe składają się z odpowiedniej liczby niezależnych ekspertów naukowych. Liczba i nazwy paneli naukowych mogą ulegać zmianie w obliczu zmian technicznych i naukowych, wprowadzanych przez Komisję na wniosek Urzędu, zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 58 ust. 2 rozporządzenia (WE) 178/2002 z późniejszymi zmianami.

Kwalifikacje:

Kandydaci muszą posiadać:

– stopień naukowy w odpowiedniej dziedzinie nauki, najlepiej na poziomie podyplomowym,

– co najmniej 10-letnie doświadczenie zawodowe na poziomie, do którego uprawniają dane kwalifikacje,

– odpowiednią znajomość języka angielskiego, gdyż język ten jest językiem roboczym wszystkich naukowych grup eksperckich.

Kryteria wyboru

Preferowani będą kandydaci, którzy posiadają:

– doświadczenie w przeprowadzaniu naukowej oceny ryzyka i/lub zapewnianiu doradztwa naukowego w dziedzinach dotyczących ogólnie bezpieczeństwa żywności i pasz, w szczególności w dziedzinach odpowiadających kompetencjom oraz wiedzy eksperckiej komitetu naukowego lub preferowanego panelu naukowego,

– udokumentowane wybitne osiągnięcia w jednej, a najlepiej w kilku dziedzinach związanych z obszarem objętym zakresem kompetencji komitetu naukowego lub preferowanego panelu naukowego,

– doświadczenie w recenzowaniu prac naukowych i publikacji innych naukowców, najlepiej w dziedzinach związanych z obszarem objętym zakresem kompetencji komitetu naukowego lub preferowanego panelu naukowego,

– umiejętność analizowania złożonych informacji i dokumentacji, często dotyczących szerokiego wachlarza dyscyplin i źródeł naukowych, oraz przygotowywania projektów opinii naukowych i sprawozdań,

– doświadczenie zawodowe w pracy w środowisku multidyscyplinarnym, najlepiej w kontekście międzynarodowym,

– doświadczenie w kierowaniu projektami dotyczącymi zagadnień naukowych,

– udokumentowane umiejętności skutecznego komunikowania się.

Umiejętność korzystania z nowoczesnych, elektronicznych środków wymiany dokumentów i komunikacji jest pożądana, biorąc pod uwagę fakt znaczącego wykorzystywania takich technik przez Urząd.

Niezależność oraz deklaracja dotycząca zaangażowania i interesów

Członkowie komitetu naukowego i paneli naukowych są mianowani osobiście. Od kandydatów wymagane jest złożenie oświadczenia, w którym zobowiązują się oni do działania niezależnego od jakichkolwiek wpływów zewnętrznych, oraz oświadczenia o interesach, które mogą być uznane za przeszkodę zagrażającą ich niezależności.

Proces doboru, mianowanie i kadencja

Zgłoszenia spełniające wymagania kwalifikacyjne zostaną poddane ocenie porównawczej przeprowadzonej przez Urząd na podstawie kryteriów podanych wyżej.

Urząd zastrzega sobie prawo do prowadzenia konsultacji z osobami trzecimi w sprawach doświadczenia zawodowego kandydatów w kontekście ich podań o członkostwo w komitecie naukowym lub panelu naukowym.

Członkowie komitetu naukowego i paneli naukowych zostaną mianowani przez zarząd, działający na podstawie wniosku dyrektora wykonawczego. Kadencja członków komitetu naukowego i paneli naukowych trwa trzy lata. Nowi członkowie komitetu naukowego i paneli naukowych zostaną mianowani w maju 2006 r. Ci z dotychczasowych członków komitetu i paneli, który pragną ubiegać się o ponowne powołanie, muszą ponownie zgłosić swoje kandydatury.

Kandydaci mogą ubiegać się o członkostwo w maksymalnie trzech panelach naukowych / komitecie naukowym, jednak każdy z kandydatów może zostać mianowany członkiem tylko jednego panelu naukowego lub komitetu naukowego. Kandydaci, za ich uprzednią zgodą, mogą zostać przydzieleni do danego panelu naukowego, nawet jeśli nie był on wskazany w ich zgłoszeniu. Kandydaci spełniający kryteria członkostwa, którzy nie zostali wyznaczeni na członków, mogą otrzymać propozycję umieszczenia na liście rezerwowej, na wypadek pojawienia się wakatów, lub propozycję udziału w działaniach panelu naukowego jako ekspert ad hoc grupy roboczej tego panelu.

Równe szanse

Urząd EFSA przywiązuje dużą wagę do unikania wszelkich form dyskryminacji w swoich procedurach doboru kandydatów i aktywnie działa na rzecz zwiększenia liczby zgłoszeń od kobiet.

Obecność na posiedzeniach

Członkowie komitetu naukowego i/lub panelu naukowego powinni być przygotowani na regularne uczestnictwo i pracę we wszystkich ich posiedzeniach. Ocenia się, że posiedzenia komitetu naukowego i paneli naukowych odbywają się od pięciu do dziesięciu razy w roku (w zależności od obłożenia pracą); są to zazwyczaj posiedzenia dwudniowe odbywające się w Parmie we Włoszech. Od członków paneli oczekuje się także uczestnictwa w grupach roboczych, według istniejących potrzeb, co oznacza udział w większej liczbie spotkań. Posiedzenia prowadzone są w języku angielskim; w tym języku jest także sporządzana większość dokumentów. Kandydaci powinni także wziąć pod uwagę fakt, iż posiedzenia wymagają znacznego nakładu prac przygotowawczych.

Członkowie komitetu naukowego i paneli naukowych nie otrzymują wynagrodzenia, ale są uprawnieni do rekompensaty w wysokości 300 EUR za każdy pełny dzień posiedzenia; stawka ta zostanie prawdopodobnie wkrótce podwyższona do 450 EUR. Członkowie będą także otrzymywali dodatek z tytułu kosztów podróży i diety zgodnie ze stawkami określonymi w regulaminie Urzędu.

Procedura zgłaszania kandydatur

Urząd zachęca do przesyłania zgłoszeń w trybie on-line za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Urzędu, chociaż zgłoszenia przesyłane pocztą będą również przyjmowane.

Formularze zgłoszeniowe on-line dostępne są na stronie internetowej Urzędu www.efsa.eu.int i powinny być składane za pośrednictwem tej strony. Formularze do celów zgłoszeń przesyłanych pocztą są również dostępne na stronie internetowej Urzędu www.efsa.eu.int; mogą one także zostać przesłane pocztą z biura Urzędu na adres:

European Food Safety Authority (EFSA)
Anja Van Impe
Call for expression of interest - Committee and Panel experts 2006
Largo Natale Palli 5/A
I-43100 Parma

Formularze zgłoszeniowe, które nie zostaną zarejestrowane w trybie on-line, należy wysyłać listem poleconym na ten sam adres.

Urząd może w późniejszym terminie zwrócić się o przesłanie dokumentów dodatkowych.

Chociaż kandydaci mogą przesyłać zgłoszenia w dowolnym spośród języków urzędowych Unii Europejskiej, dla ułatwienia procedury kwalifikacyjnej wysoce pożądane jest składanie zgłoszeń w języku angielskim.

Wszystkie zgłoszenia traktowane będą jako poufne.

Termin składania zgłoszeń

Zgłoszenia należy przesłać drogą elektroniczną, w trybie on-line, ze strony www.efsa.eu.int, lub listem poleconym na wyżej wskazany adres, nie później niż dnia 7 stycznia 2006 r. (data stempla pocztowego).

Urząd zastrzega sobie prawo do niebrania pod uwagę zgłoszeń otrzymanych po tej dacie.

______

(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1642/2003 (Dz.U. L 245 z 29.9.2003, str. 4).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024